Aidi

Aidi
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Aidi Açıklaması

Çok yaygın olarak bulunan bir cins olmasalar da cesaretleri ve koruma içgüdüleri sayesinde pek çok aile için vazgeçilmez bir dost olmayı başarmıştır. Yüksek enerjiye sahip olmaları sebebiyle mutlaka aktif yaşamı olan kişiler tarafından yetiştirilmesi gereken Aidi'ler için özgürlükleri çok önemlidir. Sevgi dolu ve koruyucu bu köpekler çocuklarla iyi anlaşır ve bir aile için doğru bir seçim olur. İçgüdüsel olarak kendi alanlarına giren diğer hayvanları tehdit olarak görmeleri sinirlenmelerine neden olabileceği için bu ırkın aldığı eğitim ön plana çıkıyor. Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bu güzel gözlü köpekler, koruma güdüleri sebebiyle yabancılara karşı da agresifleşebildikleri için mutlaka ailesinin onunla çok zaman geçirmesi tavsiye edilir.

Aidi Kaç Kilo Olmalı?

Orta ırk köpekler arasında yer alan Aidi’ler için belirlenen ideal kilo aralığı yetişkin erkeklerde 25 - 28 kg, yetişkin dişilerde ise 23 - 26 kg’dir. Erkek ve dişi arasında çok ciddi bir boyut farkı yoktur ama pek çok ırkta olduğu gibi dişiler daha minyondur. Yetişkin erkelerde ortalama yükseklik 54 - 64 cm olarak belirlenmiştir, dişilerde ise bu aralık 50 - 62 cm’dir.

Aidi Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Chien de l'Atlas ya da Kabile Köpeği olarak da bilinen bu ırkın kökeninin Kuzey Afrika’da bulunan Atlas Dağları’ndan geldiğine inanılıyor ve anavatanının Fas olduğu kabul ediliyor. Irkın ortaya çıkış tarihi ile ilgili net bir bilgi olmasa da cinsin kökeninin çok eskiye dayandığı düşünülmektedir. Fenikeliler tarafından yetiştirildiğine dair düşünceler olan bu cins bir dönem sürü köpeği olarak sınıflandırılmış olsa da temel görevi bekçilik yapmak ve uyarıda bulunmaktır. Fiziksel olarak yeterince güçlü olmadıkları için yırtıcılara karşı koruma gücü yoktur.

Aidi Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu köpeklerin doğumda ortalama olarak 5 - 8 arasında yavru doğurması beklenir. Ancak bazı durumlarda 12 yavrunun doğması da mümkündür. Doğacak yavru sayısı dişi ve erkek köpeğin genel sağlığına, çiftleşme sayısına, erkek köpeğin sperm kalitesine ve dişinin boyutlarına bağlı olarak değişmektedir.

Aidi Çok Tüy Döker mi?

Kalın, yoğun ve çift katlı kürkleri vardır. Bu durum düzenli olarak taranma ihtiyacını ortaya çıkarır. Normal dönemlerde düzenli olarak taranmadıkları zaman çok fazla tüy dökebilirler. Mevsimsel olarak tüy dökmeleri beklenir. Bu olay yılda bir ya da iki kez ortaya çıkar ancak yine düzenli taranma sayesinde orta seviyede bir tüy dökme sorunu ile süreç atlatılabilir. Bu köpeklerin çok fazla yıkanmaması gerekir. Yılda bir ya da iki kez banyo yapmaları kürklerinin hava geçirmeme özelliğinin bozulmasına neden olabilir.

Aidi Kaç Saat Uyur?

Bu köpekler ortalama olarak günde 12-14 saat arası uyuma ihtiyacına sahiptirler. Aktif ve enerjik olmaları sebebiyle çok fazla uyumak onlar için pek yaygın bir davranış değildir. Verilen aralıktan fazla uyuyan köpeklerin biraz daha harekete ve egzersize ihtiyacı olabilir. Yavruların günde 20 saat uyuması beklenir. Köpek yaşlandıkça uyku ihtiyacı artacaktır. Günlük ortalama uyku süresi 16-18 saate kadar çıkabilir.

Aidi Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Enerjik bir ırk olmaları sebebiyle eğitim oldukça önemlidir. Eğitimde süreklilik, sabır ve tutarlılık önemlidir. Aidi’ler eleştiriye, azarlanmaya ya da kızılmaya karşı olumsuz tepki verirler. Bu nedenle eğitimlerinde sabırlı olmak ve motivasyon sağlamak gerekir. Koruma içgüdüleri sebebiyle yabancılara karşı agresif bir tutum sergilemeleri ve diğer hayvanlarla anlaşabilmeleri için mutlaka erken dönemde eğitime başlanması tavsiye edilir. 8-10 haftalık köpeklerde sosyalleşme eğitimine başlanması yabancılara karşı tavırların değişmesine yardımcı olur.

Aidi Beslenmesi

Orta ırklar için hazırlanmış olan mamalar bu köpekler için tercih edilir. Ancak Aidi’lerin çok enerjik ve aktif olduğu unutulmamalıdır. Beslenme planının onların günlük enerji ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak gerekir. Ayrıca onların egzersiz ihtiyaçlarının düzenli olarak karşılanmaması da kilo problemlerine neden olacaktır. En sağlıklı köpek ırklarından birisi olan Aidi’lerin bilinen yaygın bir sağlık problemi olmaması mama seçiminin daha kolay yapılmasını sağlar. Köpeğin yaşına göre yavru, yetişkin ya da 7 yaş üzeri için formüle edilmiş köpek mamaları tercih edilebilir. Sitemizde orta ırk köpekler için özel olarak hazırlanan mama çeşitleri arasından köpeğiniz için uygun olan mamayı seçebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Aidi Yorumları

Diğer Adları

Kabyle Köpeği, Kabyle Dog, Chien d'Atlas, Fas Çoban Köpeği, Atlas Çoban Köpeği


Renkleri

Kum, açık kahve, beyaz, kirli açık kahve veya üç renkli herhangi bir renk olabilir.


Çıkış Yeri

Fas


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Çoban köpeği (sürü koruma)


Orjinal İşlevi

Çoban köpeği (sığır çobanı), koklayarak iz sürer, bekçi-koruma köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Çoban köpeği (sürü koruma), insana eşlik eden köpek, bekçi-koruma köpeği


Ortalama Ömrü

10-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

25-28/23-26 kg


Boy (Erkek/Dişi)

54-64/50-62 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Aidi sahiplenmek istiyorsanız, Aidi sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Aidi dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

bitiksanseray07 kullanıcısının #54133 peti
k954682 kullanıcısının #170185 peti
Pelinsudemir kullanıcısının #123676 peti
Esracamlibel kullanıcısının #17183 peti
Mehmett3 kullanıcısının #12598 peti
altunn42 kullanıcısının #67985 peti
hazarbaba kullanıcısının #6536 peti
hazarbaba kullanıcısının #6537 peti
Deli_COCUK kullanıcısının #122752 peti
k624328 kullanıcısının #110900 peti
k458574 kullanıcısının #85221 peti
k450121 kullanıcısının #83669 peti