Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Laperm

Laperm
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Laperm Açıklaması

Kuzey Amerika'da bir çiftlikte gri tekir anneden doğan altı adet yavrudan biri tamamen tüysüz olarak dünyaya geldi.1982 yılında doğan ne annesine ne de diğer yavrulara benzemeyen bu yavrunun altı hafa sonra kıvırcık tüyleri çıkmaya başladı. Daha aktif ve daha meraklı olan yavrunun davranışları diğerlerinden farklıydı. 5 yıl boyunca bu çiftlikte üreyen bu kediler sonunda uzmanlar tarafından incelemeye alındılar ve başlı başına bir ırk olduklarına karar verildi. çeşitli dillerde farklı isimler verilen bu kedilere dalgalı anlamına gelen Laperm ismi verildi. Böylece yeni bir ırk daha doğmuş oldu. LaPerm, Dalles La Perm, Alpaca Cat olarakda adlandırılmaktadır.
La Perm TICA (The International Cat Association) ve CFA (Cat Fanciers Association) tarafından kabul edilmiş ve kayıtlara geçirilmiştir.

Sahiplerine son derece düşkün olan bu kediler,sahiplerinin omuzunda gezmekten,onlarla uyumaktan,öpülmekten,okşanmaktan hoşlanırlar.Alınlarını sahiplerinin tenine dokundurmaktan çekinmezler,patileriyle sahiplerinin yüzüne dokunabilirler.Kucak kedisi olarak bilinirler.Çok hareketli ve nazik kedilerdir mırıldanmayı severler.Miyavlaryarak ne istediklerini sahiplerine anlatabilirler.Sevecen ve yumuşak ses tonlarını ilgi istedikleri zaman kullanabilir seslerini yükseltebilirler. Güçlü karakterleri ve zekaları sayesinde apartman yaşamına kolaylıkla uyum sağlarlar.Laperm'lerin vücutlarının her alanı uyumludur ve orta boyutlardadır.Kıvırcık tüyleri vardır,kafalarının dış hatları yuvarlaktır.Burunları düz hatlarıyla orantılıdır.Çeneleri oldukça kuvvetlidir.Kaşlar, burun üzerinde kavisli bir yapı oluşturur.Her zaman dik duran geniş kulakları vardır.Kulaklarına doğru çekik olan bademi andıran gözleri vardır.Tüy renkleri ile göz renkleri uyumlu değildir.Laperm'in sırt kısmından aşağıya doğru gidildikçe kemikler sağlamlaşır. Uzun boyun yapısı vardır.Oldukça kemikli olan ön ayaklar arka ayaklardan daha kısadır. Ayaklar yuvarlak ve kemiklidir. Vücuduyla orantılı kuyruk bant şeklindedir.
Bu kediler yumuşak ve kaygan tüylere sahiptirler.Erkeklerin tüyleri genelde daha kıvırcıktır. laperm yavruları tüysüz doğarlar. İlk dört ay tamamen tüysüzdür. Tüylü doğan yavrularda yeni doğduklarında da bile dalgalı tüyleri olduğu anlaşılır. Daha sonra bu tüyler daha belirgin şekilde kıvrıklaşır. Asla dökülmeyen kıvırcık tüyler Laperm'e olan ilgiyi artırmıştır.

Dolgun ve çok sık olan tüylerinin bakımı zor değildir.Günlük olarak düzenli yapılan fırçalamalar yeterlidir.Yıkadıktan sonra tüyleri düzleşir. Ancak kurutulduğu zaman kıvırcık halini yeniden alır.kıvırcık tüyler birbirlerini tuttuğu için kolay kolay dökülmezler.Bu yüzden uzun aralıklarla az kesim yapılmalı.
Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Laperm Yorumları

Laperm hakkında henüz hiç yorum yazılmamış.
Karakteri

Hareketli, nazik, sahibine oldukça bağlı, onunla uyumayı seven, ilgiye, öpülmeye ve de sahibinin omuzunda gezmeye bayılan, dikkatli, sevecen, apartman yaşamına uyum sağlayabilen, güçlü karakterli


Bakım

Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez düzenli olarak taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Herhangi bir renk veya şekil görülebilir.


Tüy Şekli

Kısmen uzun


Çıkış Yeri

Kuzey Amerika


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Laperm sahiplenmek istiyorsanız, Laperm sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Laperm dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Maviiruhluu kullanıcısının #5900 peti
vangogh kullanıcısının #36236 peti
Duman_ok kullanıcısının #27494 peti
kaanozbag kullanıcısının #30853 peti
merwishko kullanıcısının #22468 peti
cemcansin kullanıcısının #13115 peti
Tugcecbkr34 kullanıcısının #11214 peti
Tugbabeyzaa kullanıcısının #10955 peti
Kaderalici93 kullanıcısının #30061 peti
canimminnosum kullanıcısının #3900 peti
sarepolaat kullanıcısının #48816 peti
kaanozbag kullanıcısının #30852 peti