Fransız Mastiff

Fransız Mastiff
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Fransız Mastiff Açıklaması

"Dogue de Bordeaux" olarak da adlandırılan Fransız Mastiff, Fransa menşeli en eski ırklardan biri olarak kabul ediliyor. Çok güçlü bir koruma köpeği olarak dünya geneline nam salan bu karizmatik dostumuz, sahiplerine aşırı sadık oluyor ve bölgelerini de canları pahasına koruyor. Yeterince egzersiz yaptırılırsa apartman hayatına başarılı bir şekilde adapte olması onun çok tercih edilmesini sağlarken çocuklarla arasının iyi olması da soru işaretlerini azaltıyor. Ailesi ile birlikte zaman geçirmeyi çok sevmesine rağmen diğer cinslerden farklı olarak oyunlara orta derecede ihtiyaç duyuyor. Bu cins köpeklerin enerji ihtiyaçları çok fazla olmuyor ancak onlara yoğun egzersizlerin yaptırılması gerekiyor. Diğer köpeklere ve yabancılara karşı pek arkadaş canlısı olmayan Dogue de Bordeux; büyük kafası, güçlü vücudu ve korkusuz yapısı ile tezat oluşturan bir sevimliliğe sahip olması ile de dikkat çekiyor. Yine de çok ciddi ve özgüvenli olduğunun da unutulmaması gerekiyor. Erken dönemde eğitilmediği ve sosyalleştirilmediği takdirde kontrol edilmesi zor olduğu için ilk kez köpek sahibi olacak kişilerin bu türü tercih etmemesi öneriliyor.

Fransız Mastiff Kaç Kilo Olmalı?

Aile bireyleri ile vakit geçirmeyi çok seven ve her birinin güvende olduğundan emin olmak isteyen bu büyük ırkın erkekleri 69 kilogramı, dişileri ise 57 kilogramı aşan bir ağırlıkta olabiliyor. Erkeklerin boy uzunlukları 61 – 69; dişilerin ise 53 – 66 santimetre arasında değişiyor. Kilo almaya oldukça müsait bir metabolizmaları olduğu için yüksek derecede egzersiz ihtiyaçlarının olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Fransız Mastiff Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Fransa’dır. Geçmişinin 600 yıl önceye dayandığı düşünülen bu cinsin o zamanki aristokratların mülklerini ve arazilerini koruduğu düşünülüyor. Fransız İhtilali gerçekleşinceye kadar oldukça iyi bir hayat sürdükleri biliniyor, ancak aristokrat sınıfının aldığı darbe sonucu onların da yaşamları etkileniyor. Daha sonraki dönemde çiftliklerde koruma amaçlı görev üstlenen bu asil ırkın standartları 1896’ya kadar tanınmıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ne ilk olarak 1959 yılında ithal edildiler ve özellikle Turner and Hooch filminin ünlenmesinden sonra dünya genelinde talep görmeye başladılar. AKC tarafından 2008 yılında tanındılar.

Fransız Mastiff Kaç Tane Yavru Doğurur?

Ortalama olarak her doğumda 4 – 6 arasında yavru doğuran dişiler bazı durumlarda 8 yavru da dünyaya getirebilirler. Cinsin en önemli özelliklerinden bir tanesi doğumların yaklaşık %27.8 gibi büyük bir oranla sezaryen yöntemi ile yapılmasıdır.

Fransız Mastiff Çok Tüy Döker mi?

Bu cinsteki dostlarımızın tüy dökme dereceleri orta seviye olarak belirtilmektedir. Bakımları oldukça kolaydır. Tüyleri kısadır ve haftada 1-2 kere fırçalanmaları tüy sağlıkları için yeterli olacaktır. Ancak salya konusunda aynı olumlu söylemlerde bulunamaz. Fransız Mastiff cinsinin ciddi bir salya akıtma sorunu olduğu bilinmektedir. Bakımı kapsamında yüz bölgesi önemlidir. Yüz bölgesinin enfeksiyon oluşma ihtimaline karşılık her gün temizlenmesi önerilir.. Kulaklarının haftada bir temizlenmesi ihmal edilmemeli, tırnakları ise her ay kesilmelidir.

Fransız Mastiff Kaç Saat Uyur?

Yapı gereği çok hareketli olmayan bu tür uykuyu oldukça sever. Diğer büyük ırk köpekler kadar hatta onlardan bir miktar daha fazla uyuyabilir. Günde 13-14 saat uyku onlar için alışıldık bir durumdur. Aktif bir yaşantısı olan ya da sürekli oyun isteyen kişiler için uygun bir seçim olarak değerlendirilmezler.

Fransız Mastiff Köpek Eğitimi Nasıl Olur?

Oldukça güçlü, sert ve yabancı hayvanlara ve insanlara karşı tetikte olan bir ırk olduğu için yavruluk döneminden itibaren iyi bir şekilde eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi gerekir. Hatta bu ilkelerin çok önemli olduğu ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiği vurgulanmaktadır. Fransız Mastiff cinsi bir dostunuz varsa eğitimin başarısı için onun güvenini kazanmalısınız. Hassas olduklarını unutmamalı kesinlikle eğitimleri sırasında onlara sert davranmamalısınız. Disiplin vermek için kararlılık ve tutarlılık yeterli olacaktır. Kimi zaman inatçılıkları ile sizi yıldırabilseler de ona birçok faydalı komutu kolay bir şekilde öğretebilirsiniz.

Fransız Mastiff Nasıl Beslenmeli?

Kaliteli büyük ırk köpek mamaları onlar için ideal olacaktır. Günlük olarak tükettikleri kalori miktarı ve ağırlıkları düzenli olarak takip edilmelidir. Bu ırkın mensupları kilo almaya fazlaca müsait olduklarından mama miktarları yaşlarına, aktivite düzeylerine ve genel sağlık durumlarına uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır. Sitemiz üzerinden büyük ırk mamaları içeriklerini inceleyebilir, en doğru tercihleri yapmak için yorumları okuyabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Fransız Mastiff Yorumları

Diğer Adları

Dogue de Bordeaux


Renkleri

Siyah gölgeli, açık kahverengimsi, sarı


Çıkış Yeri

Fransa


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Mastiff


Orjinal İşlevi

Vahşi domuz, ayı avları; sirk dövüş gösterileri


Günümüzdeki İşlevi

Savunma, polis köpeği


Ortalama Ömrü

8-10 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

50-65/45-60 kg


Boy (Erkek/Dişi)

60-80/54-72 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Fransız Mastiff sahiplenmek istiyorsanız, Fransız Mastiff sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Fransız Mastiff dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Ali03 kullanıcısının #2992 peti
Meteeroge kullanıcısının #57739 peti