Finnish Spitz

Finnish Spitz
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Finnish Spitz Açıklaması

Geçmişi çok eski zamanlara dayanan Finnish Spitz; arkadaş canlısı, hayat dolu ve uyumlu mizaca sahip bir ırktır. Küçük ama bir o kadar da cesur bir avcı olarak tanınır. Dengeli bir bedeni vardır, yüzü tilkiye benzer. Bağımsız bir ruha sahip olsa da ailesinin yanında vakit geçirmekten çok keyif alır. Sadıktır ve oyunculuk konusunda da tam bir üstattır. Her ne kadar ailesine çok düşkün olduğu bilinse de atalarından kalma bazı alışkanlıkları onların zaman zaman itaat sorunu çıkarmasına neden olabilir. Orta derecede hassas oldukları bilinir ve nezaketleri ile herkesin kalbini kazanabilir. Sıklıkla farklı ortamlarda, farklı insanlarla ve hayvanlarla tanışmak onları mutlu edecektir. En spesifik özelliklerinden biri havlamaya bir hayli düşkün olmalarıdır. Kendilerini farklı tonlarda havlayarak ifade etmeye bayıldıkları söylenebilir. Bu nedenle apartmanda yaşayacaklarsa yavruluk döneminden itibaren havlamalarının önüne geçilmesi önerilir.

Finnish Spitz Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 14 – 16 kilogram arasında değişebilen bu cinsin boyu 38 – 51 santimetreye kadar uzayabilir. Kilo almaya orta derecede yatkın olurlar. Fazla beslenirlerse ya da enerjilerini yeterince atamazlarsa obezite riskiyle karşılaşabilirler.

Finnish Spitz Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Çıkış yeri Finlandiya’dır. Geçmişinin tam olarak ne kadar eskiye dayandığı hakkında yazılı bir belge yoktur. Ancak yüzyıllardır Finlandiya topraklarında yaşadıkları kabul edilmektedir. Finno-Ugrian halkı tarafından Rusya’dan Finlandiya’ya göç sırasında getirildikleri düşünülür. Tarihten bu yana avcılık yeteneklerinden yararlanılmıştır. 1897 yılında bugünkü ismini almıştır. 1959 yılında ilk kez ABD’ye getirilmişlerdir. 1993 yılında AKC tarafından tanınmışlardır.

Finnish Spitz Kaç Tane Yavru Doğurur?

3 – 6 arasında yavru doğururlar. Yavru sayısı dişinin yaşına, kaçıncı kez doğum yaptığına ve genel sağlık durumuna göre değişebilir. Yılda birden fazla çiftleştirilmemeleri gerekir.

Finnish Spitz Çok Tüy Döker mi?

Bakımlarında banyonun önemli bir rolü vardır. Tüylerinin kesilmemesi gerekir. Haftada 2 – 3 kere fırçalanmaları orta derecede tüy döken bu dostlarımız için yeterli olacaktır. Yılda iki kere tüy dökme mevsimleri olur ve bu dönemde fırçalanma sıklıklarının arttırılması gerekebilir. Tırnakları uzadığında kesilmeli veya törpülenmelidir.

Finnish Spitz Kaç Saat Uyur?

Çok fazla uyumadıkları bilinmektedir. Enerjileri yüksektir ve günde 10 – 12 saat arasında bir uyku düzeni ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacaktır.

Finnish Spitz Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Çok akıllıdırlar ve kolay öğrenirler. Ancak eğitim sürecinde sıkılmaları ve meydan okumaları muhtemeldir. Eğitimlerine erken dönemde başlanmalı, eğitim süreleri kısa tutulmalı ve bol eğlenceyle harmanlanmalıdır. Ödül mamaları bu aşamada hayat kolaylaştırır. Sert davranışlardan kaçınılması gerekir. Liderin kim olduğu gerek ses tonuyla gerek kararlı davranışlarla belli edilmelidir.

Finnish Spitz Nasıl Beslenmeli?

Genel olarak çok sağlıklı oldukları söylenebilir. Kaliteli kuru mamalar ile beslenme ihtiyaçları eksiksiz bir şekilde giderilebilir. Günde iki öğün beslenmeleri önerilir. Sitemiz üzerinden orta ırkların gelişimsel ihtiyaçlarına özel üretilen kuru mamaları listeleyebilir, %100 orijinal ürün garantimizden yararlanabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Finnish Spitz Yorumları

Diğer Adları

Fin Spitzi, Suomenpystykorva, Finsk Spets, Finli Sipitz


Renkleri

Altın sarısı, kırmızı gölgeli; Finnish Spitz yavruları siyah renkte doğarlar ve yaklaşık 8 haftalıkken yetişkin rengini alırlar.


Çıkış Yeri

Finlandiya


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Spitz, kuzeyli av köpeği


Orjinal İşlevi

Kuş ve küçük memeli avı


Günümüzdeki İşlevi

Av


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

16-27/14-24 kg


Boy (Erkek/Dişi)

44-51/39-46 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Finnish Spitz sahiplenmek istiyorsanız, Finnish Spitz sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Finnish Spitz dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Arya45 kullanıcısının #21468 peti
mashask kullanıcısının #59332 peti
Cerengulacan kullanıcısının #49973 peti
ICEO kullanıcısının #23265 peti
ManolyaAtilgan kullanıcısının #26351 peti
Kiymet1881 kullanıcısının #30148 peti
Mayabahar kullanıcısının #62688 peti
LimonluTurta kullanıcısının #57517 peti
k1041591 kullanıcısının #186081 peti
k1041591 kullanıcısının #186078 peti
k976972 kullanıcısının #173398 peti
k726814 kullanıcısının #130042 peti