Alman Kısa Tüylü Pointer

Alman Kısa Tüylü Pointer
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Alman Kısa Tüylü Pointer Açıklaması

Atletik yapıları ve yüksek enerjileri ile hareketli bir hayat yaşayan kişiler için oldukça ideal bir seçim ola bu ırkın genel olarak bakımı da oldukça kolaydır. Avcılık, koruma ve bekçilik gibi görevleri başarı ile yerine getirseler de iyi bir aile köpeği olmaları için hiçbir engel yoktur. Çok yönlü olmaları onları aileler için ideal hale getirse de aktif olmayan insanlar için doğru seçim değildir. Egzersiz ihtiyaçları çok yüksektir, avlanma içgüdüleri kediler ile anlaşmalarına izin vermez. Köpeklerle ise arası genel olarak iyidir. Bir apartman dairesinde kolayca sıkılabilirler. Bahçeli bir ev onlar için çok daha uygun olacaktır. Ancak bahçede kaçmalarına engel olacak çitler olması gerekir çünkü bu cins başarılı bir şekilde zıplamaları ile ünlüdür.

Alman Kısa Tüylü Pointer Kaç Kilo Olmalı?

Yetişkin erkekler için ideal kilo aralığı Amerikan Kennel Club tarafından 25 - 31 kg olarak belirlenmiştir. Dişiler için ideal aralık 20 - 27 kg’dir. İdeal kilonun aralığa göre belirlenmesinde köpeğin boyu da dikkate alınmalıdır. Erkeklerde yükseklik 58 - 63,5 cm aralığında, dişilerde ise 53 - 58 cm aralığındadır. Orta ırk olarak kabul edilen bu cinsin kemik yapısının doğru gelişmiş olması çok ince veya hantal olmaması da önemlidir.

Alman Kısa Tüylü Pointer Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Adından da anlaşılacağı üzere ırkın kökeni Almanya’dır. 1800’lü yıllarda av sporu ile ilgilenenler çok yönlü bir ırk geliştirmek istediler ve sonunda Alman Kısa Tüylü Pointer ortaya çıktı. Farklı Alman ve Avrupa cinslerinin iz sürme, koku alma, işaret etme gibi temel avcılık özelliklerinin öne çıkması için yapılan çalışmalar sonunda bu mükemmel köpekler aramıza katıldı. 1870 yılında cinse dair ilk şecere defteri hazırlandı. Köpekler 1920’li yıllarda Amerika’ya getirildi ve 1930 yılında AKC tarafından standartları belirlenerek resmi olarak tanındılar.

Alman Kısa Tüylü Pointer Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu cinsin dişilerinin her hamilelikte 8 - 12 adet yavru dünyaya getirmesi beklenir. Dişinin yaptığı doğum sayısı, genel sağlık durumu ve boyutları yavru sayısının değişmesine neden olabilir. Aynı zamanda dişinin çiftleştiği erkek köpeğin de yavru sayısında etkisi vardır.

Alman Kısa Tüylü Pointer Çok Tüy Döker mi?

Kısa tüylü olmaları bakımlarını kolaylaştırır. Genel olarak az tüy dökerler. Haftada bir kez eldiven ya da kısa uçlu bir fırça ile taranmaları yeterli olur. Mevsime bağlı olarak yoğunlaşan tüy dökme zamanlarında haftada 3-4 kere fırçalanmaları tüylerin etrafa yayılmasının önüne geçer. Dönemsel dökülmelerde tarama ve banyo sayısını arttırmak gevşeyen tüylerin dökülmeden toparlanmasına yardımcı olacağı için bu konuya özen gösterilmelidir.

Alman Kısa Tüylü Pointer Kaç Saat Uyur?

Pointer’lar enerjileri yüksek köpeklerdir ve yorulmaya ihtiyaç duyarlar. Yetişkin bir Alman Kısa Tüylü Pointer günde 10 - 12 saat aralığında uyuyabilir. Yavruların günlük uyku ihtiyacı 20 saate yaklaşır. 7 yaşın üzerindeki köpeklerin de uyku süresi yetişkinlere kıyasla daha fazladır. Yaşlı köpekler günde 16 - 18 saat kadar uyuyabilirler. Köpeğin uyuma süresi ne olursa olsun sağlıklı olabilmesi için günlük egzersiz ihtiyacının mutlaka karşılanması gerekir.

Alman Kısa Tüylü Pointer Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Bu cins için eğitime erken dönemde başlanması gerekir. Sosyalleşme ve köpek yavrusu eğitimi uzun vadede nasıl bir karakteri olacağını belirleyeceği için ihmal edilmemelidir. Zeki oldukları için kolay öğrenirler ancak eğitimin tutarlı olması önemlidir. İnat etmelerine ve dik başlı olmalarına neden olunursa 3 yaşına kadar durulması beklenmez ve sahibi için çok yorucu bir köpek olabilir. Doğru eğitimle birlikte sosyal ve sakin olmaları çok mümkündür. Kendi başlarına bırakılmaları ise yıkıcı ve zor bir karaktere sahip olmalarına neden olur.

Alman Kısa Tüylü Pointer Nasıl Beslenmeli?

Kaliteli ve yüksek protein oranına sahip mamalar Alman Kısa Tüylü Pointer için doğru seçim olacaktır. Çok fazla beslenmemeleri gerekir. Kilo almaya eğilimli olabilirler. Ayrıca hızlı yemek yedikleri zaman mide sorunları yaşamaları kaçınılmazdır. Bu nedenle günde 1 öğün beslenmeleri önerilmez. Yemekten hemen önce ve sonra egzersiz yapmamaları önerilir. Midelerinde şişkinlik ve spazm olmaması için dikkat edilmelidir. Büyük ırklara özel olarak hazırlanan köpek maması çeşitlerinden düşük tahıllı olanlar bu köpekler için uygun olacaktır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Alman Kısa Tüylü Pointer Yorumları

Diğer Adları

German Shorthaired Pointer, Deutscher, Kurzhaariger Vortsehund, Kurzhaar, Alman Kısa Tüylü Pointer


Renkleri

Kırmızımsı kahverengi; kırmızımsı kahverengi ve beyaz


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

1600'ler


Familya

Av köpeği, avı işaret eden köpek, çok yönlü av köpeği


Orjinal İşlevi

Av


Günümüzdeki İşlevi

Avı işaret etme, avı işaret etme yarışmaları


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

25-31/20-27 kg


Boy (Erkek/Dişi)

58-63,5/53-58 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Alman Kısa Tüylü Pointer sahiplenmek istiyorsanız, Alman Kısa Tüylü Pointer sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Alman Kısa Tüylü Pointer dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

gokcecagla kullanıcısının #33848 peti
arzumetincan kullanıcısının #5155 peti
sy6776 kullanıcısının #2571 peti
RESA kullanıcısının #25877 peti
st5 kullanıcısının #1053 peti
Alibirk kullanıcısının #31799 peti
Hasandogaan kullanıcısının #30420 peti
EKMEKCI kullanıcısının #16628 peti
Yusufbass kullanıcısının #5934 peti
k628292 kullanıcısının #111692 peti
k713530 kullanıcısının #132847 peti
k612896 kullanıcısının #108758 peti