American Curl

American Curl
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

American Curl Açıklaması

Orta boy olarak nitelendirilirler. Ağırlıkları erkeklerde 4 - 6 kilogram aralığında olup dişilerinde ise bu aralık 3 - 4 kilogram olarak değişmektedir. Geniş omuzludurlar. Kafa yapıları vücutlarına orantılı büyüklüktedir. Burunları düzdür. Burunları ile orantılılı uzaklıkta iri sayılabilecek gözleri vardır. Gözleri yeşil, mavi, sarı ve ela renkleri arasında değişiklik göstermektedir. Kürk özellikleri bakımından uzun tüylüler ve kısa tüylüler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Asıl renkleri siyah olmakla birlikte gri, duman rengi, gölgeli ve beyaz renkli olanlarına da rastlanmaktadır. En karakteristik özellikleri ise geriye kıvrılmış kulaklarıdır. Başlarının üzerinde 90 derece açıklığa sahip, kıvrılmış kulaklara sahiptirler. Kulaklarının yapısı nedeniyle kedi dünyasının en güçlü işitme gücüne sahip olan cinsidir. Yetişkinliklerine erişmeleri yaklaşık 2-3 yıl alır.

Arkadaş canlısı olmalarıyla ünlenmiş bir türdür. Herkesle iletişim kurmaya çalışırlar. Özellikle çocuklar ile iyi arkadaşlıkları olur. Hareketli, canlı bir yapıya sahiptirler. Zıplamayı çok severler. Bu nedenle evinizdeki kapıları, pencereleri rahatlıkla açabilme yetenekleri dikkat çekicidir. Bu hareketli ve canlı yapıları yaşlandıklarında da devam eder. Hareketli yapılarına karşın, yoruldukları zaman hemen kucağınıza kıvrılabilirler. Kendilerine gösterilen sevgi ve ilgiye karşı duyarlıdırlar. Size temas ederek sevgilerini göstermeyi severler. Kucak kedisi olarak da adlandırılırlar. Zeki ve meraklı yapıları vardır. Yeni şeyler keşfetmeye olan merakları nedeniyle sizi sürekli izlemeye bayılırlar. Gün içerisinde arkanızda bir takipçiniz var gibi hissetmeniz muhtemeldir. Meraklı yapıları ve zekâları sebebiyle öğrenmeye açık, eğitilebilir kediler arasında geçerler.

American Curl Nerenin Kedisi?

Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde 1981 yılında tesadüf eseri keşfedilmiş bir cins olduğu bilinmektedir. Kıvrık kulak yapılarının tamamen doğal, genetik mutasyonla oluştuğu, yapılan araştırmalarla anlaşılmıştır. 1986 yılında da farklı bir cins olarak kabul edilip ve standartları belirlenmiştir.

American Curl Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Doğal, genetik mutasyonla oluşmuş olmalarından dolayı sağlıklı bir genetik yapıya sahiptirler. Düzenli bakımlarının sağlanması halinde ömürleri 9-16 yıl aralığında olacaktır.

American Curl Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Kürk yapısına göre, uzun tüylüleri "American Curl Longhair", kısa tüylüleri ise "American Curl Shorthair" olmak üzere ikiye ayrılır. Tüylerinin yapısı karışmaya müsait değildir. Bu sebeple iki tür için de haftada 1 kez taranma yeterli olacaktır. Az ve orta derecede tüy dökme eğilimine sahiptir. Sıcak mevsimlerde ise daha fazla tüy dökme eğilimleri vardır.

American Curl Kedisinin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tüy bakımları açısından uzun tüylüleri ile kısa tüylüleri arasında bir fark yoktur. Tüy bakımının haftada bir kez yapılması yeterli olacaktır. Diş ve diş eti sağlığı bu tür için önemlidir. Haftada en az 1 kez dişlerinin fırçalanması gerekir. Tırnaklarının 10-14 günlük periyotlarda kesilmesi, göz çevrelerinin ise kuru bir bez yardımı ile haftada en az bir kez silinmesi önerilmektedir. Banyoya nadir ihtiyaç duyarlar. Kulaklarının yapısı nedeniyle, kulak temizlikleri önem arz etmektedir. Kulaklarındaki kıkırdakların kırılma ve kulak kanallarında enfeksiyon oluşma ihtimali vardır. Oluşabilecek problemleri önlemek adına kuru bir pamuk yardımı ile kulak içlerinin temizlenmesi gerekir. Bu sebeple özellikle kulaklarının temizlenmesi konusunda bir veteriner hekimden destek almanız önerilir. Kum kutularına karşı hassasiyetleri vardır, temiz olmasını isterler. Dolu gördüklerinde gitmek istemezler. Bu sebeple sürekli temiz tutmanız önerilir.

American Curl Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Bir yaşını tamamlamış ve gerekli sağlık kontrolleri yapılıp uygunluğu tespit edilmiş bir dişi gebeliğe hazırdır. Yaklaşık 65 gün süren bir gebelik süreci geçirir.

American Curl Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Ortalama bir doğumda 4 yavruya kadar doğurabilmektedir. Yavrular ilk doğduklarında sağır ve kör olurlar. 10-12 gün aralığında bu duyuları çalışmaya başlayacaktır. Yavruların doğumda dik ve düz olan kulakları, 16. haftadan sonra kıvrılmaya başlayacaktır.

American Curl Kedisi Nasıl Beslenmeli?

Hareketli yapıları nedeniyle protein değeri yüksek, orta ve iri boyutlardaki kediler için üretilmiş kuru kedi mamaları beslenmeleri için uygun olacaktır. Acıktıklarını belli etmeyi sevmeyen bir ırktır. Bu sebeple beslenmeleri kontrol altında tutulmalıdır. Kedinizin ne kadar yediği egzersizinin yanı sıra büyüklüğüne, yaşına, yapısına ve metabolizmasına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle veteriner hekim kontrolünde bir beslenme planı oluşturulması önerilir.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

American Curl Yorumları

Karakteri

Dost canlısı, sadık, sevecen, cana yakın, uyumlu.


Bakım

Egzersiz yaptırılmalı, tüyleri düzenli taranmalı.


Renkleri

Beyaz, siyah, mavi, krem rengi, kahverengi, lila, açık gri, mat gri, sarı, füme.


Tüy Şekli

Uzun


Çıkış Yeri

A.B.D


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir American Curl sahiplenmek istiyorsanız, American Curl sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

American Curl dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Aslidag kullanıcısının #18282 peti
ufaktefekkedi kullanıcısının #2216 peti
DarthVADER32 kullanıcısının #116840 peti
Ealkin kullanıcısının #15812 peti
NikiTheCat kullanıcısının #53884 peti
mervedemirel kullanıcısının #23292 peti
nisanurhan835 kullanıcısının #59510 peti
Buketkurt kullanıcısının #61913 peti
ceylansukarakas kullanıcısının #48756 peti
ElifBeyaz1903 kullanıcısının #18072 peti
Boncukella kullanıcısının #15232 peti
Oscar0987 kullanıcısının #35912 peti