British Shorthair

British Shorthair
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

British Shorthair Açıklaması

En çok sevilen ve ülkemizde de giderek popülerleşen cinslerden biridir British Shorthair. Kısa ve yumuşak tüyleri gri, mavi, lavanta, çikolata veya bunların beyaz ile karışımı renklerine sahip olabilir. "İngiliz mavisi" olarak bilinen dumanlı renkte olanlar cinsin en çok talep görenleridir. Yüzleri yuvarlak olur, bacakları kaslıdır. Genel anlamda oldukça atletik oldukları söylenebilir. Omuzları güçlü ve geniş olduğu için orantılı bir vücut yapıları vardır. Büyük ve iri gözleri dikkat çekici bir kehribarı andırır. Kuyruğu ucuna doğru daralır, kısa ve kalın bir yapıdadır.

Karakterleri değişken olabilir. Yine de cinsin genel olarak davranış kalıplarından bahsedilebilir. Gün içerisinde ailelerini çok fazla meşgul etmezler ve diğer birçok cinsten farklı olarak talepleri de sınırlı olur. Sakinliği ile nam salmışlardır, ancak bazen aşırı derecede hareketli olduklarını gözlemek de mümkündür. Yaramaz olduklarını söylemek onlara haksızlık olur, tek başına kaldıklarında da sakinliklerini korurlar. Cinse mensup olanlar fazlasıyla uysaldır, onunla oyun oynanmasına bayılır. Sahibine fazla düşkün olur ve en keyif aldığı aktiviteleri onunla gerçekleştirmek ister. Onlar sürprizlerden ve aşırı hareketten uzak stabil bir yaşantı sürmeyi tercih ederler. Bu nedenle çocuklu aileler için en doğru tercih olduklarını söylemek güçtür. Apartman hayatına mükemmel derecede uyum sağlar, yaşadığı evi kendi yaşam alanı olarak benimserler.

British Shorthair Kedisi Nerenin Kedisi?

Büyük Britanya’yı istila eden Romalılar tarafından bu topraklara getirildiği düşünülür. Geçmişlerinin çok uzun zaman önceye dayandığı bilinmektedir. MÖ 200 yıllardan bu yana İngiltere tarihinde önemli bir yer edinmişlerdir. 1800’lü yıllara gelene dek büyük bir gen havuzu içerisinde gelişimleri devam etmiştir. Daha sonra şovların yaygınlaşması ile birlikte ırksal standartları korunmaya başlamıştır. 1871 yılında Crystal Palace’ta düzenlenen bir yarışmada birinci olmuşlardır. II. Dünya Savaşı sırasında soyları tükenme riski ile karşılaşmıştır. Daha sonra yeniden ıslah çalışmaları başlamıştır.

British Shorthair Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama yaşam süreleri 15 – 20 yıl arasında değişiklik gösterebilir. Sağlıklı beslenmeleri ve yeterince hareket etmeleri sağlıklı gelişimleri için oldukça önemlidir. Düzenli veteriner kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Bu muayeneler sırasında genetik olarak yatkın oldukları hemofili ve kalp kası hastalıkları taranmalıdır. Sağlıklarının korunabilmesi için kilo kontrollerinin mutlaka sağlanması önerilir.

British Shorthair Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tüy bakımına ek olarak arada sırada banyo yapmaları gerekebilir. Su ile araları çok iyi olmasa da yavruluk döneminden itibaren alıştırıldıklarında ilerleyen dönemlerde banyo yapmaları kolaylaşacaktır. Kulaklarının temizlenmesi enfeksiyon riskinin azaltılması için gereklidir. Ek olarak tırnakları uzadığında yani 10 – 15 günde bir kesilmesi tavsiye edilir.

British Shorthair Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Gebelik süreleri standart olarak 58 – 65 gün aralığında devam eder. Doğum genellikle 60. günden sonra gerçekleşir. 70 günün sonunda doğum meydana gelmediyse veterinerlerden yardım alınmalıdır. Yavrularına karşı inanılmaz sevecen ve fedakâr bir yaklaşımları vardır.

British Shorthair Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Ortalama olarak 5 yavru dünyaya getirirler. Yavru sayısını etkileyen birçok faktör bulunduğu ifade edilebilir. Dişinin ne sıklıkla çiftleştirildiği, ilk doğumunun olup olmaması, beslenme kalitesi, genel sağlık durumu ve erkeğin genleri yavru sayısının azalmasına ya da çoğalmasına neden olabilen unsurlardan bazılarıdır. Yavrular dünyaya geldikten sonra anneleri tarafından temizlenirler ve süt emmeye hazır hale gelirler. Ayaklanmaları için yaklaşık 3 haftalık bir sürenin geçmesi beklenmelidir.

British Shorthair Nasıl Beslenmeli?

Yemek yemeyi severler ve sakin mizaçlı olduklarından çok hareket etmedikleri takdirde kilo almaya son derece müsait bir ırk oldukları bilinmektedir. Beslenmeleri belli bir düzen içerisinde ilerlemelidir. Gelişim dönemlerine uygun kaliteli kuru mamalar ile sağlıklı bir ömür sürebilirler. Mama miktarları ayarlanırken kilo durumları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Obezite tüm canlılar için ciddi bir sağlık sorunu olduğu için erken dönemden itibaren tedbirli olmakta fayda vardır.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

British Shorthair Yorumları

Karakteri

Cana yakın, sevimli, zeki, sakin, özgür, az miyavlar, kolay eğitilebilir, çok hareket etmez.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Füme, mat gri, siyah, beyaz, mavi, kızıl, krem rengi, mat sarı, kahverengi.


Tüy Şekli

Kısa


Çıkış Yeri

Büyük Britanya


Vücut Yapısı

Büyük


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir British Shorthair sahiplenmek istiyorsanız, British Shorthair sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

British Shorthair dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Ecemecme kullanıcısının #66719 peti
duman_cat_world kullanıcısının #85589 peti
Heiter kullanıcısının #17634 peti
Mila__kedi kullanıcısının #61607 peti
Heiter kullanıcısının #18267 peti
ahsenyildiz kullanıcısının #64813 peti
alabalik32 kullanıcısının #55548 peti
Fundaaaaa kullanıcısının #60678 peti
Oqrenerde06 kullanıcısının #79089 peti
deniz_berkan kullanıcısının #23290 peti
poughkeepsie kullanıcısının #50611 peti
pablopicasso kullanıcısının #64402 peti