Kedim Çok Fazla Tüy Döküyor ?

Mukaddess

Genelde her yerde sorulan kedi sahiplenecek zaman sorulan bir sorudur bu o yüzden kendi deneyimimden bahsetmek istedim. Hatta an once kedisi çok tüy döktüğü için traş ettiren birini gördüm ve hayvanın bakışları beni çok üzdü. Çok tüy döküyor diye şikayet edenler ilk önce çözümü lütfen bu tarz traş vs. Gibi şeylerde aramasın. İlk önce kedinizin beslenme şekli , maması , psikolojisi ile ilgilenin. Çünkü ben bundan 1 sene önce hep market maması alıyordum ve öyle ucuz bir market maması değil en pahalı olanını alıyordum ve kedim dediginiz gibi çok fazla tüy dökümü yaşıyordu ama ben bunu o zamanlar farketmiyordum almaya devam ettim hep ve bir zaman sonra değiştirdim mamasını bilgi ve tecrübe edindikten sonra veterinerden almaya başladım en uygun fiyatlı olanını ve kedim artık çok az tüy döküyor inanın ben hiç şikayet etmedim tüy dökümünden ama şikayet erenler için söylüyorum yediği mamayi ilk önce değiştirin vitamin kullanmıyorsanız vitamin alın size pahalı mama alın demiyorum ama en uygun fiyatlı ama kedinizin tüy durumundan mama nasıl geliyor belli oluyor inanın ilk önce mamaya çok dikkat edin. Sonra başka çözümler arayın. Mamanın bunda çok etkisi var eminim burdaki bir çok kişi biliyordur ama çözüm arayanlar için yazmak istedim. Ve mamadan sorma taramak haftada 1 dahi olsa tarayın inanın çok büyük bir fark oluyor ve kedi stresliysede çok tüy döküyor ona dikkat edin. Ama her şeyden önce mamasını değiştirin tüy dökümünden şikayet edenler...

124 CEVAP

eltarcin

Evet, benim. Yarım saattir "Mama önermek için açmadım konuyu" diyende sizsiniz. Artık uzatmak istemiyorum. Özür dilerim. Ben haksızım. Bir daha böyle cevaplar verme gibi bir hataya düşmem umarım.

Feronia

Gerçekten mi :) Nedense mutlu oldum :D Tam olarak ne bilgisi istersiniz? Karar vermek çok zor malum.
Tüy dökümü mü?
Tavuk içeren besinlerden uzak durun.
Kaliteli besinler tercih edin.
Balık yağı ve bira mayası kullanın.
Diyetteki nem oranını arttırın
Tüylere arada bir hindistan cevizi yağı uygulayın (aynı zamanda tüyleri yumuşatır, parlatır ve parazitleri uzaklaştırır).
Günlük tarayın.
Çok tüy sorunu varsa iki haftada bir furminator ile tarayın.
Tüy toplama eldiveni kullanın.
Stresten uzak tutun.
.
Şöyle söyleyeyim. Kızımı tatilde olduğumdan 2 hafta tarayamadıktan sonra uzun süre ayrıntılı olarak 3 farklı tarak ile taradım, tarakları da temizlemedim. Ne yerde ne de taraklardan herhangi birinde tek tüy teli bulamazsınız. Sırrım mı? BARF :) Homemade diet yaparken çok çok az tüy oluyordu tarakta. Mama kullandığım bir haftalık kısmı konuşmak istemiyorum...

Mukaddess

Ben şuan kısır olduğu için kedim kısır kedi maması kullanıyorum Royal canin ama daha öncesinde prochoice kullandım. Ama her kediye aynı mama iyi gelmeyebilir. O yüzden mama ismi yazmadım. Ne için sorduğunuzuda anlamadım ??

Mukaddess

Ayrıca ben gayet sakin cevap veriyorum neden bu kadar sinir anlamadım ?

Mukaddess

Her şeyi bu kadar merak etmeyin bence. Sadece tecrübemi paylaşmak istedim..

zeynepgurgen

Yazdıklarımızdan anlatmak istediğimiz gayet net anlaşılıyor aslında. :)

zeynepgurgen

@Feronia Bu gözler Goody diyen 'hekim' de gördü...

Feronia

Veterinerden aldıysanız veteriner satıyor olmalı. Veteriner satıyorsa önerir, basit mantık.

Mukaddess

Her veteriner iyi olmadığı gibi her veteriner de kötü değildir. Dediklerinize katılıyorum fakat onada dediğim tüy dökümü gibi dikkat edilmesi gerekenler arasında

Feronia

Dediğiniz doğruysa bana "iyi" bir veteriner gösterin. Bunu yalanlamak için söylemiyorum, gerçekten varsa öyle bir melek tanımak isterim.

Feronia

Ben veterinerler üzerinden araştırma yapıyorum ve kötü olmayanına henüz rastlamadım...

Mukaddess

Dönüp dolaşıp neden aynı yere geliyorsunuz anlatamıyorum galiba.. sizin Önerdiğiniz mama var mı merak ettim cidden

eltarcin

Siz üzerinize öyle alınıyorsanız alının. Kendi yaptığınızı belirtseydiniz zaten bir şey demezdik. Sonra ne önereceğimizi sordunuz, cevapladık. Bu cevap veren üyeler hiç kimseye geri zekalı muamelesi yapmaz.

Feronia

Siz alaycı olduğumuzu düşünüyorsunuz çünkü kullandığınız mama bizi ilgilendirmiyor sanıyorsunuz.
Aslında evet, tavrım konuya uygun değil. Çok daha sert bir tavır kullanmalıydım ki işin ciddiyeti anlaşılsın.
Hayvan deneyi diyince sanki insanlar takıyormuş gibi yapıyor da takmıyor gibi geliyor bana. Aynı deney insanlar üzerinde yapılsa nasıl bir ayaklanma çıkardı tanrı bilir. Onların canı bizden veya evde beslediğimiz hayvanlardan daha değersiz değil. Acı olan kısım da bunun farkında olamamak zaten. Farkında olmadan desteklediğiniz bu kanlı endüstriyi yüzünüze çok daha sert vurabilirdim ama bu her seferinde ters tepiyor, artık anladım. Ben de daha yumuşak dikkat çekici ama aşağılayıcı olmayan bir üslup kullanmaya özen gösterdim. Bu da işe yaramayınca çok iyi anladım ki sorun bizde değil, sizde. Bu yüzden sadece iyi günler...

zeynepgurgen

Çok haklısınız. Sonuna kadar haklısınız. Ben anlayamıyorum, ben okuyamıyorum, ben yanlış anlatıyorum, benim üslubum yanlış ve alaycı. Şu 10. köy araştırmalarına hız vermeliyiz.