Dalmatian

Dalmatian
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Dalmatian Açıklaması

Ülkemizde "Dalmaçyalı" olarak isimlendirilen bu ırk, çizgi filmlerde yer almaya başlamaları ile oldukça popüler hale gelmiştir. Dışa dönük, sevecen ve sahiplerinin mutluluğuna kendilerini adamaya müsait bir mizaçları vardır. Atletik ve enerjiktirler. Görev bilinçleri çok yüksek olduğu için avcılık yetenekleri haricinde iz sürüş yeteneklerine de başvurulmaktadır. Tarihi dönemde yük arabalarının çekilmesinde de görevlendirilen bu ırk çok duygusal olmasıyla da tanınır. Aile bireylerine karşı sevecen davranmakla kalmaz çocuklara ve diğer hayvanlara karşı da sıcakkanlı yaklaşır. Yabancılarla ise arasına mesafe koyabilir. Bakımının çok kolay olması onların apartman yaşamı için uygun olduğu düşüncesine neden olmamalıdır. Geniş bahçeli müstakil evlerde çok daha mutlu olacaklardır. Yeterince egzersiz yapmadıkları takdirde canları sıkılabilir ve hatta yıkıcı olabilirler. Yalnız kalmayı da egzersiz yetersizliği gibi tolere edemezler. Ailelerinin tüm aktivitelerine dahil olmak isterler ve yaşamlarını ailelerine göre düzenlerler. Onlar uyuduğunda uyurlar, güne başladıklarında enerji saçmaya başlarlar.

Dalmatian Kaç Kilo Olmalı?

Yetişkinlik dönemlerinde ağırlıkları 25 kiloya kadar çıkabilir. Dişilerinin boyları 50 – 55, erkeklerininki ise 50 – 60 santimetre aralığında olabilir. Boyları uzun ve kiloları az olduğu için çeviklik konusunda oldukça başarılı olurlar.

Dalmatian Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Günümüzde Hırvatistan sınırları onların ortaya çıktıkları yer olarak kabul edilir. Geçmişleri ve orijin ülkeleri hakkında kesin bir bilgi bulunmaz. Bu nedenle çeşitli rivayetler ortaya atılmaktadır. Tek kesin bilgi 1800’lü yıllarda “Dalmatia” adı verilen Orta Avrupa bölgesinden olduklarıdır. 1888 yılında AKC tarafından siyah benekli beyaz köpek olarak betimlenmişlerdir.

Dalmatian Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yavru sayıları ortalama olarak 6 – 9 olarak belirtilmektedir. Ancak bazı dişiler 10 – 14 arasında yavruyu dünyaya getirebilirler. Yavru sayısı dişinin yaşına göre değişiklik gösterebilir. Yavrular dünyaya geldiklerinde bembeyaz olurlar, 2 – 3 hafta sonra onlarla özdeşleşen siyah benekleri oluşmaya başlar.

Dalmatian Çok Tüy Döker mi?

Fazla oranda tüy dökerler. Ne kadar fırçalanırsa fırçalansınlar ev içerisinde yaşadıkları takdirde evin her gün süpürülmesi gerekir. Tüy dökme oranı beslenmelerine ve sağlık durumlarına göre değişiklik gösterebilir.

Dalmatian Kaç Saat Uyur?

Dalmaçyalılar günlük hayatlarını ailelerine göre organize ederler. Genellikle onlar uyuyunca uyur, uyandıkları zaman uyanırlar. 10 – 12 saatlik bir uyku onlar için yeterli olacaktır.

Dalmatian Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Yavruluk döneminden itibaren eğitilmeleri ve güvende olduklarını hissetmelerine yardımcı olunması gerekir. Yaramaz ve asi olabilirler. Çok sert davranılmamalıdır. Hassas bir ruhları olduğu için depresyona girebilirler. Ödüllere dayandırılan bir eğitim uygulanmalıdır. Zeki ve memnun etme odaklı oldukları için komutları hızla öğrenebilirler.

Dalmatian Nasıl Beslenmeli?

Kilo almaya orta – yüksek derecede yatkın bir yapıları bulunu. Çok hızlı kilo alıp verebilirler. Kaliteli kuru mamalar ile beslenmeleri onların sağlıklı bir gelişim sürecine girmeleri ve sağlıklarının korunması adına yeterli olacaktır. Sitemiz üzerinden ona en uygun mama alternatiflerini bulabilir, ürün içerikleri hakkında ilgili sayfalardan bilgi edinebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Dalmatian Yorumları

Diğer Adları

Dalmaçyalı


Renkleri

Beyazın üstüne siyah veya kırmızımsı kahverengi benekler; benekler genellikle yuvarlak şekilde ve dağınık; Dalmaçya bebekleri beyaz doğarlar ve 2-3 hafta içerisinde beneklerine kavuşurlar.


Çıkış Yeri

Yugoslavya


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Koku avcısı, avı işaret eden köpek


Orjinal İşlevi

Yük arabası çekici


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

18-27/18-27 kg


Boy (Erkek/Dişi)

48-58/48-58 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Dalmatian sahiplenmek istiyorsanız, Dalmatian sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Dalmatian dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

merlu kullanıcısının #245 peti
Blackone kullanıcısının #10742 peti
ilaydaderen kullanıcısının #2423 peti
Melisymn kullanıcısının #50239 peti
busekaratas00 kullanıcısının #13134 peti
Sezariii kullanıcısının #15374 peti
ozki kullanıcısının #184566 peti
Elizancel kullanıcısının #143704 peti
k561543 kullanıcısının #101373 peti
Onuralpdr kullanıcısının #74097 peti
nehirsnk kullanıcısının #57643 peti
chartybanqs kullanıcısının #48084 peti