İsveç Geyik Avcısı

İsveç Geyik Avcısı
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

İsveç Geyik Avcısı Açıklaması

Jämthund olarak da adlandırılan İsveç geyik avcısı, kurt benzeri görüntüsüyle dikkat çeken ve geçmişi çok eskiye dayanan ırklardan biridir. Sadıktır, sevecendir, bağımsızlığına düşkün ve aynı zamanda çok da fedakârdır. Kıvrak zekâsı onun eğitimi sırasında zorlanmaya neden olsa da sabır gösterildiğinde muhteşem bir dostluk gösterir. Hem çobanlık hem iz sürme hem de koruma gibi çeşitli görevlere adapte olabilir, kendisine verilen görevi üstün başarıyla tamamlamak için gayret gösterir. Geniş bahçeli evlerde çok mutlu olabilen bu ırk apartman hayatına adapte olmayı da başarabilir. Soğuk havalara çok dirençlidir, sıcak havalarda zorluk yaşayabilir. Ailesine karşı sevgi doludur, yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirildiğinde diğer hayvanlarla, çocuklarla ve yabancılarla da anlaşabilir. Gün içerisinde 1 - 2 saat egzersiz yapması enerjisini atması için gereklidir. İlkel cinslerden biri olduğu için yalnız kalmaya ve kendini korumaya odaklı davranabilir. Ailesinden ayrı kalmak onun tercihi olmasa da bu durumda sorun çıkarmadığı söylenebilir.

İsveç Geyik Avcısı Kaç Kilo Olmalı?

Avcılık yetenekleri üst düzeyde olan ve çevikliği ile fark yaratan bu cinsin 27 - 32 kilogram arasında bir ağırlığa sahip olduğu bilinmektedir. Erkeklerde boy 63, dişilerde ise 60 santimetreye kadar uzayabilir.

İsveç Geyik Avcısı Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Binlerce yıl önce İsviçre'nin doğusunda serüvenlerine başlamışlardır. Vikinglere geyik avlarında ve günlük hayatta eşlik ettikleri rivayet edilmektedir. Kurt benzeri görünümleri vardır ve diğer cinslerden farklı olarak damarlarında kurt kanı aktığı söylenmektedir. Çok güçlü ve itaatkâr olmaları nedeniyle tarih boyunca çeşitli görevlerde kullanılmışlardır. Günümüzde hem kızak çekmede hem de bekçilikte yeteneklerine başvurulur.

İsveç Geyik Avcısı Kaç Tane Yavru Doğurur?

Orta - büyük ırk sınıflandırmasında yer alan bu köpeklerin dişilerinin her doğumda 4 - 6 arasında yavru dünyaya getirdiği bilinmektedir. Genellikle doğum doğal yollarla gerçekleşir, gebelik sürecinde dişilerin veteriner gözetiminde olması önerilir.

İsveç Geyik Avcısı Çok Tüy Döker mi?

Bakımı kolaydır ancak ihmal edilmemesi gerekir. Bu cins yoğun bir şekilde tüy dökmektedir. Haftada 2 - 3 kez fırçalanması hem tüy sağlığını hem de cilt sağlığını iyileştirecektir. Kulaklarının ve dişlerinin bakımı yapılmalı, uzayan tırnakları törpülenmelidir.

İsveç Geyik Avcısı Kaç Saat Uyur?

Standart bir uyku düzenleri vardır. Çok aktif oldukları ve meşgul olacak bir şeyler bulmaya odaklandıkları için günde 10 - 12 saat arasında uyurlar.

İsveç Geyik Avcısı Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Asil kanları onların bağımsızlığına düşkün olmasının nedenidir. Sürü liderliğini ele geçirmeye çalışabilirler. Yavruluk döneminden itibaren eğitim süreçlerine başlanmalıdır. Sahibi kararlı ve sabırlı bir şekilde davranmalıdır. Eğitimde yiyecek ile ödüllendirilmeleri onları motive eder. Sosyalleştirilmeleri de oldukça önemlidir.

İsveç Geyik Avcısı Beslenmesi Nasıl Olur?

Düzenli egzersiz kilo alma ihtimallerini azaltır. Kaliteli kuru mamalar ise gelişimsel dönemlerine özel ihtiyaçlarının karşılanması adına önemli bir gerekliliktir. Günde 2 öğün mama vermek gerekir. Mama miktarı yaşına, sağlık durumuna ve aktivite düzeyine göre ayarlanmalıdır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

İsveç Geyik Avcısı Yorumları

Diğer Adları

Swedish Elkhound


Renkleri

Açık ve koyu gri.


Çıkış Yeri

isveç


Çıkış Tarihi

Yontmataş çağı


Familya

Koku avcısı


Orjinal İşlevi

Koklayarak iz sürer, iri boynuzlu geyik ve ayı avı


Günümüzdeki İşlevi

Koklayarak iz sürer, zerdeva, kakım, orman tavuğu gibi küçük hayvan avı; çoban köpeği, ev bekçisi, kızak köpeği


Ortalama Ömrü

10-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

28-32/27-31 kg


Boy (Erkek/Dişi)

58-63/55-60 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir İsveç Geyik Avcısı sahiplenmek istiyorsanız, İsveç Geyik Avcısı sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

İsveç Geyik Avcısı dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR