Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Staffordshire Bull Terrier Açıklaması

İnsanlarla ve çocuklarla iyi anlaşan bu köpekler diğer evcil hayvanlarla pek geçinemezler. Kaslı ve güçlü vücutları ile dikkat çeken cins, mutlaka deneyimli insanlar tarafından bakılmalıdır. Köpek dövüşü kullanılan bu köpekler günümüzde sorumlu yetiştiriciler tarafından sabırlı, sevi dolu ve iyi huylu aile üyeleri olmaları için yetiştiriliyorlar. Staffie, Stafford ya da Staffy olarak da adlandırılan bu orta ırk köpeklerin erken dönemde sosyalleşmeleri ve iyi bir eğitim almaları gerekir. Onlarla ilgili çok fazla ön yargı var. Köpek dövüşleri için geliştirilmiş olsalar da iyi bir yetiştirici ile sevgi dolu olurlar. Hatta bazı bölgelerde çocuk bakıcısı takma adı ile çağırırlar. 12 - 14 yıl ailenizle birlikte mutlu bir şekilde yaşayabilecek bu köpekleri aile üyeniz yaparken onlara hak ettikleri ilgiyi ve eğitimi vereceğinizden emin olmanız gerekir.

Staffordshire Bull Terrier Kaç Kilo Olmalı?

Yetişkin bir erkeğin ortalama olarak 13 - 17 kg aralığında olması ideal kabul edilir. Yetişkin dişiler erkeklere kıyasla biraz daha minyondur ve onların 11 - 15 kg olması idealdir. İdeal aralıktaki her köpek ideal kiloda değildir. Boy ve kilonun orantılı olması gerekir. Hem dişiler hem de erkekler için aynı yükseklik ideal kabul edilir. 36 - 41 cm bu köpeklerin ideal yükseklik aralığıdır.

Staffordshire Bull Terrier Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Bulldog ve Terrier melezlenmesi ile ortaya çıkan bu cinsin geçmişi 18. yüzyıla dayanıyor. Soyu tükenme tehlikesine giren köpekler 19. yüzyılın ortalarında İngiltere’de bir yetiştirici tarafından mükemmelleştirildiler ve kalıcı bir ırk olarak kaldılar. Madencilerin yaptığı köpek dövüşlerinde çokça tercih edilen bu cins 1900’lü yıllarda İngiltere Kennel Kulübü tarafından resmen tanındı. 1975’de ise AKC tarafından tanındı. 1835 yılında köpek dövüşleri yasaklansa da yasa dışı olarak devam eden dövüşlerde Staffie’ler dövüştürülmeye devam etti.

Staffordshire Bull Terrier Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yetişkin ve sağlıklı dişilerin 5 - 7 adet yavru dünyaya getirmesi beklenir. Ölü doğum oranı bu köpeklerde oldukça düşüktür. Sağlıklı bir hamilelik için köpeğin 18. aylık olması ve en azından 3 kez kızgınlık dönemine girmiş olması beklenmelidir. Bu şartlar sağladığında doğacak yavruların sağlıklı olma oranı da oldukça yükselecektir.

Staffordshire Bull Terrier Çok Tüy Döker mi?

Onların güzel görünmesini sağlamak için çok fazla çaba göstermeye gerek yoktur. Haftalık bakım yeterli olacaktır. Mevsimsel olarak tüylerin dökülmesi artabilir. Artış gerçekleştiği zaman tarama sayısını artırmak gevşeyen tüylerin toplanması ve etrafa yayılmaması açısından etkili bir çözüm olacaktır. Enerjik oldukları için çok hareket ederler ve biraz yaramazlık yapabilirler. Bu da düzenli banyo ihtiyacının artmasına neden olur. 2 haftada 1 pH seviyesi köpekler için uygun olan şampuanlar ile yıkanmaları önerilir.

Staffordshire Bull Terrier Kaç Saat Uyur?

Staffie’ler yetişkinlik döneminde günde 12 - 14 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyarlar. Uyuşuk olmadıkları için bu süre onların enerjisini toplaması için yeterlidir. Yavru Staffie’lerin uyku ihtiyacı 20 saate kadar çıkabilir. Yavruluk döneminde uzun uyku süresine aldanıp eğitimi aksatmamak büyük önem taşır. Köpeklerde yaş ilerledikçe uyku ihtiyacı da artmaya başlar. 7 yaş ve sonrasında bu cinsin uyku ihtiyacı 18 saate kadar çıkabilir.

Staffordshire Bull Terrier Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Av sürüşü yapmak ve köpek dövüşü için geliştirilmiş olmak onların iç güdülerini dinlemesi için yeterlidir. Bu nedenle kedi ve köpeklerle çok iyi anlaşamazlar bunun önüne geçmek için de erken dönem sosyalleşmesi kritik öneme sahiptir. Zaman zaman agresif tavırlar içerisine girebilirler. Yabancı hayvanları kovalama eğilimi gösterebilirler. Bu tür durumlarda tasmalarını sertçe çekmek ve fazla tepki göstermek agresyonun artmasına neden olur. Eğitimde inatçı olabilirler ancak insan iletişimleri iyi olduğu için tutarlı bir yaklaşım eğitimin kolaylaşmasına yardımcı olur.

Staffordshire Bull Terrier Nasıl Beslenmeli?

Kilo alma eğilimleri vardır. Bu nedenle beslenmelerine özen göstermek gerekir. Mide spazmı yaşamaya yatkındırlar. Bu durumun önüne geçmek için günde iki öğün yemeleri önerilir. Mide sorunlarının önüne geçmek için yemek saatinden sonraki 1-2 saat boyunca egzersiz yapmamaları gerekir. Orta ırk köpekler için hazırlanan köpek maması çeşitleri arasından onun için en uygun olanı seçmek isterseniz sitemizdeki ürün açıklamalarını ve kullanıcı yorumlarını inceleyebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Staffordshire Bull Terrier Yorumları

Diğer Adları

Staffie, Staffy


Renkleri

Baskın kızıl; açık kahverengi; beyaz; siyah; mavi ile birlikte beyaz; herhangi bir gölgeli gri veya kahverengi; gri veya kahverengi ve beyaz


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Terrier, mastiff (bull)


Orjinal İşlevi

Fare avı, köpek dövüşleri


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

13-17/11-15 kg


Boy (Erkek/Dişi)

36-41/36-41 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Staffordshire Bull Terrier sahiplenmek istiyorsanız, Staffordshire Bull Terrier sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Staffordshire Bull Terrier dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

mervecris kullanıcısının #13162 peti
aybike kullanıcısının #2202 peti
bullboxer kullanıcısının #368 peti
MelisRose kullanıcısının #156049 peti
toffy_the_cat kullanıcısının #45467 peti
BatuhanCimen kullanıcısının #87988 peti
yasam2020 kullanıcısının #86265 peti
Emrekaptan kullanıcısının #36402 peti
Django kullanıcısının #10493 peti
IsikIsik kullanıcısının #39272 peti
DemirDuygu kullanıcısının #3536 peti
sudezengin_ kullanıcısının #68904 peti