Basenji

Basenji
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Basenji Açıklaması

Basenji bilinen eski köpek türlerinden biridir kökenleri Antik Mısır'a kadar dayanır 5000 yıl öncesinden kalan Mısır mezarlarında ve duvar resimlerinde Basenji'ye benzeyen köpek resimleri bulunmaktadır.İlk kez 1934'te İngiltere'ye başarılı bir şekilde götürülen Basenjiler İngiliz yetiştiriciler tarafından saf olarak yetiştirilmiş ve tüm dünyaya yayılmıştır. Basenji 1943'te AKC tarafından resmi olarak tazıların bir alt grubu olan "Sighthound" olarak kabul edilmiş ve kayıtlara geçmiştir.Basenjilerin başlangıçta yurt dışına çok büyük zorluklarla ve az sayıda çıkarılması nedeniyle genetik kalıtsal hastalıklara yatkınlığı vardır. Bu yüzden 1980'lerde gen havuzunu genişletmek amacıyla Afrika'dan yeni köpekler getirilmiş ve bu sayede daha önce tanınmayan siyah gölgeli kürk yapısına sahip köpekler gen havuzuna dahil olmuştur.

Çocuklara karşı sabırlı,neşeli,asla kötü kokmayan titiz köpeklerdir.Çok nadir görülen bir özelliğe sahiplerir asla Havlamazlar fakat farklı sesler çıkartırlar.Diğer köpek türlerinin aksine bu cinsin dişileri sadece 1 kere kızgınlık gösterirler diğer köpek türleri ise iki kez gösterirler.Atletik vücutları vardır,ve güzel görünürler.İhtiyaç duydukları egzersiz yaptırılırsa apartman yaşamına ayak uydururlar.Ilıman iklimler hariç ev dışında yaşayamazlar.Ev içinde çok harekeklidirler.Grup halinde yaşayabilen bu köpekler kendi aralarında kavga etmezler.Uzun yürüyüşleri ve sonrasında oyun oynayarak egzersiz yapmayı severler,tembelleşebilirler bu yüzden egzersizleri aksatılmamalıdır ve kilolarına dikkat edilmelidir.Çok zekidirler ve eğitilme potansiyelleri çok yüksektir.Sıkılırlarsa evdeki eşyalara zarar verebilirler.
Çiğnemeyi seven bir köpek olduğu için oyalanacağı değişik oyuncaklar olması çevreye zarar verme riskini azaltır.Basenji temiz, köpek kokusu olmayan ve çok az tüy döken, allerji problemi olan insanlar için ideal bir ırktır. Basenji ile sahibi arasında ortaya çıkabilen uyum problemleri genellikle sessiz bir köpeğin çok hareketli olabileceğinin tahmin edilmemesinden kaynaklanır.

Congo köpeği, Congo Terrier olarakta tanınan Basenjiler ıslak havaları sevmez. Gerçek gözyaşlarıyla ağlar, ağaçlara tırmanır, ayılar gibi sarılır, kuşlara sezdirmeden sinsice yaklaşır ve bir kedi gibi kendini temizler.
Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Basenji Yorumları

Basenji hakkında henüz hiç yorum yazılmamış.
Diğer Adları

Congo Dog, Congo Terrier, Kongo, Basenci


Renkleri

Kızıl; siyah; kızıl ve siyah benekler; ayak, göğüs, kuyruk, bacaklar beyaz; boyun bölgesinde beyaz görülebilir.


Çıkış Yeri

Orta Afrika (Zaire, Kongo)


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Avı işaret eden köpek, koku avcısı, güneyli (ilkel köpek)


Orjinal İşlevi

Küçük oyun avları


Günümüzdeki İşlevi

Bahis ve oyun amaçlı yarışmalar


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

10-11/10-10 kg


Boy (Erkek/Dişi)

41-46/38-43 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Basenji sahiplenmek istiyorsanız, Basenji sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Basenji dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Ceyho kullanıcısının #671 peti
Omercann10 kullanıcısının #38279 peti
Esinlik8 kullanıcısının #2003 peti
adkahraman kullanıcısının #31111 peti