Çatalburun

Çatalburun
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Çatalburun Açıklaması

Resmi olarak herhangi bir otorite tarafından standartları kabul edilmemiş olsa da Çatalburun, karakteristik görünümü ve üstün avcılık özellikleri ile dikkat çeken köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Oldukça nadir bulunan bu cins özverili, sadık, çevik ve yüksek enerjiye sahip olması ile tanınmaktadır. Türk avcılar tarafından bilinen ve sıkça avlara götürülen bu cins yurt dışında artık Turkish Pointer olarak anılıyor. Oldukça hızlı olmaları ile tanınırlar ve avlanma konusunda oldukça başarılıdırlar. Zorlu arazilerde, sık çalı ve çimlerin arasında yüksek performans gösterebilirler. Yakın dönemde bu cinsin kayıt altına alınması için başvuruda bulunulmuştur. Apartmanda yaşamak için uygun değillerdir. Bu nedenle her insan için uygun olmazlar. Bahçeli evlerde de ev içerisinde zaman geçirebilirler. Tam itaat duygusuna sahip oldukları için yabancılara karşı sert tavırlar gösterebilirler. Çocuklarla ise çok iyi geçinirler ve onları korumayı kendilerine görev edinirler.

Çatalburun Kaç Kilo Olmalı?

Bu köpekler hakkında herhangi bir kuruluş tarafından tanınmadıkları için ideal bir kilo ve yükseklik aralığı verilmesi zordur. Çünkü fiziksel standartları belirlenmemiştir. Ancak Türkiye’de görülen köpekler üzerinden yapılacak çıkarımlar yetişkinlerin ortalama olarak 14 - 25 kg aralığında olduğunu gösterir. Yükseklikleri ise yine görülen köpekler üzerinden alınan ortalamalar ile 45 - 63 cm olarak belirlenmiştir. Büyük ırklar arasında olduğu ifade edilen Türk Pointer’ının bilinen ciddi bir genetik sorunu bulunmamaktadır.

Çatalburun Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde yer alan Mersin’de görülen bu cinsin geçmişinin 1900’lü yılların başına dayandığı tahmin ediliyor. Köpeklerin bu bölgeye tam olarak ne zaman geldiği ya da kimler tarafından getirildiği ise bilinmiyor. Bazı araştırmacılar cinsin çok uzun yıllar önce ortaya çıktığını 8. yüzyılda ise Haçlı Seferleri ile birlikte Avrupa’ya gittiklerini düşünüyor. Bu araştırmacıların haklılık payının olması Türk Pointer’ın pek çok ırkın atası olma ihtimalini gündeme getiriyor. Bu görüşün aksine Turkish Pointer’a ait geçmişte bir kanıt bulunmaması sebebiyle cinsin Avrupa’dan gelen köpeklerden ortaya çıktığı düşünülmektedir. Pachon Navarro gibi çift burun görünümüne sahip olması da bu düşünceyi destekler.

Çatalburun Kaç Tane Yavru Doğurur?

Büyük ırk köpekler olmaları sebebiyle her batında 8 - 12 yavru doğurabilirler. Doğacak yavru sayısı köpeğin genel sağlık durumuna ve boyutlarına bağlı olarak farklılık gösterir. Ayrıca çiftleşen erkeğin sperm kalitesi ve dişi ile erkeğin çiftleşme sayısı da yavru sayısında etkilidir.

Çatalburun Çok Tüy Döker mi?

Kısa tüylü olmaları sebebiyle yoğun bir tüy dökme sorunu yaşamazlar. Ancak gevşeyen tüylerin dökülmeden alınması için mutlaka düzenli taranmaları gerekir. Haftada bir kez taranmaları tüylerin bakımlı olması için yeterli olacaktır. Yüksek enerji seviyeleri ve açık alanda zaman geçirmeyi sevmeleri nedeniyle düzenli olarak banyo yapmaları gerekir. Tüy ve cilt bakımları zor değildir.

Çatalburun Kaç Saat Uyur?

Aktif köpekler olmaları sebebiyle yetişkin dönemde günde 10 - 12 saat aralığında uyuyabilirler. REM uykuları kısa sürelidir ve koruma duyguları sebebiyle kolayca dikkat kesilebilirler. Yavruların uyku ihtiyacı günlük 20 saate kadar çıkabilir. Köpek yaş aldıkça uyku süresinde artış görülmesi normaldir. 7 yaştan sonra uyku süresi 16 - 18 saate kadar uzar.

Çatalburun Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitim almaya istekli olmaları bu cinsin en büyük artıları arasında yer alır. Özellikle avlanma gibi önemli bir eğitim gerektiren görevlerde bu köpekler büyük başarılar elde ederler. Yüksek zeka seviyeleri kolay öğrenmelerinde yardımcı olur. Ancak av köpeklerinin eğitimlerinde kullanılan agresif tekniklerden uzak durulması gerekir. Onları karanlıkta ve yalnız bırakmak doğru bir tercih olmaz. Hiçbir köpeğin eğitiminde agresif yöntemlere yer verilmemesi gerekirken avlanma gibi önemli bir göreve sahip olan bu cinsin de sahibinden korkmaması, iyi bir ilişkiye sahip olması ve ona güvenmesi gerekir. 6 aylık yavruyken bile ava katılabilen bu cinsin motivasyona dayalı bir eğitim alması tavsiye edilir.

Çatalburun Nasıl Beslenmeli?

Enerjisi yüksek köpekler olmaları sebebiyle kaliteli kalori içeren besinler tüketmeleri gerekir. Formlarını korumaları da önemlidir. Öğün dışında beslenmeleri önerilmez. Mama haricinde gıda verilmemelidir. Kilo almaya başladıkları fark edildiği anda porsiyon düzenlemesi yapılmalıdır. Sitemizde bulunan büyük ırklar için formüle edilmiş köpek maması çeşitlerini inceleyip, onun için en uygun seçimi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Çatalburun Yorumları

Diğer Adları

Turkish Pointer, Türk Pointeri, Tarsuslu çatalburun, Çatal Burun


Renkleri

Erkeklerde kahve-beyaz, dişilerde kahve-beyaz ve düz kahverengi belirgin özellik olarak görülmüştür.


Çıkış Yeri

Türkiye-Tarsus


Çıkış Tarihi

Belli değil


Familya

Pointer


Orjinal İşlevi

Av köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Av köpeği, narkotik, arama-kurtarma ve polis köpeği


Ortalama Ömrü

10-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

16-25/14-22 kg


Boy (Erkek/Dişi)

45-63/46-62 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Çatalburun sahiplenmek istiyorsanız, Çatalburun sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Çatalburun dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Ayse_naz_G kullanıcısının #37755 peti
k1018779 kullanıcısının #181080 peti