Belçika Malinois

Belçika Malinois
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Belçika Malinois Açıklaması

Ataları Belçika çoban köpekleri olan Malinois'ler çok zeki, çok sadık ve çok kolay eğitilebilen canlılardır. Askeriyede ve polisiyede görev yapan Belçika Malinois cinsi, deneyimli kişilerin elinde şaşırtıcı becerilere sahip olabilirler. İlk kez köpek sahibi olacaklar için önerilmezler ve apartman hayatı için de uygun değildirler; hatta bir daireye kapatılmaları onlar için büyük bir haksızlık olacaktır. Oldukça hassas olmaları ile tanınırlar ve hem soğuk hem de sıcak havaları tolere edebilirler. Ailesine karşı çok büyük bir bağlılık gösterirler ve çocuklarla da çok iyi anlaşırlar. Diğer köpeklere ve yabancı kişilere ise pek sıcak yaklaştıkları söylenemez. Havlamayı pek sevmeyen bu ırk çok yüksek bir enerjiye sahiptir ve egzersiz yapma gereksinimleri de üst düzeydedir. Oyun oynamak ise onların en büyük zevklerinden biridir. Orta ırka mensup bu zeki köpekler dayanıklılıkları ile kendilerine hayran bırakırlar. Performans gerektiren hemen hemen tüm görevlerde üstün başarı gösterebilirler. Koruma içgüdüleri oldukça gelişmiş olmakla birlikte güvenilirlikleri ile de birçok ırktan ayrılırlar. Dik kulakları, kahverengi ve siyah tonlarında kısa tüyleri onların ayırt edici özellikleri arasında yer alır.

Belçika Malinois Kaç Kilo Olmalı?

Orta ırk sınıflandırmasında yer alan Belçika Malinois oldukça fit ve kaslı bir vücuda sahiptir. Dişilerinin de erkeklerinin de ağırlığı 24 – 29 kilogram arasında değişiklik gösterebilir. Erkeklerin boy uzunluğu 61 – 65; dişilerin ise 56 – 61 santimetre arasındadır. Sağlıklı beslendiklerinde ve ihtiyaçları kadar egzersiz yaptıklarında bu akıllı dostumuz 10 – 15 sene yaşayabilir.

Belçika Malinois Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Bu ırk Belçika’ya aittir. İlk olarak ülkenin Malines şehri yöresinde yetiştirilmiştir. Belçika sürü köpeklerinin bilinen dört türünden biridir. 1800’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Amerika’da 1959’dan bu yana ayrı bir tür olarak kabul edilmektedir.

Belçika Malinois Kaç Tane Yavru Doğurur?

Asil görünümleri ile Alman Kurt köpeği ile sıklıkla karıştırılan ancak ayrı bir ırk olarak tanınan bu zeki canlıların dişileri 6-10 arasında yavruyu dünyaya getirirler. Yılda 1 kere doğum yapmaları önerilmektedir. Daha sık doğum dişinin sağlığını da yavruların sağlığını da riske atabilir.

Belçika Malinois Çok Tüy Döker mi?

Belçika Malinois köpek bakımı oldukça kolay ve konforludur. Bu cins dostlarımız az miktarda tüy dökerler. Yıl boyu tüy dökümü devam eder ve özellikle ilkbahar ile sonbahar döneminde artış gösterebilir. Haftada birkaç kez fırçalanmaları onlar için yeterli olacaktır. Tüyleri oldukça sık ve kalın yapıdadır. Tüyleri boyun çevresinde vücudunun diğer bölgelerine oranla daha uzundur. Bu türün sık yıkanmaması gerekir, yalnızca çok elzem olduğunda yıkanabilirler. Cinsin tırnak bakımının da aksatılmaması ve tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir. Ağız ve diş sağlıkları için haftada en az iki kere dişlerinin fırçalanması önerilir. Kulak temizliği ise haftada bir kere yeterli olacaktır.

Belçika Malinois Kaç Saat Uyur?

Belçika kurdu olarak da isimlendirilen bu türdeki dostlarımız oldukça aktif ve yüksek tempolu bir hayat sürerler. Uyumayı pek sevdikleri söylenemez. Gün içerisinde 10 – 12 saatlik bir uyku onlar için yeterli olacaktır. Köpeğinizin uyku düzeni değiştiyse ve arttıysa onu gözlemlemenizde fayda vardır. Gerektiğinde veterinerlerden de destek alabilirsiniz.

Belçika Malinois Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olmalı?

Çok zeki, her şeyin farkında ve her söyleneni anlamaya yatkın bir türle karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz. Bu cinsin eğitimi erken dönemde başlatılmalı ve sosyalleştirilme sürecine önem verilmelidir. Takip içgüdüleri çok baskın olan bu ırk doğru şekilde eğitilmediğinde çocukları, hayvanları ve hatta araçları takip etmek için peşlerinden koşabilir. İlk kez köpek yetiştirecek kişilerin bu cinsi tercih etmemesinin önerilmesi boşuna değildir, her ne kadar çok zeki olsalar da onlar otoritesi yüksek kişileri dinlerler. Bunun için kararlılık ve netlik gereklidir. Hareket etmeye bayıldıkları için eğitim sürecinde bu zaaflarının kullanılması önerilir. Pozitif ve sevgi dolu olduğu kadar liderin belli edildiği bir eğitim tavsiye edilir.

Belçika Malinois Nasıl Beslenmeli?

Belçika Malinois aşırı hareketli bir tür olduğu için kilo almaya çok yatkın değildir, yine de dikkatli olunmasında fayda olacaktır. Yetişkinlik döneminde günde iki öğün beslenmeleri tavsiye edilir. Kaliteli kuru mamalar onların gelişim dönemlerine özel ihtiyaç duydukları tüm besinleri, mineralleri ve vitaminleri sağlayacaktır. Ev yemeklerinin verilmesi tavsiye edilmez. Kilo aldıkları fark edilirse egzersizleri arttırılabilir ya da öğünleri azaltılabilir. Sitemiz üzerinden %100 orijinal ürün garantimizden yararlanarak onun için en kaliteli mamaları inceleyebilir ve aralarından tercih yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Belçika Malinois Yorumları

Diğer Adları

Belçika Kurdu, Malinois, Chian de Berger Belge


Renkleri

Çoğunlukla maun kahverengisi;siyah kafa üstü tüyler, çehre ve kulaklar


Çıkış Yeri

Belçika


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Çiftlik köpeği, çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Çiftlik köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Güvenlik, polis, yasadışı malları bulma, çoban köpeği yarışmaları, koruma


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

27-29/27-29 kg


Boy (Erkek/Dişi)

61-66/56-61 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Belçika Malinois sahiplenmek istiyorsanız, Belçika Malinois sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Belçika Malinois dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pug

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

zcerenoktay kullanıcısının #3965 peti
ahmetaydinli kullanıcısının #26870 peti
NazGok kullanıcısının #68847 peti
CnRSzR54 kullanıcısının #9818 peti
Burakumur kullanıcısının #72840 peti
Seckenzynp kullanıcısının #29627 peti
Esraa55 kullanıcısının #38647 peti
Riza64 kullanıcısının #42556 peti
Esraa55 kullanıcısının #48678 peti
Halilakis kullanıcısının #99333 peti
Zugonahic kullanıcısının #22974 peti
Anten34 kullanıcısının #40935 peti