Laperm

Laperm
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Laperm Açıklaması

Yetenekli, hareketli ve görevlerini başarı ile yerine getirebilen bir türdür. Fare avcısı olarak ünlüdürler ama bu özellikleri miskin ve sıcakkanlı bir kucak kedisi olmaları için kesinlikle engel değildir. Sürekli olarak oyun oynamak ve hareket etmek isteyebilirler. Onların enerjilerine uyum sağlanması önemlidir. Çocuklarla ve köpeklerle iyi anlaşırlar ama kedilerle tanışmalarında biraz daha dikkatli olunması gerekir. Genelde yeni bir kedi ile tanışmak onlar için zorludur.

Laperm Kedisi Nerenin Kedisi?

1982 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Dallas eyaletinin Oregon bölgesinde bir çiftlikte dünyaya gelen bir yavru tüy rengi ve fiziksel özellikleri ile dikkat çekmiştir. Bu yavru 10 yıl boyunca farklı kedilerin ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Yapılan araştırmalar bir genetik mutasyona bağlı olarak bu cinsin oluştuğunu göstermiştir. 1996 yılında resmi ırk standartları belirlenmiş ve TICA tarafından tanınmışlardır.

Laperm Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama yaşam süreleri 15 - 20 yıl arasında değişmektedir. Anemiye neden olan piruvat kiraz eksikliği ve kalp kası kalınlaşmasına neden olan hipertrofik kardiyomiyopati kalıtsal sağlık sorunları arasında yer alır. Her kedide görülmesi mümkün olmasa da rutin kontrollerde bu sorunların üzerinde durulması gerekir.

Laperm Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Aşırı tüy dökmeseler de onlarla yaşamaya karar vermek bir miktar tüy dökülmesini kabul etmeyi gerektirir. Mevsimsel olarak tüy dökülmesinde artış yaşanması da çok normaldir. Kendilerini yalayarak temizlerken çok fazla tüy yutabilirler. Bu da sindirim sorunlarına yol açabilir. Sindirim sistemlerine destek olmak için malt içerikli takviyeler ve mamalar tercih edilebilir.

Laperm Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Genel olarak bakımları kolaydır. Mevsim geçişlerinde tüy dökülmesini kontrol altına almak için 2 - 3 günde bir taranmaları gerekir. Normal dönemlerde ise haftada bir kez taranmaları yeterli olacaktır. Rutin olarak kulak, ağız ve diş bakımlarının yapılması gerekir. Tırnaklarının çok fazla uzayıp kırılmasına izin verilmeden kesilmesi de önemlidir.

Laperm Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Yetişkin boyutlarına bir yılda erişirler. 1 yaşından itibaren dişilerin hamile kalmasında bir sorun yoktur. Ortalama hamilelik süresi 63 - 68 gün arasında değişir. Doğumda anne kendi başına tüm yavruları doğurabilir ancak ilk yavrunun doğumundan itibaren her 30 dakika içerisinde yeni yavru gelmezse anneye yardım edilmesi ya da veterinerden destek alınması gerekebilir.

Laperm Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Ortalama olarak her hamilelikte 3 adet yavru dünyaya getirmeleri beklenir. Doğan yavruların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için annenin de iyi beslenmesi gerekir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde annenin kalori ihtiyacı normalin %50’si kadar artar.

Laperm Nasıl Beslenmeli?

Aktif olmaları kilo alma ihtimallerini azaltır. Ancak yaşa, sağlık durumuna ve özel gereksinimlere bağlı olarak mama seçimi yapılması her zaman en doğrusu olacaktır. Sitemizde yer alan kedi maması çeşitleri arasından seçim yaparken ürün içerilerini, açıklamalarını ve kullanıcı yorumlarını okuyarak onun için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Laperm Yorumları

Karakteri

Hareketli, nazik, zeki, sahibine oldukça bağlı, oyuncu, dikkatli, sevecen, uyumlu.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada bir iki kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Siyah, kızıl, krem rengi, füme, kahverengi, açık gri, lila.


Tüy Şekli

Orta


Çıkış Yeri

Kuzey Amerika


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Laperm sahiplenmek istiyorsanız, Laperm sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Laperm dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Maviiruhluu kullanıcısının #5900 peti
vangogh kullanıcısının #36236 peti
canimminnosum kullanıcısının #3900 peti
Bhrcskn kullanıcısının #63128 peti
kaanozbag kullanıcısının #30853 peti
Kaderalici93 kullanıcısının #30061 peti
Duman_ok kullanıcısının #27494 peti
asonca kullanıcısının #97461 peti
merwishko kullanıcısının #22468 peti
asonca kullanıcısının #97464 peti
Tugcecbkr34 kullanıcısının #11214 peti
Tugbabeyzaa kullanıcısının #10955 peti