Border Collie

Border Collie
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Border Collie Açıklaması

Çoban köpekleri içerisinde çok özel bir yere sahiptir Border Collie cinsi. Aşırı akıllıdır, komutları muhteşem bir şekilde öğrenebilir, üstelik gayet de iyi uygular. Hareketlilik onun için kritik derecede önemlidir, yeterince egzersiz yapabileceği bir ortam yaratılmadığında onun için yıkıcı sonuçlar oluşabilir. Havlama potansiyelleri orta derecede ya da yüksek olabilir, apartman hayatı maalesef ki onun için uygun değildir. Ailesine çok sıkı bağlarla bağlanan bu sevimli dost diğer köpeklere ve yabancılara karşı da yüksek derecede tolerans gösterebilir. Onlar için görevlerini tamamlamak oldukça önemlidir, koşmak en büyük tutkularıdır. Orta büyüklükte olan Border Collie cinsi köpekler genel olarak çok sağlıklı olurlar. Ancak kalça displazisi ve alerji onlar için de risk olmayı sürdürür. Yeterince hareket etmedikleri takdirde kilo alan ve mutsuzlaşabilen akıllı dostlarımızın ırkı 1995 yılında AKC tarafından tanınmıştır. Atletik görünümleri, dengeli gövdeleri ve kaslı vücutları siyah beyaz, sarımsı kahverengi ya da siyahın farklı tonlarındaki yumuşak tüylerle kaplanmıştır.

Border Collie Kaç Kilo Olmalı?

Orta ırka mensup Border Collie cinsi köpeklerin kiloları cinsiyet doğrultusunda değişir. Genellikle dişileri 15-20 kg civarında olurken erkekler 20-25 kilograma kadar çıkabilir. Erkeklerin boyları 51-58 cm, dişilerin ise 46-53 cm olarak belirtilmektedir.

Border Collie Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Border Collie tarihçesini anlamak için Sanayi Devrimi öncesi İngiltere’ye kısa bir yolculuk yapmak gerekiyor. Britanya’nın ekonomisinde o dönemlerde koyun yünü oldukça önemli bir kaynaktı ve koyun sürülerinin güdülmesi büyük bir önem taşıyordu. Bunun için de çoban köpeklerine büyük bir ihtiyaç duyuluyordu. Bu nedenle Border Collie İngiltere ve İskoçya sınırında melezlenerek yeni bir ırk olarak ortaya çıkmıştır. Çalışma ahlakı yüksek, disiplinli, kolay eğitilebilen ve aynı zamanda çok hızlı koşabilen bu türün geçmişi 1800’lere dayanmaktadır. Sürüyü havlamak yerine bakışları ile kontrol eden bu ırk herkesi kendine hayran bırakmayı başarmıştır. İtaat yarışmalarında ve çoban köpeği yarışmalarında kazandıkları başarılar onların dünya geneline yayılmasını sağlamıştır.

Border Collie Kaç Tane Yavru Doğurur?

Orta ırka mensup Border Collie ırkındaki dişi köpeklerin her doğumda 4-8 yavru sahibi olması beklenir. Yavru sayısı dişinin sağlığı ve yaşıyla olduğu kadar erkeğin olgunluğu ve dişiyle kaç kere çiftleşmeyi başarıp başarmadığına göre değişiklik gösterebilir. Gebelik süreçleri 60-64 gün arasındadır. Yılda 1 kere çiftleştirilmeleri önerilir. Aksi takdirde hem dişinin hem de yavruların sağlıkları riske girebilir.

Border Collie Çok Tüy Döker mi?

Hayatınızı güzelleştiren bir Border Collie’niz varsa orta derecede tüy dökme sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun için onları düzenli olarak taramalı ve fırçalamalısınız. Bu şekilde hem tüy dökme miktarını azaltabilir hem de uzun tüylerinin topaklaşmasını önleyebilirsiniz. Tüy bakımı kapsamında gerekli olduğu takdirde onlara banyo da yaptırabilirsiniz. Bakımlarının zor olduğu söylenemez ancak özen istediği net bir şekilde ifade edilebilir. Kulakları ve gözleri düzenli olarak temizlenmelidir, ihmal edilirse enfeksiyon oluşumu ile karşılaşılabilir. Tırnaklarının düzenli olarak kısaltılması da unutulmamalıdır.

Border Collie Kaç Saat Uyur?

Uyumayı çok seven bir cins değildir. Genel olarak gün içerisinde 10 -12 saat uyku onlar için ideal olacaktır. Çünkü oldukça aktif ve tetiktedirler. Herhangi bir ses onların dikkatini çekebilir ve yeniden harekete geçmelerini sağlayabilir. Uyuduklarında ise oldukça derin uyudukları bilinmelidir.

Border Collie Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Oldukça kolay eğitilebilirler ve doğru yaklaşıldığı takdirde itaat problemleri yaşatmazlar. Çok zeki oldukları için kısa sürede tüm öğretilenleri alırlar. Üstelik oyun oynamaya bayıldıkları ve sahiplerini mutlu etmek için yaşadıkları için eğitim sürecinden de keyif alırlar. Öğrenmeye çok isteklidirler ve eğer çoban köpeği olarak yetiştirilmek isteniyorsa erken süreçte eğitimlerine başlanmalıdır.

Border Collie Nasıl Beslenmeli?

Bu cinslerde de genetik olarak yatkın olunan rahatsızlıklar görülebilir. Alerjiler, epilepsi, göz anomalileri ve kıkırdakların deformasyonu bu ırkta ortaya çıkabilir. Üstelik orta derecede de olsa obeziteye yatkınlıkları olduğu inkar edilemez. Bu nedenle beslenmeleri belli bir düzenle gerçekleştirilmelidir. Kaliteli orta ırk mamaları günde iki öğün olacak şekilde verilebilir. Yetişkinlik dönemindeki bu zeki dostlarımızın beslenmesinin miktarı büyüklüğüne, sağlığına, yapısına ve aktivite düzeyine göre belirlenmelidir. Sitemiz üzerinden Premium mamaları inceleyerek onun sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Border Collie Yorumları

Diğer Adları

İskoç Çoban Köpeği


Renkleri

Siyah; koyudan açığa doğru mavi tonlar ve değişken miktarlarda beyaz veya sarımsı kahverengi


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Çiftlik köpeği, çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Koyun çobanı


Günümüzdeki İşlevi

Koyun çobanı, çoban köpeği yarışmaları, itaat yarışmaları


Ortalama Ömrü

10-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

14-20/14-20 kg


Boy (Erkek/Dişi)

51-58/46-53 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Border Collie sahiplenmek istiyorsanız, Border Collie sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Border Collie dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

SemaNur61 kullanıcısının #22928 peti
Fundaaaaa kullanıcısının #60690 peti
aytac1 kullanıcısının #63808 peti
guineapigela kullanıcısının #31421 peti
jessiex kullanıcısının #8305 peti
mrs46 kullanıcısının #27562 peti
chanell kullanıcısının #8666 peti
Ingilizcoban kullanıcısının #79 peti
sude4luhan kullanıcısının #15801 peti
angora26 kullanıcısının #1830 peti
Busegulsenn kullanıcısının #22302 peti
BurcuAyg kullanıcısının #33688 peti