Fin Tazısı

Fin Tazısı
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Fin Tazısı Açıklaması

Finlandiya'daki en popüler ırklardan biri olan Fin tazısı avcılık içgüdüleri çok gelişmiş bir cinstir. Özellikle tavşan ve tilki avında dayanıklılıklarına ve koku alma yeteneklerine başvurulmuştur. Özgür ruhludurlar ve ne yapmaları gerektiğine kendileri karar verirler. Yalnız çalışmayı seven bu cins genel olarak sakin ve arkadaş canlısıdır. Görevine karşı tutkuyla bağlıdır ve farklı yetenekleri onları çok yönlü kılmaktadır. Şaşırtıcı bir şekilde oyun oynamayı pek sevmezler. Sahiplerine karşı kibar, sevgi dolu ve sadık olurlar. Gerekli olmadıkça havladıklarına rastlamak olası değildir. Bölge korumacılığı ileri safhadadır. Alanını korumak için tüm cesaretiyle saldırabilir. Yüksek enerjisi olduğu için günde 30 dakika ya da 1 saat gezdirmek onun egzersiz ihtiyacını karşılamaz. Apartman hayatına adapte olması pek beklenmemelidir. Yalnız bırakılmayı tolere edilmez, sahipleri ile çok yakın bir bağ kurduğu için terk edildiğini düşünebilir. Sıcak havalara kıyasla soğuklara dirençli olurlar.

Fin Tazısı Kaç Kilo Olmalı?

Orta büyüklükte olan bu cinsin ağırlığı 20 – 25 kilogram arasında değişebilir. Boy uzunlukları ise 53 – 61 santimetre aralığında olur. Kilo almaya çok meyilli değillerdir. Yine de kilo ve boy oranlarının kontrol edilmesi gerekir.

Fin Tazısı Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Finlandiya’dır. Geçmişi 1700’lü yıllara kadar dayanır. Avcılık yetenekleri çok gelişmiş olan bu ırk ortaya çıktığından bu yana tüm avlarda kullanılmıştır. Özellikle koku yeteneği ve avı işaret etme becerisi tavşan ve tilki avlarında tercih edilmesini sağlamıştır. Günümüzde ana vatan topraklarında sıklıkla tercih edilmeye devam eder.

Fin Tazısı Kaç Tane Yavru Doğurur?

Cinsin dişileri her bir doğumda 4 – 8 arasında yavru dünyaya getirirler. Yavru sayısı dişinin sağlığı kadar erkekle kaç kere çiftleşmeyi kabul ettiğine göre de değişiklik gösterebilir. Gebelik dönemi boyunca veterinerlerin düzenli olarak kontrol etmesi önerilir.

Fin Tazısı Çok Tüy Döker mi?

Üç renkli kısa tüyleri orta derecede dökülür. Haftada 1 – 2 kere fırçalanmaları önerilmektedir. Onunla bağ kurulabilmesi aynı zamanda cilt ve tüy sağlığının desteklenmesi için tüy bakımı önemli bir gereklilik olarak kabul edilir. Ek olarak tırnaklarının da kısa tutulması önemlidir. Dişleri düzenli fırçalanırsa diş ve diş eti sağlığı da desteklenebilir.

Fin Tazısı Kaç Saat Uyur?

Yüksek enerjileri ile gün içerisinde uykuya ayıracak çok vakitleri olmaz. Standart olarak 10 – 12 saat arasında uyurlar. Uyku sürelerinde bariz bir değişim olursa veterinerlere başvurulması gerekir.

Fin Tazısı Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Zekidirler ve eğitilmeleri kolaydır. Tek sorun bağımsızlıklarına düşkün olmalarıdır. Koku alma yetileri çok güçlü olduğundan eğitimleri tamamlanmadan tasmasız gezdirilmemeleri gerekir. Kendilerinden küçük hayvanları kovalamaya yatkın olduklarının unutulmaması gerekir.

Fin Tazısı Nasıl Beslenmeli?

Kaliteli kuru mamalar ile gelişim dönemlerine özgü mineral, vitamin ve besin ihtiyaçları eksiksiz bir şekilde karşılanabilir. Mamaları günde iki öğün şeklinde verilmelidir. Suları sık sık tazelenmelidir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Fin Tazısı Yorumları

Diğer Adları

Finnish Hound, Suomenajokoira


Renkleri

Siyah, baş, karın, uyluklar ve bacaklarda parlak lekeler vardır.


Çıkış Yeri

Finlandiya


Çıkış Tarihi

1700'ler


Familya

Koku avcısı, avı işaret eden köpek


Orjinal İşlevi

Yaban tavşan ve tilki avı.


Günümüzdeki İşlevi

Yabani tavşan ve tilki avı, son zamanlarda arkadaş köpek.


Ortalama Ömrü

10-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

23-27/23-27 kg


Boy (Erkek/Dişi)

55-61/52-58 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Fin Tazısı sahiplenmek istiyorsanız, Fin Tazısı sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Fin Tazısı dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

dinocanolcay kullanıcısının #3890 peti
2005sahra kullanıcısının #4666 peti
Cennetsena kullanıcısının #9463 peti
Emreakkaya kullanıcısının #19694 peti
Burcummmmmmmkjhggh kullanıcısının #26386 peti
Sinemaadaliii kullanıcısının #26889 peti
Umut78 kullanıcısının #29462 peti
Sabricelik10 kullanıcısının #39959 peti
sevvalvrdr kullanıcısının #41006 peti
k616434 kullanıcısının #109357 peti
k616434 kullanıcısının #109358 peti
k616434 kullanıcısının #109359 peti