Entlebucher

Entlebucher
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Entlebucher Açıklaması

Sahibini memnun etmeye istekli, zeki ve son derecede sadık bir ırk olan Entlebucher; güçlü ve kaslıdır. Görevlerine bağlı olurlar ve görevlerini en iyi şekilde yapmak için çaba harcarlar. Bağımsızlıklarına düşkündürler ve kararlarını kendileri almayı severler. Ailesine karşı sevgi dolu ve sevecen yaklaşırlar. Kendilerini onları mutlu etmeye adarlar. Gün boyu aktif olsalar da yorulmaları kolay değildir. Enerjilerini atmak için günlük egzersiz rutinlerine ihtiyaç duyulur. Yabancılara ve diğer köpeklere karşı dostça yaklaşmazlar bu nedenle erken dönemde sosyalleştirilmeleri gerekir. Bekçilik yetenekleri ve alanlarını koruma içgüdüleri gelişmiştir. Alanlarına yöneltilen bir tehdidi caydırmak için havlamaktan çekinmezler. Oyunları cüsseleri nedeniyle sert geçebilir. Bu nedenle küçük çocuklu aileler için önerilmezler. Apartman hayatı onları mutsuz edebilir, geniş arazilere çıkabilme imkanları varsa günlük enerjileri atıldığı takdirde apartman hayatına da uyum sağlayabilirler.

Entlebucher Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 25 – 30 kilogram arasında değişir. Dişilerin boyları da erkeklerin boyları da 40 – 50 santimetre aralığında olur.

Entlebucher Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi İsviçre’dir. İsviçre’deki en küçük dağ köpekleridir. Endüstri devrimi öncesi bölge halkının geçiminde önemli görevler üstlenmişlerdir. Enlebuch nehri vadisi anavatanlarıdır ve isimlerini de bu yerden alırlar. Çiftliklerde birçok farklı görevler almışlardır ve koruma yeteneklerine de başvurulmuştur. Sığırların eğimli meralarda güdülmesinde üstün başarı sergilerler. İşlerine çok bağlı olurlar ve “gülen köpek” lakaplarını hak ederler. AKC tarafından 2011 yılında tanınmışlardır.

Entlebucher Kaç Tane Yavru Doğurur?

Dişileri yılda bir kez 7 – 8 yavru dünyaya getirir. Yavruların genel sağlık durumu çoğunlukla iyi olur. Gebelikleri 60 – 64 gün arasında sürer. Yılda bir kereden fazla çiftleştirilmemeleri gerekir.

Entlebucher Çok Tüy Döker mi?

Minimum ölçüde bakım gerektirir. Az tüy dökerler, haftada bir kere fırçalanmaları yeterli olacaktır. Çok kirlendiklerinde banyo yapabilirler ya da ıslak bezle silinebilirler. Tırnaklarının her ay kesilmesi veya törpülenmesi gerekir. Kulak içleri temizlenmeli ve herhangi bir enfeksiyon oluşumuna karşı tedbirli olunmalıdır.

Entlebucher Kaç Saat Uyur?

Bazı cinsler için hayattaki en önemli aktivite uyumak olabilir, ancak onlar için bu doğru değildir. Onlar görevlerini başarıyla yapmak isteyen ve gün boyu aktif kalan türler arasında yer alır. Gün içerisinde 10 – 12 saatlik bir uyku ihtiyaçlarını karşılar.

Entlebucher Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Zekidirler ve çok ileri seviyede eğitim alabilirler. Yavruluk döneminden itibaren eğitimlerine ve sosyalleştirilmelerine başlanması gerekir. Olumlu bir yaklaşım benimsendiğinde eğitimlerinde çok başarılı sonuçlar alınabilir. Onları komut öğretirken sıkmamak önemlidir. Eğitimler eğlenceli ve çeşitliliklerle donatılarak geçirilmelidir. Ödül mamaları dikkatlerini çekmek için en büyük koz olacaktır.

Entlebucher Nasıl Beslenmeli?

Orta ırka mensup bu güçlü cinsin beslenmesinde kuru mamalar önemli bir rol oynar. Gelişim dönemlerine uygun geliştirilen kuru mamalar günde 2 öğün olacak şekilde kendilerine sunulabilir. Obur oldukları bilindiğinden neyi ne kadar yediklerine dikkat etmelidir. Kilolarının takip edilmesinde fayda vardır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Entlebucher Yorumları

Diğer Adları

Entlebucher Sennenhund, Entlebuch Dağ Köpeği, Entlebuch Sığır Köpeği


Renkleri

Sarıdan açık kahverengiye değişir, desenli siyah, lekeler simetrik olmalı.


Çıkış Yeri

İsviçre


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Mastiff (sürü bekçisi), sütçü köpek


Orjinal İşlevi

Çoban köpeği (sığır çobanı), sürü bekçisi, iki tekerlekli araba taşıması


Günümüzdeki İşlevi

Çoban köpeği, çiftlik köpeği, insana arkadaşlık eden köpek


Ortalama Ömrü

11-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

25-30/23-28 kg


Boy (Erkek/Dişi)

40-50/40-50 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Entlebucher sahiplenmek istiyorsanız, Entlebucher sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Entlebucher dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

darkblue-35 kullanıcısının #37963 peti
gundiblues kullanıcısının #20165 peti