Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Napoliten Mastiff Açıklaması

Devasa boyutları, gevşek derileri ve sevimli görünümleri ile ilk görüldüğü anda tüm dikkatleri üzerine çeken Napoliten Mastiff, İtalya'nın güneyinde koruma ve bekçi köpeği olması amacıyla geliştirilen bir ırktır. Mastino ve Neo gibi farklı isimlerle de anılan bu büyük ırk dostlarımız ilk kez köpek yetiştirecek olanlar ya da apartmanda yaşayan kişiler için çok önerilmez. Büyük boyutlarının yanı sıra yüksek ölçüde salya akıtırlar, ancak ailelerine karşı inanılmaz derecede bağlı olduklarından salya akıtmaları bir sorun olarak görülmez. Aileleri söz konusu olduğunda sürekli tetikte olurlar ve onları korumak için bir an dahi tereddüt etmezler. Yabancılara karşı çok mesafeli davranırlar, erken dönemde eğitilip sosyalleştirilmedikleri takdirde agresif tavırlar sergileyebilirler. Onu yetiştirenlere karşı çok sıcakkanlı, sevecen ve sevgi dolu oldukları bilinir. Çok fazla havlamazlar ve ömürlerinin 8 - 10 yıl arasında olduğu kabul edilir. Buruşuk suratları ve ipeksi tüyleri ile dikkat çekici bir güzelliğe sahip oldukları da inkar edilemez. Yeri geldiğinde fazlaca ciddi tavırlar sergilediği bilinen bu ırkın bakımı da çok zor değildir.

Napoliten Mastiff Kaç Kilo Olmalı?

Devasa dostlarımızın ağırlığı cinsiyet doğrultusunda değişebilir. Dişilerinin ağırlığı 50 – 65 kg, erkeklerinki ise 55 – 70 kg arasındadır. Erkeklerin boyları 70 cm’ye kadar uzarken dişilerinki 65 cm civarında kalır. Kilo almaya müsaittirler, enerji seviyeleri çok yüksek değildir. Bu nedenle beslenmelerine özen gösterilmeli ve düzenli egzersiz yaptıklarından emin olunması gerekir.

Napoliten Mastiff Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Bu güçlü ve gösterişli cinsin kökenleri İtalya’ya dayanmaktadır. American Kennel Club verilerine göre geçmişlerinin milattan önce 700’lü yıllara kadar gider. Roma İmparatorluğu döneminde gladyatör ve savaş köpeği olarak kullanıldıklarına dair söylentiler bulunur. Napolili yetiştiriciler bu ırkı ortaya çıkarırken onların devasa boyutlarına sahip olmasını önceliklendirmişlerdir. Gevşek derilerinin olması da rastlantı değildir. Alabilecekleri bir saldırı durumunda derilerinin onları koruyabilmesi amaçlanmıştır. Her ne kadar tarihleri çok eski olsa da bu cinsin popülerleşmesi 1946 yılında Napoli’de bir şov sırasında görücüye çıkmasıyla olmuştur. 1948 yılında Piero Scanziani Napoliten Mastiff cinsinin standartlarını yazmıştır. Bu standartlar 1971 yılında güncellenmiştir. AKC de türü 2004 yılında tanımıştır.

Napoliten Mastiff Kaç Tane Yavru Doğurur?

Cinsin dişileri tek bir doğumda 6 ila 12 arasında birbirinden sevimli yavruyu dünyaya getirebilirler. Dişilerin gebelik süreci küçük ırklarla kıyaslandığında oldukça sorunsuz geçer. Yine de veteriner kontrolünün ihmal edilmemesi gerekir. Bu cinsin gebelik ve doğum ile ilgili en büyük sorunu genel anlamda sezaryene ihtiyaç duyulmasıdır. Yavru sayısı dişinin ilk gebeliğinin olup olmamasına, sağlık durumuna ve yaşına göre değişebilir. Aynı şekilde erkeğin de sağlık durumu önemli bir değişken olacaktır.

Napoliten Mastiff Çok Tüy Döker mi?

Kısa tüyleri olan bu köpekler çok fazla tüy dökmezler. Orta derecede tüy döktükleri bilinir ve haftada birkaç kez fırçalanmaları yeterli olacaktır. Bakımları ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta deri katlantılarının ve gözlerinin düzenli olarak temizlenmesidir. Aynı şekilde kulaklarının da haftada bir kontrol edilmesi, tırnaklarının ise ayda bir kesilmesi önemlidir.

Napoliten Mastiff Kaç Saat Uyur?

Diğer büyük dostlarımız gibi Napoliten Mastiff cinsinin de uykuya biraz düşkün olduklarını söyleyebiliriz. Egzersiz ihtiyaçları oldukça düşük olmasına rağmen gün içerisinde 12 – 14 saat kadar uyuyabilirler.

Napoliten Mastiff Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Cüsseleri ile tezat oluşturan bir hassasiyetleri vardır. En küçük cezalar bile onları duygusal anlamda etkileyebilir. Çok güçlü ve büyük oldukları için yavruluk dönemlerinden itibaren sosyalleştirilmeleri gerekir. Bu cins bir tehlike sezmediğinde agresifleşmese de iş şansa bırakılmamalıdır. Yavruluk döneminde eğitim ihmal edilirse ergenlik döneminde aşırı inatlaşabilecekleri için süreç zorlaşacaktır. Sert eğitimlere yanıt vermezler, onların temel itaat eğitimi alabilmeleri için liderin sevgi dolu bir şekilde belli edilmesi gerekir. Eğitimin başarı için mutlaka sabırlı ve kararlı olunmalıdır. Dengesiz tutumlar onların kabul sürecini uzatacaktır.

Napoliten Mastiff Nasıl Beslenmeli?

Büyük ırklara özel kaliteli mamaları tüketmeleri gerekir. Evde hazırlanan yiyecekler onların gelişim süreçlerindeki tüm ihtiyaçlarını karşılamak adına yeterli olmayabilir. Kilo alma eğilimleri yüksek olduğu için mama miktarı doğru ayarlanmalıdır. Mamalarla beslenmeleri ve kilo kontrollerinin sağlanması genetik olarak yatkın oldukları kalça displazisi hastalığına yakalanma riskini de azaltacaktır. Sitemiz üzerinden büyük ırk köpek mamaları arasından seçim yapabilir, seçimlerinizin doğruluğunu artırmak adına ürün içeriklerini inceleyebilir ve yorumları okuyabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Napoliten Mastiff Yorumları

Diğer Adları

Napoli Mastifi, Italian Mastiff, Napoliten


Renkleri

Kurşun rengine yakın siyah, gri, kaplan rengi, açık kahverengi, ayak ve pence üzerinde beyaz lekeler olabilir.


Çıkış Yeri

İtalya


Çıkış Tarihi

1949


Familya

Mastiff


Orjinal İşlevi

Savaş köpeği, yük arabası çekiciliği


Günümüzdeki İşlevi

Bekçi, koruma köpeği, polis köpeği, insana arkadaşlık eden köpek


Ortalama Ömrü

8-10 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

55-70/50-65 kg


Boy (Erkek/Dişi)

65-75/60-70 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Napoliten Mastiff sahiplenmek istiyorsanız, Napoliten Mastiff sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Napoliten Mastiff dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Alyaninannesi kullanıcısının #37375 peti
k483690 kullanıcısının #89817 peti