Great Phyrenees

Great Phyrenees
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Great Phyrenees Açıklaması

Onu tanımlamak için en uygun sıfatlar zeki, sessiz ve sabırlı olabilir! Heybetli olduğu kadar sevimli görünümüyle de dikkat çeken Great Phyrenees çok güçlü bir ırk olma niteliği taşır. Kendilerine verilen görevi başarıyla tamamlar. Tarih sahnesine çıktığı günden bu yana koyunları, büyükbaş hayvanları, arazileri, bölgelerini ve ailelerini korumuşlardır. Genel olarak oldukça sakin bir cins oldukları bilinir, gün içerisinde egzersiz yaptıkları takdirde apartman hayatına da başarılı bir şekilde adapte olabilir. Bağımsız düşünürler ve kendi kararlarını vermeyi severler. Bu nedenle eğitimli olsalar dahi tasmasız gezdirilmeleri önerilmez. Ailesine karşı çok düşkün olur, çocuklara ve hatta diğer köpeklere de ılıman davranır. Yabancılara güvenmesi uzun zaman alır ve onlara karşı hep tetikte olur. Kilo alma potansiyeli çok yüksek olan bu tür soğuk havalara çok iyi direnir. Sıcak havaları ise orta derecede tolere edebilir. Ailesinin aktivitelerine dahil olmak, onlarla oyun oynamak en büyük keyifleridir. Yalnız kalmak onlarda terk edilme kaygısı yaratmaz yine de yalnızlıktan mutlu olduklarını söylemek mümkün değildir.

Great Phyrenees Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları dişilerde 41, erkeklerde ise 48 kilograma dek çıkabilir. Erkeklerin boyları 81, dişilerin boyları ise 74 santimetreye kadar uzayabilir. Kilo alma potansiyelleri yüksek olduğu için kilo ve boy orantılarının düzenli veteriner kontrolleri sırasında ideal olup olmadığı öğrenilmelidir.

Great Phyrenees Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Fransa’dır. Çok eski zamanlardan günümüze dek yaşamayı başaran güçlü ve becerikli köpeklerdir. Pirene Dağlarında Bronz Çağı’na ait fosilleri bulunmuştur. Tarih boyunca özellikle sürülerin korunmasında görev yapmışlardır. Aynı zamanda çiftlikleri koruma yeteneklerine de başvurulmuştur. Günümüzde ailelere daha çok dahil olmuşlar ve büyük bahçeli evlerde bekçilik yapmaktadırlar. AKC tarafından 1933 yılında tanınmışlardır.

Great Phyrenees Kaç Tane Yavru Doğurur?

Tek bir doğumda 6 – 9 arasında yavru dünyaya getirirler. Nadir bir ırk olduğu için yılda bir kereden fazla çiftleştirilirler, çiftleştirilmemeleri gerekir. Dişinin ve yavruların sağlığı riske girebilir.

Great Phyrenees Çok Tüy Döker mi?

Evet, yoğun derecede tüy döktükleri söylenebilir. Haftada 2 – 3 kez fırçalanmaları ve taranmaları gerekir. Dişleri sık sık fırçalanmalıdır. Tırnakları da mümkün olduğunca sık kısaltılmalıdır.

Great Phyrenees Kaç Saat Uyur?

Günde 10 – 14 saat uyuyabilirler. Görev başlarında olmadıkları zamanda enerji depolamak için onları uyurken görmek mümkündür. Yine de tembel ya da hantal olduklarını söylemek mümkün değildir.

Great Phyrenees Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Doğaları gereği bağımsız düşünmeye yatkın olurlar. Liderlerini benimsemedikleri takdirde itaat etmelerini beklememek gerekir. Yavruluk döneminden itibaren itaat eğitimine ağırlık verilmelidir. Canları sıkılırsa eğitim sürecine çok geç yanıt verebilirler. Ödül mamaları onları motive etmek için kullanılabilir.

Great Phyrenees Nasıl Beslenmeli?

Büyük ırkların gelişimsel ihtiyaçları doğrultusunda formüle edilen kuru mamalar ile beslenmeleri önerilir. Mamaları ve suları her zaman taze olmalıdır. Mama miktarları yaşlarına ve aktivite düzeylerine göre değiştirilebilir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Great Phyrenees Yorumları

Diğer Adları

Pyrenean Mountain Dog, Chien des Pyrenees, Chien de Montagne des Pyrenees


Renkleri

Beyaz; beyazla birlikte gri, porsuk rengi, kırmızımsı veya sarımsı kahverengi


Çıkış Yeri

Fransa


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Çiftlik köpeği, sürü koruma köpeği


Orjinal İşlevi

Koyun sürüsü koruma


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

43-48/36-41 kg


Boy (Erkek/Dişi)

69-81/64-74 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Great Phyrenees sahiplenmek istiyorsanız, Great Phyrenees sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Great Phyrenees dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR