Basenji

Basenji
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Basenji Açıklaması

Orta büyüklükte olan Basenji köpek ırkının geçmişi binlerce yıl önceye uzanır. Bağımsızlıklarına düşkündürler, akıllıdırlar ve her zaman tetikte olmaları ile tanınırlar. Çevik yapılarını kaslı vücutlarına borçludurlar. Tatlı bir suratları vardır ve havlamazlar. Gırtlaklarının anatomik yapıları nedeniyle havlamak yerine ırklarına özel sesler çıkarırlar. Badem şeklinde gözleri vardır ve insanlara benzer duygulara sahiptir. Kendilerini kediler gibi temizlerler. Enerjileri yüksektir ve durdurulamaz bir merakları vardır. Çiğnemeyi çok sevdiği için çiğneyebileceği özellikteki oyuncaklar ile oynamayı çok severler. Hızlıdırlar, yorulduklarına rastlamak pek mümkün değildir. Sakin bir yapıları vardır, dengeli hayvanlardır ve kendilerine güvenirler. Kararlı davranmayan aile bireylerinin üzerinde otorite kurmakta da çok iyi oldukları bilinir. Sürü lideri olmak için yaratıldıklarından sahiplerinin doğal bir otoriteye sahip olması, kontrol altına alınmalarını kolaylaştırır. Kötü kokmazlar, diğer köpekler gibi bir kokuya sahip değildirler. Sosyalleştirildiklerinde hem diğer hayvanlarla hem de yabancılarla araları oldukça iyidir. Koşmak en büyük tutkularından biri olduğu için apartman hayatı yaşadıklarında mutlu olamazlar.

Basenji Kaç Kilo Olmalı?

Ortalama ağırlıkları hem erkekleri hem de dişileri için 10 – 12 kilogram arasındadır. Dişilerin boyu 43, erkeklerin boyu ise 46 santimetreye kadar uzayabilir.

Basenji Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Paleontologlar ilk evcilleştirilen köpeklerden biri olduğunu söylemektedir. Menşe ülkesi Kongo’dur. Bu cinsin eski Mısır döneminde de var oldukları düşünülür. Geçmişlerinin 4000 yıl önceye kadar dayandığı kabul edilmektedir. İngiltere’ye ilk olarak 1937 yılında getirilmişlerdir. AKC tarafından ise 1944 yılında tanınmışlardır.

Basenji Kaç Tane Yavru Doğurur?

Dişileri yılda bir kez kızgınlığa girer, diğer cinslerin dişileri ise iki kere. Tek bir doğumda 4 – 6 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Dişilerinin yılda bir kez doğum yapması sağlıklarının korunması adına önemlidir.

Basenji Çok Tüy Döker mi?

Neredeyse hiç tüy dökmezler. Düzenli fırçalandıklarında ve sağlıklı beslendiklerinde onların tüy dökülme sorunundan şikayet edilmesi ihtimali yok denecek kadar azdır. Üstelik genel bakımları da oldukça kolaydır. Kokmazlar ve banyo yapmaya da ihtiyaçları yoktur. Kendilerini kediler gibi kendileri temizlerler. Tırnaklarının düzenli olarak kısaltılması gerekir.

Basenji Kaç Saat Uyur?

Uykuya çok düşkün değillerdir. Gün içerisinde ortalama 10 saat onların gereksinimlerini karşılamak için yeterli olacaktır.

Basenji Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Birçok yerde onların çok akıllı olmadığına dair bilgiler bulunur. Ancak bu doğru değildir. Akıllıdırlar ancak akıllarını komutları öğrenmek için kullanmayı tercih etmezler. Eğitimleri zorludur. Sahiplerinin doğal bir otoritesi olması gerekir. Kararlı ve sabırlı olunmalıdır. İnsanların duygularına benzer hisleri vardır. İlgisi çok çabuk dağılabileceği için eğitimlerinin 5 – 10 dakikalık periyotlar halinde verilmesi önerilir.

Basenji Nasıl Beslenmeli?

Orta büyüklükte ırklara özel üretilen kuru mamalar ile beslenmeleri önerilmektedir. Kilo almaya çok yatkın değillerdir. Düzensiz egzersiz yapmaları ise şarttır. Öğün miktarı yaşlarına, aktivite düzeylerine ve genel sağlık durumlarına göre ayarlanmalıdır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Basenji Yorumları

Diğer Adları

Congo Dog, Congo Terrier, Kongo, Basenci


Renkleri

Kızıl; siyah; kızıl ve siyah benekler; ayak, göğüs, kuyruk, bacaklar beyaz; boyun bölgesinde beyaz görülebilir.


Çıkış Yeri

Orta Afrika (Zaire, Kongo)


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Avı işaret eden köpek, koku avcısı, güneyli (ilkel köpek)


Orjinal İşlevi

Küçük oyun avları


Günümüzdeki İşlevi

Bahis ve oyun amaçlı yarışmalar


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

10-11/10-10 kg


Boy (Erkek/Dişi)

41-46/38-43 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Basenji sahiplenmek istiyorsanız, Basenji sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Basenji dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Omercann10 kullanıcısının #38279 peti
Ceyho kullanıcısının #671 peti
k852739 kullanıcısının #151555 peti
k852739 kullanıcısının #171260 peti
k852739 kullanıcısının #171259 peti
k852739 kullanıcısının #171258 peti
kibatarcin kullanıcısının #158005 peti
k852739 kullanıcısının #157282 peti
k852739 kullanıcısının #154696 peti
k852739 kullanıcısının #154690 peti
k852739 kullanıcısının #154687 peti
k852739 kullanıcısının #152341 peti