Dachshund (Sosis)

Dachshund (Sosis)
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Dachshund (Sosis) Açıklaması

Dachshund yüksek enerjisi, sevimli hareketleri ve iyi bir aile köpeği olması sebebiyle çok tercih edilerden ırklardan birisidir. Sosis, Hotdog, Dackel gibi farklı isimlerle adlandırılırlar. Uzun sırtı, kısa bacakları ve muhteşem enerjisi ile iyi bir bekçi ve başarılı bir avcıdır. Zaman zaman inatçı olsalar da cesaretleri ile şaşırtan bu köpekler pek çok insanın beğenisini kazanmayı başarıyor. Porsukları kovalamak için yetiştirilen ve boyutlarına rağmen oldukça üstün performansı ile başarı gösteren bu ırk, av köpeklerinin en küçüğüdür. Zekası, avcı ruhu ve kocaman kalbi ile dikkat çeken Sosis Köpekler, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla pek anlaşamadıkları için her aileye uygun değillerdir. Ailesi ile birlikte mutlu bir 15 yılı sağlıkla geçirebilecek bu ırkın kalıtsal birkaç sağlık problemi olsa da standartlarını koruyan bir yetiştirici ile bu sorunlarla karşılaşma ihtimali oldukça düşüktür.

Dachshund Kaç Kilo Olmalı?

Standart ve minyatür olmak üzere iki farklı boyutta yetiştirilen bu ırkta minyatür köpekler ayrı bir sınıflandırmaya tabi tutulmazlar. Dişi ve erkekler arasında ciddi bir boyut farklılığı bulunmaz. Standart olarak adlandırılan köpekler için ideal kilo aralığı 7,2 - 14,5 kg olarak belirlenmiştir. Bir Dachshund’un minyatür olarak kabul edilmesi için 12 aylık ve üzerinde olduğu dönemlerde 5 kg ve altında olması gerekir. Standart sınıflandırmasında yükseklik ise 20 - 23 cm olarak belirlenmiştir. Köpeğin minyatür olabilmesi için 12 aylık ve üzeri yaşta olduğu dönemde yüksekliğinin 12,7 - 15,2 cm aralığında olması gerekir.

Dachshund Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Porsuklar ve çukur kazan hayvanlar başta çiftçiler olmak üzere pek çok insan için sorun haline gelirler. Adını da porsuklardan alan bu köpek porsuklarla mücadele etmesi için özel olarak yetiştirildi. Kısa bacakları ve uzun gövdesi ile yer altı çukurlarına rahatlıkla girebilen bu köpeklerin geçmişi 1400’lü yıllara dayanmaktadır. Almanya’da Teckel’de ilk kez kullanılan bu köpeklerin oldukça güçlü bir koku alma yeteneği vardır. Cinsin ortaya çıkmasında Schweisshund, Baset Hounds ve Beagles gibi köpeklerin katkısı bulunmaktadır. 1870 yılında Amerika’ya gelen ve 1885 yılında AKC tarafından kabul edilen ırk 1. Dünya Savaşı döneminde ortadan kayboldu ve cinsin yeniden kabul edilmesi 2. Dünya Savaşı döneminde gerçekleşti.

Dachshund Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yetişkin, sağlıklı ve standart boydaki dişinin 4 - 8 adet yavru doğurması beklenir. Ortalama olarak 6 yavru doğması normal kabul edilir. Minyatür kategorisine giren dişilerin boyutları daha küçük olması sebebiyle yaklaşık 1 - 4 adet yavru doğurması normaldir.

Dachshund Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy dökerler. Onlar temiz tutmak için kürk tipine göre bakım uygulamak doğru olacaktır. Smooth (pürüzsüz), Wirehaired (fırça tüylü) ve Longhaired (uzun tüylü) olmak üzere üç farklı kürke sahip olabilirler. Uzun tüylü olanların haftada birkaç kez taranması gerekir. Kısa tüylü olanlar ise haftada bir kere tarandıkları sürece tüy dökmezler.

Dachshund Kaç Saat Uyur?

Yetişkin bir köpeğin günde 12 saat uyuması beklenir bu süre zaman zaman 14 saate kadar çıkabilir. Yavrular için ideal uyku süresi 18 - 20 saattir. Yaş ilerledikçe uyku ihtiyacı fazlalaşır. 7 yaşın üzerindeki köpeklerin günlük uyku süresi 16 - 18 saat olacaktır.

Dachshund Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Zeki oldukları kadar özgür ruhlu olmaları sebebiyle eğitimleri zordur. Ödül odaklı bir eğitim söz konusu olduğunda ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar. Sert komutlar almak, azar işitmek ve cezalandırılmak onlar için uygun değildir. Koku alma duyuları çok güçlüdür. Bu nedenle dikkatleri çabuk dağılabilir. Eğitim süresince sabırlı olmak gerekir. Avcı ruhları diğer hayvanlarla anlaşmalarına engel olabileceği için erken dönemde sosyalleştirilmeleri gerekir.

Dachshund Nasıl Beslenmeli?

Kilo alma eğilimlerinin olması bu köpekler için tehlikelidir. Vücut yapıları sebebiyle omurgalarında bulunan diskler fıtıklaşabilir. Bu nedenle yüksek yağ içeriğine sahip olan mamalar onlara uygun değildir. Kilo kontrolünün yapılması şarttır. Birlikte yaşadığı ailesine hüzünlü gözlerle bakarak yemek istemek gibi bir huyu olsa da kesinlikle kendi maması dışında farklı bir yiyecek verilmemesi gerekir. Aksi takdirde hızla kilo alabilirler. Küçük ırklar için özel olarak üretilen köpek mamaları, yaşa göre tercih edilmelidir. Sitemizde yer alan mama çeşitlerini inceleyerek doğru olan mamayı bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Dachshund (Sosis) Yorumları

Diğer Adları

Teckel (Minyatür Zwergteckel), Sosis Köpek


Renkleri

Baskın kızıl, siyah veya krem; siyah ve sarımsı kahverengi; çikolata rengi ve sarımsı kahverengi; yaban domuzu rengi ve sarımsı kahverengi; gri ve sarımsı kahverengi; açık ve sarımsı kahverengi


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

1500'ler


Familya

Koku avcısı, terrier, dachshund (kısa bacaklı bodur bir cins Alman köpeği)


Orjinal İşlevi

Porsuk avı


Günümüzdeki İşlevi

Köpek yarışmaları, Dachshund saha yarışmaları


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

5-15/5-15 kg


Boy (Erkek/Dişi)

20-23/20-23 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Dachshund (Sosis) sahiplenmek istiyorsanız, Dachshund (Sosis) sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Dachshund (Sosis) dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Nhnnn kullanıcısının #32 peti
Lunasibirya kullanıcısının #17166 peti
durdane kullanıcısının #1653 peti
Jenaelen kullanıcısının #57983 peti
Nrmnd kullanıcısının #38363 peti
Mollyvecoffee kullanıcısının #62944 peti
erva kullanıcısının #821 peti
TarikTopcu kullanıcısının #1375 peti
Berfin-baris-bobo kullanıcısının #6255 peti
muje kullanıcısının #38413 peti
tubayucel kullanıcısının #21389 peti
Ngkkl kullanıcısının #100191 peti