Norrbottenspets

Norrbottenspets
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Norrbottenspets Açıklaması

Küçük - orta ırk sınıflandırmasında yer alan Norrbottenspets; dinamik, sevimli, sevgi dolu ve son derece dikkatli bir cinstir. Özgüveni çok yüksektir ve ailesine karşı korumacı bir tavır sergiler. Oldukça zeki olduğu söylenir ancak dikbaşlı karakteri nedeniyle eğitimi sırasında her bir komut için 25 - 40 arası tekrar gerekir. Oyun oynamayı seven bu orta seviyede duygusal ırk, sosyalleşmeye tek kelimeyle bayılır. Farklı insanlarla ve hayvanlarla farklı mekanlarda tanışmak onu keyiflendirir. Havlamak en büyük hobilerinden biridir, bölgesini korur ve en ufak bir değişim fark ettiği anda havlamasıyla tüm ailesini alarma geçirir. Yalnız bırakılmaktan hiç haz etmez, terk edilme kaygısı yaşar ve yalnızlığı tekrarlandıkça bunalıma girebilir. Hayvanlarla arası iyidir, yabancılara kolay kolay güvenmez. İlk kez köpek sahibi olacaklara da önerilen bu cinsin kilo alma potansiyelinin düşük olduğu ifade edilebilir. Bağımsızlığına düşkün olmakla birlikte eğitim süreci başarıyla tamamlandığında itaatkâr bir davranış benimser.

Norrbottenspets Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 11 – 15 kilogram arasında değişir. Dişilerin boyları 42, erkeklerin boyları ise 45 santimetreye dek uzayabilir.

Norrbottenspets Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi İsveç’tir. İsmi “Kuzey Bothnia ilçesinden gelen spitz” anlamına gelir ve muhtemelen tarih öncesi dönemde Kuzey Cape bölgesinde avcılarla birlikte yaşadığı bilinen küçük Laika tipi Spitz'den türemiş ve doğal seleksiyon sayesinde binlerce yıldır hayatta kalmıştır. Geçmişleri anlaşıldığı gibi çok eskiye dayanır ancak kesin bir tarihten söz etmek mümkün değildir.

Norrbottenspets Kaç Tane Yavru Doğurur?

3 – 5 arasında yavru doğururlar. Gebelikleri ortalama 60 gün devam eder. Gebelik sürecinde veteriner kontrollerine götürülmeleri gerekir. Doğumları genel anlamda sorunsuz geçer ve doğal yolla gerçekleşir.

Norrbottenspets Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy dökerler. Çift katmanlı tüyleri haftada 1 – 2 kere fırçalanmalıdır. Ara sıra banyo yapmaları temiz kalmaları adına önemlidir. Kendilerine has rahatsız edici bir kokuları yoktur. Tırnak bakımları çok önemlidir; fazla uzadığında hem ağrıya hem de kırılıp çatlayarak enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.

Norrbottenspets Kaç Saat Uyur?

Uykuyla arası diğer birçok cinsle kıyaslandığında iyidir. Gün içerisinde 12 – 14 saat uyuyan bu tür uyanık olduğu zaman dilimlerinde kendisiyle ilgilenilmesini bekleyebilir.

Norrbottenspets Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Kararlı ve güçlü bir liderlik gösterildiğinde eğitimleri sıkıntısız tamamlanır. Özgürlüğüne düşkün olduğu için yavruluk döneminden itibaren eğitimine ve sosyalleştirilmesine önem verilmelidir. Komut eğitimleri sırasında nazik ama disiplinli olunması önerilir. Sert ve agresif davranışlardan kaçınılmalıdır.

Norrbottenspets Nasıl Beslenmeli?

Oldukça sağlıklı oldukları söylenebilir. Sağlıklarının devamlılığı için kaliteli kuru mamalar ile beslenmeleri gerekir. Onların gelişim döngülerine özel üretilen kuru mamalar hem bağışıklık sistemlerini hem de sindirim sistemlerini destekler. Büyümeleri ve sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için enerji ihtiyaçlarını de optimal düzeyde karşılar. Mama miktarları yaşına, sağlık durumuna ve aktivite düzeyine göre veterinerlere danışılarak belirlenmelidir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Norrbottenspets Yorumları

Diğer Adları

Norrbotten Spitz, Nordic Spitz


Renkleri

Her renk olabilir, kızıl ya da sarı benekliler çok değerlidir.


Çıkış Yeri

İsveç


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Spitz, kutup köpeği


Orjinal İşlevi

Kızak köpeği, av köpeği, mülk koruma


Günümüzdeki İşlevi

İnsana eşlik eden köpek, kızak köpeği, bekçi ve koruma, savunma köpeği


Ortalama Ömrü

10-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

12-15/11-14 kg


Boy (Erkek/Dişi)

35-45/33-42 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Norrbottenspets sahiplenmek istiyorsanız, Norrbottenspets sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Norrbottenspets dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR