Shiba Inu

Shiba Inu
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Shiba Inu Açıklaması

Japonya'da oldukça popüler bir köpek olan Shiba Inu'lar, dünya çapında da yoğun ilgi görürler. Güzel gözleri, kıvrık kuyruğu ve yumuşacık kürkü ile oldukça hoş bir görünüme sahip olan bu cins her aile için uygun değildir. Köpeklerle ve kedilerle anlaşmaları zor olabileceği için çok evcil hayvanın yaşadığı evler onlara tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra bahçede zaman geçirmeyi severler. Sadece etraflarının çitlerle çevrili olduğundan ve kaçabilecekleri noktaların kontrol edildiğinden emin olmak gerekir. Ailesine çok bağlı olan Shiba'lar onlardan uzak kalmaktan hoşlanmaz. Bahçede zaman geçirse bile mutlaka aile üyelerinin yakınlarında olmasını beklerler bu nedenle özellikle gün boyu onu bahçede tutmayı düşünmemek gerekir. Kama şeklindeki başı, dik üçgen kulakları ve kızıl, siyah ve açık kahverengi kürkleri ile tilkilere benzeseler de iyi avcılar olmaları dışında tilkiler ile ortak özellikleri yoktur.

Shiba Inu Kaç Kilo Olmalı?

Bazı otoriteler tarafından küçük - orta ırk olarak kabuk edilseler de American Kennel Club bu cinsi küçük ırk olarak tanımlanmıştır. Yetişkin erkekler için 9 - 11 kg aralığı ideal kabul edilir. Dişilerde ise 7 - 9 kg ideal kilo aralığıdır. Köpeklerin boylarına göre kilonun belirlenmesi tavsiye edilir. Yetişkin erkekler için ideal yükseklik aralığı 36,8 - 41,9 cm’dir. 41,9 cm’nin üzerinde ya da 36,8 cm’nin altında yüksekliğe sahip olan erkekler standartlara uymadıkları için diskalifiye olurlar. Yetişkin dişiler ise 34,29 - 39,3 cm yüksekliğinde olmalıdır. Bu aralığın altında ya da üstünde yüksekliğe sahip olan dişiler standart dışı kabul edilirler ve safkan olarak tanımlanmazlar.

Shiba Inu Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Modern köpek ırklarının ortaya çıkışından önce bazal ırk olarak tanımlanan bu köpekler kuş ve tavşan avlamak için yetiştirilmişlerdir. M.Ö. 300 yılına dayanan kökeni ile en eski ırklardan birisi olan Shiba’lar Amerika Birleşik Devletleri’ne 1954 yılında ayak basmıştır. 1. Dünya Savaşı döneminde soyları tükenmek üzere olan ve safkanlarını bulmanın neredeyse imkansız olduğu köpekler bu durum sonucunda avcılar tarafından korunma altına alınmaya başlandı. Nihayetinde Shiba’lar günümüze kadar geldi ve dünyanın en popüler köpekleri arasında yer alıyorlar.

Shiba Inu Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu köpeklerin her doğumda 4 - 6 yavru dünyaya getirmesi beklenir. Genel ortalama ise 3 yavrudur. 6 ayda 1 kızgınlığa girerler ve hamilelik yaklaşık olarak 63 gün sürer. Batında doğacak yavru sayısı köpeğin sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Shiba Inu Çok Tüy Döker mi?

Mevsimsel olarak yoğun tüy dökme görülebilir. Mevsimle başlayan dökülmenin 6 aya kadar sürdüğünü ifade eden köpek sahipleri olduğu biliniyor. Ancak bu durum bir istisna bile olsa mevsimsel dökülme 2-3 hafta arasında devam edecektir. Bu sürede düzensiz dökülmeler meydana gelebilir ve kürkün pürüzsüz görüntüsü kaybolabilir. Ancak deride kellik ibaresi görülmediği sürece bu ciddi bir sorun değildir. Düzenli taranma tüy dökme sorununu kontrol altına almak için etkilidir bunun yanında ayda 1 banyo ve profesyonel bakım da tüylerin daha az dökülmesine yardımcı olur.

Shiba Inu Kaç Saat Uyur?

Avcı ve enerjik olmalarına rağmen çok fazla uyuyabilirler. Yetişkin bir Shiba 16 saate kadar uyuyabilir. Yemek yemek ve uyumak bu köpeklerin en büyük iki hobisidir. Yavruların uyku süresi 20 saate kadar çıkar. Yaşlanma belirtileri de köpeğin uyku süresinin artmasında etkili olacaktır. 7 yaş ve üzerinde günlük uyku süresi 18 saat olabilir. Uykuyu çok sevdikleri için eğitimleri ve egzersizleri kesinlikle aksatılmamalıdır.

Shiba Inu Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Bu köpekler eğer kapalı bir alanda değillerse mutlaka kaçmanın bir yolunu ararlar. İtaat eğitimi %100 çözüm sunmasa da köpeğin biraz daha durulmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle erken dönemde eğitim çok önemlidir. Avcı ruhu diler evcil hayvanlarla kolay anlaşmasına izin vermez bu da erken dönemde sosyalleşme gereksinimini açığa çıkarır.

Shiba Inu Nasıl Beslenmeli?

Köpeğiniz kilo almaya eğilimli olabilir. Bazı Shiba’lar yemek konusunda oldukça seçiciyken bazıları yemek yemeyi fazla severler. Bu nedenle günlük kalori ihtiyacı ve bu kalorinin nasıl sağlanacağı doğru bir şekilde planlanmalıdır. Küçük ırklar için üretilmiş olan köpek maması çeşitlerini sitemizden inceleyebilir, ürün içeriklerine bakarak onlar için en doğru mamayı bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Shiba Inu Yorumları

Diğer Adları

Brushwood Dog, Janpanese Small-Size Dog


Renkleri

Kızıl, siyah beyaz, kızıl benekli, siyah benekli, kaplan ya da beyaz.


Çıkış Yeri

Japonya


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Spitz, kuzeyli (arkadaş)


Orjinal İşlevi

Küçük oyun ve kuş avları


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

12-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

9-14/9-14 kg


Boy (Erkek/Dişi)

37-42/34-39 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Shiba Inu sahiplenmek istiyorsanız, Shiba Inu sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Shiba Inu dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

mivmiv kullanıcısının #76608 peti
Gina08 kullanıcısının #53890 peti
Durumaya kullanıcısının #9792 peti
Ulka kullanıcısının #57791 peti
ezra_erdemir kullanıcısının #17066 peti
Spitzz kullanıcısının #19683 peti
NalanYildiz kullanıcısının #67301 peti
k443136 kullanıcısının #83909 peti
k519858 kullanıcısının #95478 peti
tckoroglu kullanıcısının #96129 peti
k907270 kullanıcısının #161359 peti
k907270 kullanıcısının #161360 peti