Kedim Çok Fazla Tüy Döküyor ?

Mukaddess

Genelde her yerde sorulan kedi sahiplenecek zaman sorulan bir sorudur bu o yüzden kendi deneyimimden bahsetmek istedim. Hatta an once kedisi çok tüy döktüğü için traş ettiren birini gördüm ve hayvanın bakışları beni çok üzdü. Çok tüy döküyor diye şikayet edenler ilk önce çözümü lütfen bu tarz traş vs. Gibi şeylerde aramasın. İlk önce kedinizin beslenme şekli , maması , psikolojisi ile ilgilenin. Çünkü ben bundan 1 sene önce hep market maması alıyordum ve öyle ucuz bir market maması değil en pahalı olanını alıyordum ve kedim dediginiz gibi çok fazla tüy dökümü yaşıyordu ama ben bunu o zamanlar farketmiyordum almaya devam ettim hep ve bir zaman sonra değiştirdim mamasını bilgi ve tecrübe edindikten sonra veterinerden almaya başladım en uygun fiyatlı olanını ve kedim artık çok az tüy döküyor inanın ben hiç şikayet etmedim tüy dökümünden ama şikayet erenler için söylüyorum yediği mamayi ilk önce değiştirin vitamin kullanmıyorsanız vitamin alın size pahalı mama alın demiyorum ama en uygun fiyatlı ama kedinizin tüy durumundan mama nasıl geliyor belli oluyor inanın ilk önce mamaya çok dikkat edin. Sonra başka çözümler arayın. Mamanın bunda çok etkisi var eminim burdaki bir çok kişi biliyordur ama çözüm arayanlar için yazmak istedim. Ve mamadan sorma taramak haftada 1 dahi olsa tarayın inanın çok büyük bir fark oluyor ve kedi stresliysede çok tüy döküyor ona dikkat edin. Ama her şeyden önce mamasını değiştirin tüy dökümünden şikayet edenler...

124 CEVAP

Mukaddess

Mama da önerebilirsiniz tabi. Nedenleriyle birlikte yazarak bilgi vererek tabi.

zeynepgurgen

Soruşumda da tavrımda da yanlış anlayabileceğiniz hiçbir şey yok. Bende var olan bilgiyi paylaştım. Umarım işinize yarar. Dediğim gibi eğer yaparsanız ve memnun kalırsanız söyleyin lütfen.

Mukaddess

Tabiki yararlı bilgiler arayışımız zaten kimse kötü şeyler yapmak istemez. Bilgilerinizi paylaşın sevinirim buna.

Mukaddess

@yasement okumadınız bile saniyorum :)

Feronia

  1. sayfada ana fikri verebilmişiz, ona da şükür.

eltarcin

Darısı malum mamaları önermeyen soru/cevap ve üyeliklerin başına :)))

Mukaddess

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ama sadece bilgiler için. İşte dediğim bilgi kirliliği çok ve hak verirsiniz ki Veterinerler dururken kimse kimseye inanmıyor eninde sonunda onlara inanmak güvenmek zorunda kalınıyor çünkü onların iç dış yapısıni ayrıntılı gören onlar bizde araştırabiliriz elbette ama benim anlatmaya çalıştığım durumda bu siz bunu savunuyorsunuz ama bir çok kişi de farklı şeyler savunuyor herkes bir şey savunuyor yani elbette dikkate alacağım şeyler var soylediklerinizde ama durum bu sinir bozucu olanda bu her ne kadar sizin siniriniz bozulsada bizim sinirlerimizde bozuluyor. Benimde savunduğum farklı bir görüş var mesela yapay olan her şeye karşıyım ama evde yapılabilecek mama malzemeleri bile ne tür hileler çıkıyor her gün yinede yapay olanlara karşıyım ama bu işin temelinde olan şeyler var engel olamadigimiz keşke olmasa. Ha bu demek değil ki yapmaya devam edelim yanlış şeyleri tabiki değil elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Kendimizede öyle..

Mukaddess

@feronia bilgi için teşekkürler. Yararlı ve üslubu düzgün bilgilere her zaman açığım. Verdiğiniz bilgilere sözüm yok dedim zaten.. Araştırma kısmında eksik olabilirim bende dediğim gibi aşırı bir bilgim yok mamalar konusunda evde yapmayı daha çok seviyorum.

Feronia

Ben her şeyi evde yaparım. Multivitamin, yavru kedi/köpek sütü, ödül, kemirmelik, mama, parazit ilacı hatta tüy bakım ürünleri bile...

Mukaddess

Ne güzel işte bizimle de paylaşın bende evde yapılanların daha sağlıklı olduğu görüşündeyim zaten yapaylardan ziyade hepsi yapay ürünler içeriyor muhakkak zaten bizede nasıl yaptığınızdan bahsedin veya guvenebilecegimiz siteler varsa buna dair onları da paylaşın. Keşke baştan bunlardan bahsetseydik. Ama olsun sonucu iyiye bağlamakta iyidir. Siz direk konudan girince konu uzadı ne olduğunu anlayamadım. Nasıl yaptığınızı merak ettim.

Mukaddess

İşte bende bilgiliyim demedim zaten araştırıyorum dedim demekki siz ilerlemissiniz bu konuda ben daha yeniyim bilgim olmadığını söyledim defalarca.

Feronia

Nasıl yaptığımı paylaşmıyorum. Sır falan dermişim :D Şaka bir yana, kullandığım tarifler i paylaşmıyorum. Çünkü her hayvanın yaşına, kilosuna, cinsine, hareket durumuna, sağlık durumuna, cinsiyetine... göre ihtiyaçları değişir. Kendi tariflerimi paylaşırsam başkası onu uygulayabilir ve bu hayvana zarar verebilir. Bu yüzden hayvana özel tarif veriyorum. Ama isterseniz bütünsel mama yerine tamamlayıcı ek mama, parazit ilacı, yavru sütü, ek besin, ödül tarifleri verebilirim. Bütünsel tarif için bana mesaj atabilirsiniz. Yalnız burada karakter sınırı sebebiyle yazmak zor oluyor, DM'den ulaşırsanız memnun olurum.

birkaç şey haricinde gayet doğru demişsiniz katılıyorum size

Mukaddess

Ben o markayı yeni kullanmaya başladım zaten tek seferlik aldım olayı direk anlatsaydiniz anlardım ki ben yanlış anlamadım siz yanlış anlattınız bence.

Feronia

"hak verirsiniz ki Veterinerler dururken kimse kimseye inanmıyor eninde sonunda onlara inanmak güvenmek zorunda kalınıyor çünkü onların iç dış yapısıni ayrıntılı gören onlar bizde araştırabiliriz elbette ama benim anlatmaya çalıştığım durumda bu siz bunu savunuyorsunuz ama bir çok kişi de farklı şeyler savunuyor herkes bir şey savunuyor yani"
İşte asıl sorun da burada. İnsan -kim olursa olsun- yalan söylemeye meyilli bir varlık. Ama işin en temel kanıtlanmış bilimsel kısmından başlar ve mantık çerçevesinde ilerlerseniz (benim gibi) hem en doğru bilgiye kimse size karışmadan ulaşırsınız hem sahip olduğunuz bilgiden emin olursunuz hem yaşanan sorunların çözümünü anlayabilirsiniz hem de insanlar size ister istemez saygı duyar. Araştırmak göründüğü kadar kolay değildir, özellikle konu beslenmeyse. Haftalar, aylar vermelisiniz. Ben bir yılımı verdim, hâlâ her şeyi bilmiyorum. Hedeflediğim noktaya ulaşana kadar 20 yılımı da verebilirim. Aksi taktirde bu sadece "kulaktan dolma" bilgiye sahip olmaktan öteye gitmez.