Tibetli Spaniel

Tibetli Spaniel
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Tibetli Spaniel Açıklaması

Kedi, köpek ve hatta maymun özellikleri taşıdığı düşünülen bu asil ve geçmişi çok eski zamanlara dayanan ırk, apartman hayatına başarılı bir şekilde adapte olabilir. Tibetli Spaniel cesareti, özgüveni, sevimliliği, parlak zekası ve oyunculuğu ile fark yaratan bir arkadaş olacaktır. Ailesine sadık olur ve onları gönülden sever. Yalnızlık en büyük korkularından biridir, ailesinin ilgi odağında olmak ister. Yavruluk sürecinden itibaren eğitilip sosyalleştirildiği takdirde çocuklarla ve diğer köpeklerle çok iyi anlaşır. Yabancılara karşı ise hep bir mesafesi vardır. Kilo almaya orta derecede yatkın olduğu için beslenme ve egzersiz rutininin aksatılmaması gerekir. Uzun ve ipeksi tüyleri beyaz, siyah, kum rengi, gümüş grisi, krem ve kızıl gibi çeşitli renklerde olabilir. Bakımı kolaydır ve gün içerisinde yoğun egzersiz istemediği için çok hareket etmek istemeyen kişilere de yol arkadaşlığı yapabilir. Alerjik bünyeye sahip kişilere önerilmez.

Tibetli Spaniel Kaç Kilo Olmalı?

Basık ve kısa burnuyla solunum problemlerine yatkın olan bu cinsin ağırlığı 4 – 7 kilogram arasında değişiklik gösterebilir. Boylarının ise 23 – 28 santimetre dolaylarında olduğu söylenebilir.

Tibetli Spaniel Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Anavatanı Tibet topraklarıdır. Çok eski zamanlarda Budist rahiplerine eşlik etmişler ve tapınaklarda yaşamışlardır. Tibet kökenli en eski ırklardan biridir ve Çin’de de yaygın olarak bulunmaktadır. Soylu kesim arasında bir hayli popüler oldukları ve hediye olarak asil sınıf içerisinde tercih edildikleri bilinmektedir. 19. Yüzyılın sonlarına doğru McLaren Morris tarafından İngiltere’ye götürülmüşlerdir. II. Dünya Savaşı onlar için zorlu bir süreç olsa da soylarını sürdürmeyi başarmışlardır. AKC tarafından 1983 yılında tanınmışlardır.

Tibetli Spaniel Kaç Tane Yavru Doğurur?

Küçük ırka mensup cinsin dişilerinin tek seferde 3 – 6 arasında yavru dünyaya getirdikleri söylenebilir. Diğerleri gibi çok sık çiftleştirilmemeleri gerekir. Gebelikleri 60 gün civarında sürmektedir.

Tibetli Spaniel Çok Tüy Döker mi?

Uzun ve ipeksi tüyleri az – orta derecede dökülür. Haftada 1- 2 kere fırçalanmaları yeterli olacaktır. Bu ırkın bakımı kapsamında göz çevresinin düzenli olarak temizlenip kurutulması önemli bir aşamadır. Çok sık olmamakla birlikte banyo yapmaları önerilir ve tırnakları kesilmeli veya törpülenmelidir.

Tibetli Spaniel Kaç Saat Uyur?

Tembel bir yapıya sahip olmasalar da günde 12 – 14 saatlerini uykuya ayırırlar. Horlayabilirler ve uykuları esnasında rahatsız edilmek istemezler.

Tibetli Spaniel Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Kendi kararlarını kendilerini vermek isteyen özgür bir karaktere sahip olurlar. Erken dönemde itaat etmelerinin sağlanması gerekir. Eğitim süreçleri sosyalleştirme ile desteklenirse alınan sonuçların verimliliği artabilir. Öğrenme motivasyonlarının arttırılması için ödül mamalarına ve oyunlara başvurulması faydalı olur.

Tibetli Spaniel Nasıl Beslenmeli?

Genel anlamda sağlıklı bir yapıları bulunur. Düzenli veteriner kontrolleri sırasında göz sağlığı sorgulanmalıdır. Küçük ırklara özel kaliteli kuru mamalar ile gelişim dönemlerine özel ihtiyaçlarına yanıt verilebilir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Tibetli Spaniel Yorumları

Diğer Adları

Tibetan Spaniel


Renkleri

Açık kahverengi, altın, siyah, sarıya yakın kahverengi lekeli siyah, krem, beyaz ya da kestane


Çıkış Yeri

Tibet


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Arkadaş, çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Bekçi, arkadaş


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

12-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

4-7/4-7 kg


Boy (Erkek/Dişi)

23-28/23-28 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Tibetli Spaniel sahiplenmek istiyorsanız, Tibetli Spaniel sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Tibetli Spaniel dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

achill_the_pekemix kullanıcısının #883 peti
Aslikms kullanıcısının #15190 peti
Aylin85 kullanıcısının #14340 peti
Efeaktas kullanıcısının #46687 peti
missfb kullanıcısının #29230 peti
Hasretpetlove kullanıcısının #54021 peti
Ugureser kullanıcısının #11873 peti
tolgayildirim kullanıcısının #55005 peti
Daisygozde kullanıcısının #8310 peti
k411375 kullanıcısının #76998 peti
Sukrkc kullanıcısının #73815 peti
k414039 kullanıcısının #77490 peti