Grönland Köpeği

Grönland Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Grönland Köpeği Açıklaması

En sert iklim koşullara adapte olabilme yeteneği ile zorlu coğrafyalarda hayatta kalmayı başaran Grönland köpeği, gücü ve dayanıklılığı ile tanınmaktadır. Eğitimine erken dönemde başlanması gereken ve geçmişi çok eskiye dayanan bu ırk aile üyeleri üzerinde hakimiyet kurmaya çalışabilir. Orta - büyük ırk sınıflandırmasında yer alır. Boyun yapısı kalın ve kısadır. Çift katmanlı kürkü bulunur, yüz bölgesinde tüyleri incelir boyun, sırt ve göğüs bölgelerinde ise kalınlaşır. Yeşil, mavi, kahverengi ya da ela rengi gözlere sahip olabilir. Aynı şekilde burun rengi de değişebilir. Yabancılara karşı ılımlı yaklaşır, sahiplerine ise tutkuyla bağlanır. Genel olarak bağımsızlığına düşkündür. Enerji düzeyi ciddi anlamda yüksektir, her gün minimum 1 - 2 saatlik yoğun egzersizler yapmaları gerekir; ki bu oran dahi onları yormak için yeterli değildir. Bekçilik yetenekleri gelişmiştir, boyutlarına tezat bir oyun severlikleri vardır.

Grönland Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 32 – 33 kilograma kadar çıkabilir. Erkeklerin boyları 60, dişilerinki ise 55 santimetreye kadar uzayabilir. Çok enerjik olurlar ve yorulmak bilmezler. Yeterince egzersiz yapılmadığında kilo alabilirler.

Grönland Köpeği Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Grönland Adası’ndan Amerika kıtasının kuzeyine yolculuk yapan bu ırkın geçmişi oldukça eskiye dayanır. Kurtlardan türediklerine dair birçok rivayet vardır. Kızak çekme konusundaki yetenekleri onları insanların en büyük yardımcılarından birine dönüştürmüştür. Antik zamanlarda günümüze dek varlıklarını sürdürdükleri bilinir.

Grönland Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Dişilerinin tek bir doğumda 4 - 6 arasında yavruya sahip oldukları söylenebilir. Nadir bir cins olmaları nedeniyle çok değerli olan bu ırkın sık sık çiftleştirilmemeleri gerekir. Dişilerin sağlıklarının korunması adına yılda bir kez doğum yapmaları ideal olacaktır.

Grönland Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Çok yoğun tüyleri olsa da bu ırkın çok fazla tüy dökmediği bilinir. Haftada 2 ya da 3 kere onları fırçalamak yeterli olacaktır. 2 – 3 ayda bir banyo yapmaları önerilir. Dişlerinin düzenli fırçalanması ağız sağlığı için önemlidir. Tırnakları hızlı uzayabildiği için dönemsel olarak törpülenip kısaltılmalıdır.

Grönland Köpeği Kaç Saat Uyur?

İlkel ırkların birçoğu gibi uzun süre uyumazlar. Kendilerini güvende hissettikleri zaman günde ortalama 10 – 12 saatlerini uykuda geçirirler. Bu sürelere ulaşabilmeleri için günlük egzersizlerini tamamlamış olmaları gerekir.

Grönland Köpeği Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitimleri erken dönemde verilmelidir. Kesinlikle yapmamaları gereken davranışları net bir şekilde öğrenmeleri sağlanmalıdır. Ekstra enerjisi atılmadan eğitimlere adapte olamaz ve dikkatlerini toparlayamazlar. Yine de çok zeki oldukları için uygun ortam sağlandığında komutları büyük bir istekle öğrenebilirler. Yumuşak mizaçları sert davranılmamasını gerektirir. Eğitim süreçleri sosyalleştirme ile desteklenmelidir.

Grönland Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Öğlen ve akşam olmak üzere günde iki öğün kuru mamalar ile beslenmeleri önerilir. Gelişimsel dönemlerine uygun mamalarla ihtiyaçları olan tüm besin, mineral ve vitaminleri sağlayabilirler. Düzenli veteriner kontrolleri sırasında kiloları takip edilmelidir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Grönland Köpeği Yorumları

Diğer Adları

Greenland, Grünlandshund


Renkleri

Albino dışında diğer renkerin karışımı olabilir.


Çıkış Yeri

Kutuplar


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Kuzeyli


Orjinal İşlevi

Kızak köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Kızak köpeği, kızak köpeği yarışmaları


Ortalama Ömrü

10-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

27-33/25-31 kg


Boy (Erkek/Dişi)

50-60/45-55 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Grönland Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, Grönland Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Grönland Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

samet3131 kullanıcısının #65350 peti
Bonbog kullanıcısının #3288 peti
Yigith kullanıcısının #60535 peti