Brezilya Mastiff

Brezilya Mastiff
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Brezilya Mastiff Açıklaması

"Fila Brasileiro" olarak da adlandırılan Brezilya Mastiff oldukça güçlü, yabancılara karşı toleransı olmayan ve büyük bir ırktır. Genellikle sarı ve kahve tonlarındaki pürüzsüz ve kısa tüyleri büyük gövdesini kaplar. Bedenleri ile kıyaslandığında büyük ve armut şeklinde bir baş yapıları bulunur. Burunları geniş ve büyüktür. Kemikleri çok güçlü, beden yapıları ise yüksektir. Ailesine karşı büyük bir bağlılık duyar, sadıktır ve koruma içgüdüsü çok yüksektir. Diğer köpeklerle ve yabancılarla ise arası iyi değildir. Erken dönemden itibaren mutlaka eğitilmeleri ve sosyalleştirilmeleri gerekir. Bazı ülkelerde yasaklı ırk ilan edilmişlerdir. Doğalarında agresiflik eğilimi olduğu kabul edilir ve avcılık konusunda oldukça becerikli oldukları söylenebilir. Daha önce hiç köpek yetiştirmemiş kişiler için uygun bir seçim olmayacaktır. Eğitimi erken dönemde başlarsa ve sosyalleştirilebilirse daha konforlu bir hayat yaşayacaklardır.

Brezilya Mastiff Kaç Kilo Olmalı?

Çok büyük ve heybetlidirler. Bu cins köpeklerin erkeklerinin ağırlığı 45 – 55, dişilerinki ise 40 – 50 kilogram arasında değişebilmektedir. Boyları erkeklerde 70, dişilerde 65 santimetreye kadar uzayabilir.

Brezilya Mastiff Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Brezilya menşelidir. Ülkedeki geniş arazilerin ve çiftliklerin gözetilmesi, hırsızların uzaklaştırılması, çiftlik hayvanlarının yırtıcı hayvanlara karşı korunması amacıyla üretilmiştir. Mastiff, Bulldog ve Bloodhound cinslerinin melezleştirilmesi yolu ile geliştirilmiştir. AKC ve UKC tarafından tanınmamaktadır.

Brezilya Mastiff Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bulldog’ların mizacını, Mastiff’lerin gücünü ve Bloodhound’ların iz sürme yeteneklerini bir arada taşıyan Fila Brasileiro dişileri doğumda 5-10 arası yavru dünyaya getirebilirler. Yavru sayısı dişilerin ve erkeklerin yaşları, genel sağlık durumları ve nasıl beslendikleri doğrultusunda değişebilir.

Brezilya Mastiff Çok Tüy Döker mi?

Kısa tüylü köpeklerin nadiren tüy dökeceği hakkında yanlış bir inanış vardır. Brezilya Mastiff cinsi cesaretiyle nam salan dostlarımız orta derecede ve zaman zaman daha fazla tüy dökebilirler. Haftada 1-2 kere taranmaları gerekecektir.

Brezilya Mastiff Kaç Saat Uyur?

Büyük ırkların tamamında olduğu gibi orta ve küçük boyutlu köpeklere oranla daha fazla uyudukları söylenebilir. Gün içerisinde 10 – 14 saat uyuyabilen bu ırk uyandığında uyuyan o değilmiş gibi atik hareketler sergileyebilir.

Brezilya Mastiff Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Daha önce köpek yetiştirmeyen kişilerin bu cinsi tercih etmemesi gerekir. Erken dönemde itaat eğitimi mutlaka verilmelidir. Aynı zamanda sosyalleştirilmeleri de gerekir. Sahibine tutkulu bir şekilde bağlı olsa da onun itaat edebilmesi için saygı duyması gerekir. Eğitimi sırasında sert davranılmamalı ancak kararlı bir ses tonu kullanılmalıdır.

Brezilya Mastiff Nasıl Beslenmeli?

Bu cins geniş arazilerde yaşamaya alışkındır ve fazlaca egzersiz yapmalıdır. Kilo alma eğilimi orta ve yüksek derecede olduğu için beslenmesi sırasında öğün miktarı da kalori tüketimi de kontrol altına alınmalıdır. Büyük ırkların gelişim süreçlerindeki ihtiyaçlarını karşılamak üzere formüle edilen kaliteli kuru mamalarla sağlıkları iyileştirilebilir. Sitemiz üzerinden ürün içeriklerimizi inceleyebilir, onun için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Brezilya Mastiff Yorumları

Diğer Adları

Brazilian Mastiff, Brazilian Molosser, Cão de Fila, Fila Brasileiro


Renkleri

Tüm renkler görülebilir


Çıkış Yeri

Brezilya


Çıkış Tarihi

1600'ler


Familya

Mastiff


Orjinal İşlevi

Çoban köpeği (sığır çobanı)


Günümüzdeki İşlevi

Çiftlik köpeği (sürü koruma), savunma


Ortalama Ömrü

8-10 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

45-55/40-50 kg


Boy (Erkek/Dişi)

60-70/55-65 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Brezilya Mastiff sahiplenmek istiyorsanız, Brezilya Mastiff sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Brezilya Mastiff dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Petadam kullanıcısının #27498 peti