Westphalia Basseti

Westphalia Basseti
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Westphalia Basseti Açıklaması

Kısa bacaklı, uzun gövdeli ve avcılık içgüdüleri fazlasıyla gelişmiş olan Westphalia Basseti, saatlerce koku peşinde iz sürebilir. Cesaretleri ile nam salmışlardır ve söz konusu aileleri olduğunda koruyucu tavırlar sergileyebilirler. Sevecendirler, oyun oynamaya ve aileleri ile zaman geçirmeye bayılırlar. Bakımlarının kolay olması ve küçük boyutları onların her geçen gün daha çok aile tarafından tercih edilmesine yol açmaktadır. Çok zekidirler ve yumuşak mizaçları nedeniyle ileri derecede eğitilebilirler. Duygusallık seviyeleri orta düzeydedir, rutinlerinin değişmesine psikolojik tepkiler vermezler. Kendisinden küçük hayvanlar gördüğünde içgüdüleri devreye girebilir ve onların peşlerinden koşturmaya başlayabilirler. Eğitimleri tamamlanmadan tasmasız gezdirilmemeleri gerekir. Her türlü yaşam koşuluna adapte olabilecek bir cinstir ve apartman hayatında da sorun çıkarmaz. Kedilerle arasının hiç iyi olmadığı, diğer köpeklere ve yabancılara karşı ise mesafeli olduğu söylenebilir. İlk kez köpek sahibi olacak kişiler için de en uygun ırklardan olduğu bilinmektedir.

Westphalia Basseti Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 14 – 18 kilogram arasında değişebilir. Dişilerin boyları 28 – 33; erkeklerin boyları ise 30 – 35 santimetre olabilir. Vücut yapıları gereği bacaklarının gövdesini taşıyabilmesi için kilo kontrolünün sağlanması önemli bir gerekliliktir.

Westphalia Basseti Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Almanya’dır. Deutsche Bracke ırkının küçük versiyonu olarak da bilinir. Koku izi sürme yetenekleri üst düzeyde olduğu için geyik ve hatta tilki avlarında da yeteneklerine başvurulmuştur. Geçmişleri 1800’lü yıllara uzanır. Günümüzde hem avlarda hem de ev köpeği olarak tercih edilmektedir. Anavatanı Rhine ve Weser ırmakları arasında kalan Westphalia topraklarıdır.

Westphalia Basseti Kaç Tane Yavru Doğurur?

Her doğumda 5 – 7 arası yavru dünyaya getirebilirler. Gebelikleri ortalama 60 – 63 gün sürer. Yılda bir kereden çok doğum yapmamaları gerekir.

Westphalia Basseti Çok Tüy Döker mi?

Orta seviyede tüy döken bir cinstir. Haftada 2 – 3 kere fırçalanmaları onlarla bağ kurulmasını sağlarken aynı zamanda cilt sağlıklarına da iyi gelecektir. Araziye çıkmayanların tırnaklarının kısaltılması gerekir.

Westphalia Basseti Kaç Saat Uyur?

Uyuyarak zaman geçirmeyi tercih etmeseler de gün içerisinde 12 – 14 saatlik bir süreyi uykuda geçirmeye ihtiyaç duyarlar. Uyumaları için huzurlu ve sakin bir ortam gerekir. Sürekli tetikte oldukları için çok gürültülü ortamlar uyku kalitelerini düşürebilir.

Westphalia Basseti Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitimlerine yavruluk çağından itibaren başlandığında kısa sürede verimli sonuçlar alınabilir. Onları sıkmadan ve eğitim süreçlerini çok uzatmadan komut öğretilmesi önerilir. Genel olarak çok hassas olmasalar da sert tavırlardan kaçınılmalıdır. Eğitim sürecine oyun dahil edilmeli ve dikkatleri çekilmelidir. Sabır ve kararlılık esastır.

Westphalia Basseti Nasıl Beslenmeli?

Küçük ırkların özelliklerine göre formüle edilen kaliteli kuru mamalar ile gelişim dönemlerindeki ihtiyaçlarının karşılanması mümkündür. Maması da suyu da her zaman taze tutulmalıdır. Öğün miktarları yaşına, aktivite seviyesine ve ek hastalıklarının olup olmamasına göre belirlenmelidir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Westphalia Basseti Yorumları

Diğer Adları

Westphalian Dachsbracke, Westfalischer Dachsbracke


Renkleri

Açık desenli siyah, daha açık renk çizgili kestane, geyik kırmızısı, koyu kırmızı, altın kırmızısı.


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

1700'ler


Familya

Koku avcısı


Orjinal İşlevi

Av köpeği, tilki, geyik, yaban domuzu avı


Günümüzdeki İşlevi

Koklayarak iz sürer, av köpeği


Ortalama Ömrü

10-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

15-18/14-17 kg


Boy (Erkek/Dişi)

30-35/28-33 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Westphalia Basseti sahiplenmek istiyorsanız, Westphalia Basseti sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Westphalia Basseti dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

yesimavci kullanıcısının #14862 peti
filizSezer kullanıcısının #22439 peti
salimesena kullanıcısının #32314 peti
ThePunisher kullanıcısının #58174 peti
sametkusur kullanıcısının #95802 peti
k633611 kullanıcısının #112733 peti