Norsk Buhund

Norsk Buhund
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Norsk Buhund Açıklaması

Zeki, bağımsızlığına düşkün ve aynı zamanda sahiplerini mutlu etmeye adanmış bir yapısı olan Norsk Buhund; "Norveç çoban köpeği" olarak da bilinmektedir. Çok çeşitli görevlere adapte olabilecek denli yetenekli olurlar. Ailelerine karşı çok sadık ve bağlıdırlar. Çocuklarla aralarından su sızmaz, yabancılara ve diğer köpeklere karşı tetikte olurlar. Eğlenceli ve cesurdurlar. Sevgi dolu olduklarını anlamak için onlarla kısa bir süre geçirmeniz yeterli olacaktır. Ailesinden tek beklentisi ona görev verilmesi ve sevgidir, tabii bir de bolca oyun. Bu cins oyun oynamayı ciddi anlamda sever. Duygusallık seviyeleri orta düzeydedir. Çok havladıkları için apartman hayatına uygun değillerdir. Bölgelerini korurlar ve yaşam koşullarına hızlı bir şekilde adapte olabilirler. Yavruluk döneminde yalnız bırakılmamaları gerekir, yetişkinlik döneminde de mümkün olduğunca aile aktivitelerine dahil edilmelilerdir.

Norsk Buhund Kaç Kilo Olmalı?

Orta büyüklükte bir cinstir. Ağırlıkları 23 – 27 kilogram arasında değişir. Boyları ise 42 – 45 santimetre civarında olur. Kilo kontrolleri sağlanırsa ve sağlıkları yakından takip edilirse yaşam süreleri 10 – 15 seneye kadar yükselebilir.

Norsk Buhund Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Norveç’tir. Geçmişinin çok eski zamanlara dayandığına dair rivayetlere ulaşmak mümkündür. Atalarının geçmişinin 10. yüzyıla dek uzandığı kabul edilir. Viking mezarının kazılması ile çeşitli büyüklükte altı köpek iskeletinin bulunması bu cinsin atalarının izlerine rastlandığı şeklinde yorumlanmıştır. Şovlarda sergilenmeleri 1920’li yılları bulmuştur. ABD’ye 1980 yılında ithal edilmişlerdir. 2009 yılında AKC tarafından tanınmışlardır.

Norsk Buhund Kaç Tane Yavru Doğurur?

Doğumları büyük çoğunlukla sorunsuz geçer. Dişiler tek seferde 4 – 8 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Gebelik süreçlerinin veterinerler tarafından takip edilmesinde fayda vardır.

Norsk Buhund Çok Tüy Döker mi?

Orta ve fazla derecede tüy döktükleri bilinmektedir. Ancak bakımları kolay olur. Haftada 1 – 2 defa fırçalanmaları yeterli olacaktır. Gerektiği takdirde banyo yapabilirler. Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir. Kulakları temizlenmeli ve dişleri de yine aynı düzende fırçalanmalıdır.

Norsk Buhund Kaç Saat Uyur?

Uyuyarak zaman kaybetmek istemezler. Gün içerisinde 10 – 12 saatlik bir uyku onların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacaktır.

Norsk Buhund Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Diğer Spitz ırkları ile kıyaslandığında eğitimlerinin kolay olduğu söylenebilir. Bağımsızlıklarına düşkün olmaları eğitimlerini zora sokabilir. Eğitim sırasında dikkatlerinin toparlanması ve canlarının sıkılmaması gerekir. Eğitim süreleri çok uzun tutulmamalıdır. Başarılı olmak için ödül mamaları büyük bir etkiye sahiptir. Bulundukları çevreden etkilenebilecekleri için komutlar kapalı ortamda öğretilebilir.

Norsk Buhund Nasıl Beslenmeli?

Genetik olarak kalça ve eklem rahatsızlıklarına yatkın olurlar. Beslenmelerinin orta ırklara özel formüle edilen kuru mamalar ile gerçekleştirilmesi gerekir. Günde iki öğün kuru mamalar ile beslendiklerinde gelişim dönemleri desteklenmiş olur. Ödül maması tarzında ara atıştırmalıklar çok verilmemelidir. Mamaları ve suları her daim taze olmalıdır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Norsk Buhund Yorumları

Diğer Adları

Norveç çoban Köpeği, Nordiske Sitz-hunde


Renkleri

Buğday, siyah, kızılımsı, kum rengi, kurt rengi olup tek renkte ya da simetrik beneklidir.


Çıkış Yeri

Norveç, İzlanda bölgeleri


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Sürü, çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Sürü köpeği (sığır çobanı)


Günümüzdeki İşlevi

Sürü bekçisi, koruma, avıcılık (koku sürme)


Ortalama Ömrü

10-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

23-27/23-27 kg


Boy (Erkek/Dişi)

42-45/42-45 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Norsk Buhund sahiplenmek istiyorsanız, Norsk Buhund sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Norsk Buhund dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR