Brittany

Brittany
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Brittany Açıklaması

Brittany Spaniel olarak da bilinen bu ırk çok yönlü bir avcıdır. Fazlasıyla akıllı olur, her zaman tetiktedir, sorumluluklarını bilir ve yerine getirmek için tüm gücüyle mücadele eder. Avcılık genleri taşıdığı için eğitimlerine özen gösterilmelidir. Zaman zaman bağımsızlık istekleri ağır basabilir. Enerjileri çok yüksektir ve sağlıkları için her gün düzenli olarak ağır antrenmanlar yapmaları gerekir. Apartman hayatı için uygun değillerdir. Yalnız kalmayı hiç sevmedikleri ve yalnız bırakıldıklarında terk edilme kaygısı yaşayabilecekleri bilinir. Soğuk havaları sıcak havalara oranla daha iyi tolere edebilirler. Sevgi doludurlar; diğer köpeklere, yabancılara ve hatta kedilere karşı sevecen yaklaşırlar. Ailesine çok bağlı bir cinstir ve oyun oynamaya bayılırlar. Onların mutlu olması için yalnızca fiziksel olarak enerjilerinin atılması yeterli değildir, aynı zamanda mental olarak da meşgul edilmeleri gerekir. Bu nedenle ona birçok farklı görev verilebilir. Çok küçük çocuklarla yalnız bırakılması önerilmez, aşırı heyecanlanabildikleri için çevreleri ile birlikte küçük çocuklara da zarar verebilirler.

Brittany Kaç Kilo Olmalı?

Orta büyüklükte olurlar. Kiloları 14 – 18 kilogram aralığında değişir. Boyları ise 44 – 52 santimetre aralığında olur. Kilo almaya az da olsa müsait bir yapıları vardır. Düzenli egzersiz rutinleri ve beslenme düzenleri bozulmamalıdır.

Brittany Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Fransa’dır. Fransız avcılar tarafından kanatlı avında başarılı olacak bir köpek gereksinimi duyulması sonucu geliştirilmişlerdir. Geçmişinin 17. Yüzyıla dek dayandığı düşünülür. 1931 yılında ABD’de tanınmaya başlamışlardır. AKC tarafından 1934 yılında tanınmışlardır. 1982 yılında ırkın ismi “Britanny” olarak kayıt edilmiştir. Bugün dünya genelinde bir bilinirliğe sahip oldukları söylenebilir.

Brittany Kaç Tane Yavru Doğurur?

Her bir doğumda ortalama 6 yavru dünyaya getirirler. Yavru sayısı 1 – 11 arasında değişebilir. Yavru sayısı dişinin yaşı, ilk kez doğum yapıp yapmadığı ve genel sağlık durumu gibi değişkenlere bağlı olarak farklılaşabilir.

Brittany Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy dökerler. Düz veya dalgalı tüylerini haftada 2 – 3 kez fırçalamak gerekir. Kulaklarının alt kısmının kontrol edilmesi önemlidir. Kulak temizliğinin ve tırnak bakımının ihmal edilmemesi gerekir. Çok kirlendiklerinde köpek şampuanları ile banyo yapabilirler. Dişlerinin de fırçalanması diş ve diş eti sağlığı için elzemdir.

Brittany Kaç Saat Uyur?

Gün boyu aktif bir ırk olarak uykuya çok düşkün olmadıkları söylenebilir. 10 – 12 saatlik bir uyku ihtiyaçlarının karşılanması adına yeterli olacaktır.

Brittany Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Olağanüstü bir beceriye sahip oldukları ve her işin üstesinden kolaylıkla gelebildikleri söylenebilir. Eğitim süreçlerine erken dönemde başlanmalıdır ve itaat eğitimleri bitirilmeden tasmasız gezdirilmemeleri gerekir. Eğiticinin sabırlı ve motive edici olması önemlidir. Sert eğitim metotları onlara uygun değildir. Nazik ve ödüllendirildikleri bir eğitime pozitif yanıt vereceklerdir.

Brittany Nasıl Beslenmeli?

Genetik olarak kalça ve göz hastalıklarına yatkın olurlar. Kilo kontrollerinin sağlanması ve gelişim dönemlerine özgü beslenmeleri gerekir. Orta ırklara özel geliştirilen kuru mamalar ile tüm mineral, vitamin ve besin ihtiyaçları karşılanabilir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Brittany Yorumları

Diğer Adları

Epegneul Breton, Brittany Spaniel


Renkleri

Turuncu ve beyaz; kırmızımsı kahverengi ve beyaz; turuncu, kırmızımsı kahverengi ve beyaz


Çıkış Yeri

Fransa


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Çok yönlü av köpeği


Orjinal İşlevi

Avı işaret etme, avı bulma ve getirme


Günümüzdeki İşlevi

Avı işaret etme, avı bulma ve getirme, avı işaret etme yarışmaları


Ortalama Ömrü

12-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

4-18/14-18 kg


Boy (Erkek/Dişi)

44-52/44-52 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Brittany sahiplenmek istiyorsanız, Brittany sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Brittany dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

1978 kullanıcısının #59897 peti
Ceyho kullanıcısının #672 peti
Cansugozen kullanıcısının #12493 peti
meltemataman kullanıcısının #55030 peti
k428562 kullanıcısının #79956 peti
SibelSUER kullanıcısının #89262 peti