Chihuahua

Chihuahua
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Chihuahua Açıklaması

Anavatanı Meksika olan Chihuahua dünyanın en küçük köpek ırklarından biridir. Hem kısa hem de uzun tüylü cinsleri bulanan bu küçük dostların oldukça dengeli ve zarif bir vücutları vardır. Dik kulakları ve parlak gözleri ile çok sevilen bu ırk krem, açık kahverengi, siyah, çikolata, mavi gibi farklı renklere sahip olabilir. Boyutları ile tezat bir cesarete sahiptirler ve havlamaları kontrol altına alınabilirse apartman hayatına muhteşem bir şekilde adapte olabilirler. Gerek karakterleri gerekse doğaları gereği ailelerinin içerisinde hep el üzerinde tutulmak isterler, biraz da nazlıdırlar. Yeri geldiğinde fazlaca kıskanç ve inatçı olabilirler. Ailelerine karşı koruma içgüdüsüyle hareket ederler ve yabancılara karşı çok da kabullenici davranmazlar. Yavruluk döneminden itibaren çok iyi sosyalleştirmeleri gerekebilir, aksi takdirde yabancılara karşı saldırgan tavır sergileyebilirler. Üstelik doğru sosyalleştirilmediklerinde havlama sorunları da kontrol altına alınamayabilir. Sadakatleri tartışılmayan Chihuahua cinsi dostlarımız aynı zamanda oldukça eğlenceli ve etkileyicidirler. Battaniyelerinin altına bayılırlar, arka ayakları üzerinde dans etmeleri de oldukça yaygın görülen davranışlarındandır. Tabii bir de ailelerinin suratlarını yalamaları en büyük sevgi göstergelerinden biridir.

Chihuahua Kaç Kilo Olmalı?

Dünyanın en küçük köpekleri arasında yer alan ve ülkemizde daha çok “Şivava” olarak bilinen bu ırk oldukça hafiftir. Yetişkinlik döneminde ağırlıkları maksimum 2-3 kilograma kadar artış gösterir. Sağlıklı ve dengeli beslendiklerinde kilo kontrolü sağlayan minik dostlarımızın egzersiz ihtiyacı da oldukça azdır. Gün içerisinde tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkmaları egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması için yeterlidir.

Chihuahua Köpek Hangi Ülkeye Ait?

İsmini Meksika’nın eyaletinden alan bu ırk Meksika orijinlidir. Geçmişi oldukça eski zamanlara dayanır ve bu ırka ait izler 9. yüzyıla kadar girmektedir. Özellikle Aztek kazılarında bulunan iskeletler, oyuncaklar ve duvar yazıtları da bu söylemi doğrulamaktadır. DNA’nın yaklaşık %70’i Güney Amerika köpeği ile eşleşen Chihuahua evlerde beslenmeden önce geniş arazilerde yaşamaktaydı ve bu döneme ait avcılık, koruyuculuk, saldırganlık gibi karakteristik özellikler bugün de devam etmektedir.

Chihuahua Kaç Tane Yavru Doğurur?

Şivava cinsi dişilerin her doğumda maksimum 5 yavruya sahip oldukları bilinmektedir. Ancak genellemeleri bozan istisnai durumlar da söz konusu olabilir. Nitekim 2011 yılında Coco adlı bir dişinin tam tamına 10 yavruyu dünyaya getirdiği ve bu nedenle Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdığı bilinmektedir.

Chihuahua Çok Tüy Döker mi?

Elma şeklindeki kafa yapılarıyla oldukça sevimli olan bu cins köpekler hem uzun hem de kısa tüylü olabilir. Kısa tüylü dostlarımız sıkı bir tüy yapısına sahiptir. Gıdı ve göbek bölgesinde tüyler seyrekleşirken boyun ve kuyruk kısmında genele oranla daha uzun olur. Tüylerin yapısı parlak ve yumuşaktır. Uzun tüylü olanlarda ise tüyler düz veya hafif dalgalı olabilir. Kuyruk, kulak, ön ve arka bacak kısımlarında tüy sıklığı artabilir. Bu nedenle “Şivava tüy döker mi?” sorusuna değişken yanıtlar verilebilir. Genel olarak çok tüy dökmezler ancak tüy bakımlarının dikkatli yapılması gerekir. Düzenli olarak taranması gerekene bu cins fazla sıklıkta ve yanlış taranmamalıdır. Yine de Şivava en az tüy döken dostlarımız arasında da yer almaz.

Chihuahua Kaç Saat Uyur?

Chihuahua uykuyu çok seven ve gün boyu uyuyan köpek cinsleri arasında değildir. Çoğu zaman gün içerisinde ailesiyle vakit geçirmeyi ve oyun oynamayı tercih eder. Genel anlamda günde 12-14 saat uyuması onun için yeterli olmaktadır. Bu süreleri çok aşan uyku düzeni olan köpeklerin genel sağlık durumlarının değerlendirilmesi ve psikolojilerinin düzeltilmeye çalışması gerekir.

Chihuahua Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi minik dostlarımızın sosyalleşmesi yaşam konforu için oldukça önemlidir. Eğitim verilmediğinde sosyalleşmeleri sağlanamaz, potansiyel olarak saldırma riskleri minimize edilemez ve havlamaları kontrol altına alınamaz. Bu nedenle minik dostlarımızın eğitim sürecine mümkün olduğunca erken başlanmalı, sabırlı olunmalı ve lider belli edilmelidir. Keskin dişlerini kendilerini savunmak için kullanmamaları adına ısırma eğilimlerinin sona erdirilmesi de oldukça önemlidir.

Chihuahua Nasıl Beslenmeli?

Genetik olarak yatkın oldukları bazı hastalıklar bulunan Chihuahua cinsi dostlarımızın beslenmeleri için kuru mama tüketmeleri önerilmektedir. Küçük ırklara özel ya da ırk özelinde üretilmiş mamalar rahatlıkla tercih edilebilir. Sitemiz üzerinden mama çeşitleri ve içerikleri hakkında detaylı bilgi alabilir, kullanıcı yorumlarını okuyarak minik arkadaşınız için en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Chihuahua Yorumları

Diğer Adları

Cihao, Chiuahua, Çihao, Şivava


Renkleri

Herhangi bir renk


Çıkış Yeri

Meksika


Çıkış Tarihi

1500'ler


Familya

Arkadaş, kuzeyli sokak köpeği


Orjinal İşlevi

Tören


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

14-18 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

2-3/2-3 kg


Boy (Erkek/Dişi)

15-23/15-23 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Chihuahua sahiplenmek istiyorsanız, Chihuahua sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Chihuahua dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Elena-alifa kullanıcısının #49804 peti
Gofretim kullanıcısının #63553 peti
cute_catTR kullanıcısının #12383 peti
basar kullanıcısının #104 peti
Haysevgizmo kullanıcısının #8683 peti
Burakkurt kullanıcısının #11203 peti
madu kullanıcısının #276 peti
beernaa kullanıcısının #709 peti
Hilal kullanıcısının #294 peti
ozlem_mumcu kullanıcısının #512 peti
gulnihal kullanıcısının #8071 peti
OykuWilly kullanıcısının #9576 peti