Maine Coon

Maine Coon
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Maine Coon Açıklaması

En büyük evcil kedi ırkı olarak kabul edilen bu devasa kediler, çok güçlü kas ve iskelet yapısına sahiptirler. Ortalama yükseklikleri 25-40 santimetre aralığında değişmekte olup, uzunlukları ise 48-81 santimetre aralığındadır. Ağırlıkları ise 5-11 kilogram aralığında değişmektedir. 1,2 metre uzunluğu ve 14 kilogram ağırlığı ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş bir en büyük kedi ırkıdır. Kafa yapıları vücutlarına orantılı büyüklüktedir. Sivri uçlu, dik kulaklara ve yuvarlak gözlere sahiptir. Uzun, tüylü kuyruğu vardır. Oldukça uzun ve yoğun tüy yapısı ile kış koşullarına dayanıklı bir türdür. 30 çeşit renkte karşımıza çıkabilir ancak en fazla kahverengi tüylülerine rastlanır. Gözleri genelde yeşil, bakır ve bal rengindedir. Beyaz olanlarında mavi göz rengine de rastlanılabilir. Erginliğe geçişleri diğer kedilere göre daha yavaştır. Vücut gelişimlerini tamamlamaları yaklaşık 3-4 yıl sürer.

İri yapısı ve sevecen kişiliği ile tanınan sevimli bir kedi türüdür. Dişilerine kıyasla erkekleri daha hareketlidir. Zeki ve meraklı olmaları nedeniyle eğitilmesi kolay bir ırktır. Rahatlıkla tasma ile gezdirebilirsiniz. Peşinizde dolaşmayı sever. Sizinle birlikte olmayı sevdikleri için seyahate elverişlidir, size eşlik edebilir. Sosyal ve iletişimi seven yapılarına karşın tek başına da rahatlıkla vakit geçirebilir. Ev içerisinde bakılabileceği gibi dışarıda vakit geçirmeyi de sever. İçgüdüsel olarak avcılık yeteneği gelişmiştir. Günlük egzersizleri için avlama yeteneğini kullanabileceği oyunlar önerilir. İletişim yeteneği kuvvetli olan bu tür evin bütün bireyleriyle anlaşabilir. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve köpekler ile olan iyi iletişimi ile ünlüdür.

Maine Coon Nerenin Kedisi?

Kuzey Amerika’ya özgü oldukça eski bir kedi türüdür. 1850'lerde denizciler tarafından Amerika’ya getirildikleri düşünülmektedir. Bazı rivayetlere göre ise Norveç Kedileri'ne benzerlikleri nedeniyle 1000 yıl öncesinde Viking'ler ile Amerika kıtasına taşındıklarına inanılmaktadır. İlk olarak 1980'lerde İngiltereye ihraç edilen, kökeni Amerika olan bu tür 1993 yılında tamamen ayrı bir ırk olarak kabul edilmiştir. Günümüzde Amerika'da en çok beslenen 2. kedi ırkıdır.

Maine Coon Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Düzenli bakımlarının sağlanması halinde ömürleri 9-15 yıl aralığında olacaktır.

Maine Coon Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Uzun tüylerinin dökülmesini engellemek için her gün fırçalanmaları gerekir.

Maine Coon Kedisinin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Doğal, genetik mutasyonla oluşmuş olmalarından dolayı sağlıklı bir genetik yapıya sahiptirler. Bakımı kolaydır. Suyu çok sevmezler, nadiren yıkanabilirler. Diş ve diş eti sağlığı açısından 10-14 günlük periyotlarda dişlerinin fırçalanması ve tırnaklarının kısaltılması yeterli olacaktır. Genetik yapıları nedeniyle bir kalp rahatsızlığı olan hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı ve bir kas rahatsızlığı olan spinal musküler atrofi ile karşılaşmanız olasıdır.

Maine Coon Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Ortalama 63-65 gün süren bir gebelik süreci geçirir. Hamilelik süreci veteriner hekim tarafından kontrol altında olmalıdır. Besin desteğine ihtiyaç duyabilir.

Maine Coon Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Ortalama bir doğumda 4 yavruya kadar doğurabilmektedir.

Maine Coon Kedisi Nasıl Beslenmeli?

Boyutları nedeniyle protein ve lif bakımından zengin kuru mamalar beslenmeleri için uygun olacaktır. Ancak obezite, çoğu kedi ırkı gibi bu ırk için de tehlikelidir. Beslenme planlarının bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi uygun olacaktır.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Maine Coon Yorumları

Karakteri

Oldukça zeki, eğitilebilir, sahibine düşkün, uyumlu, sevecen.


Bakım

Bakımı zordur. Her gün taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Siyah, kızıl, krem rengi, füme, kahverengi.


Tüy Şekli

Uzun


Çıkış Yeri

A.B.D


Vücut Yapısı

Büyük


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Maine Coon sahiplenmek istiyorsanız, Maine Coon sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Maine Coon dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

izmir_pet kullanıcısının #34203 peti
SenanurKsl kullanıcısının #31263 peti
selinay41 kullanıcısının #116855 peti
haydangelenadam kullanıcısının #10662 peti
patipati kullanıcısının #335 peti
Okan3439 kullanıcısının #119054 peti
suzan kullanıcısının #4002 peti
suzan kullanıcısının #4069 peti
EnfalSena kullanıcısının #19775 peti
Zeynepnurk kullanıcısının #24420 peti
Zeynepnurk kullanıcısının #24419 peti
Hilaldemdem kullanıcısının #64682 peti