Kedisine Atılan Topu Geri Getirme Oyunu Nasıl Öğretilir ?

Minnakpatipuki

Kedimle saklambaç kovalamaca oynuyoruz bazen de kedi oltasiyla oynuyoruz ama yeni bir oyun öğretmek istiyorum. Kedisini egitenler yardımcı olabilir mi? :)

84 CEVAP

izmir_pet

ben getir desem inadina gidip diger odaya goturur:D massallah kediniz pek akilli:)

Minnakpatipuki

Benimkide aynı işte bi oturu öğrettim:D ya mamayı nasıl öğretemedim ben ya hep mama diyom koyarken bi benimseyemedi. Illa mama poşetini sallicam ses cikarcak ondan anlıyo :D

kedigibiyiz

minnakpatipuki ben de gece gece size çok güldüm çok yaşayın e mi :) siz hem sallayın hem mama deyin. Öğrenmiş gibi mutlu olun bence :) ayy ben mama desem duymaz bile ama şıngırtıya üç oda ilerden koşar gelir bu da benim eğitmenlik başarım :)))))) :D

izmir_pet

@minnakpatipuki" aklima bir fikir grldi ya nasil dusunemediysem. Moralimi yeni yeni topluyorum tabi. Topu getiemesini istiyorsaniz atin. Tuttugunda agzindan alin bi tane mama verin. Bidaha atin yine ayni sekilde topu alip mama verin. Bi sure sonra topu vermesi gerektigini anlicaktir. Ben tek tek mama verirken istemeden bisey gelistirdi benimki. Beni yanlis anladi. Elim yukarda oluyo biraz. İki ayakta durup elime patisiyle dokunup oturuyo:) mama ver demek istiyo. Bi hareketimi yanlis anladi heralde aylardir oyleyiz. Onun gibi biseyi getirmeyi ogrenebilir saniyorum

Minnakpatipuki

Izmir_pet mama olayını denicem ama bir iki hafta sonra. Veteriner şuan sınırsız mama verin gelişimi biraz geri dedi benim yavruya ama baya kilo aldı bu hafta bi sorcam artık öğün öğün veriyimmi diye :) simdi topu attım top dediğim de siyah ponpon :D sadece kosuyo arkasindan bir iki pati atıp geri yanıma kosuyo :( bir arkadaş demişti sadece halıya gelince top güzel yuvarlanmadigi icin keyfi isterse fayansa tasiyo diye aynen oyle onu da geldiğinden beri 2 kez gordum :D

Minnakpatipuki

İzmir_pet yanlışlıkla diyonuz da havali bi harekete benziyo suan hayal ettigimde :D

izmir_pet

yani seye benziyo. İnternette zile bastiginda mama veriyolarya. Kediler mama icin zile basiyolar. O mantik ama ben ogretmedim. Brn sadece gerekli seyleei ogrettim:)

Khajiit

Öncelikle kedi egitilmez diyenler ya hiç araştırmamış ya da kedisini tembel yada çok başına buyruk alıştırdığı için vazgeçmiş kişilerdir.
İlk olarak yazdığım bu konuyu okumanızı öneririm
https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/23494-kedi-egitimi-hk
Top konusunda ise; kediler topla oynamayı sever ancak bir süre sonra sıkılır sizin topu fırlatmanızı onun peşinden koşmak ister yani sizi oyuna dahil etmek ister. Geri getirmesini sağlamak için topa bir iğne yardımı ile sağlam bir ip dikebilirsiniz ipin uzunluğu çok olmamalı yani oraya buraya dolanacsk kadar çok olmamalı.
Kedi topu getirmeye alışana kadar topu attıktan sonra onun yakalamasını sağlayıp geri cekip tekrar atacaksınız zaten bu onun için boş topu kovalamaktan daha eğlencelidir. Top her elinize geldiğinde sevebilir abartmadan ödül maması verebilirsiniz (toplamda 2 3 tane yada mamaya göre değişir)
Bu döngüye alıştığında topta ip olmadan da getirmeyr başlayacaktır
Not: sizin gözleminizde değilken ipli topu ortada bırakmayın

Minnakpatipuki

@kedigibiyiz Yaa bir de egiltilmez diyorlar bende ayni videolari hatta fazlasını izledim de actim basligi :D Mama ugruna yapmicaklari sey yok gibi geldi bana :) Gerçekten kedilerin zekasını bebek zekasıyla kıyaslamak cok çok sacma. Ikisi çok farklı, öğrenme şekli çok farklı. Öğrenme biçimlerini çözünce sahip ve kedi arasında iki tarafında anlayabildiği farklı bir dil ortaya çıkıyor bence :)

benim kedim bu oyunu kendisi başlattı. Alüminyum folyodan minicik toplar yapıyodum, koridorda ileri doğru attım ve ağzına alarak geri getirdi. Ben tabi şok

izmir_pet

Benimki elimi kaldirdigim anda avuc icime vuruyo :D sevmek istesem bile elimi girdiginde vurma geregi duyuyo. Yada yumrugumu sıkıp uzatiyorum dokunuyo. Selamlasiyoruz ama pati vermiyo:) zile gelince. Bebekken alinan her kedi ogrenir. Bende cok izledim cok hos. Oyle bi zilimiz olsa da yapsak:))

Minnakpatipuki

Ben hala otur komutu üzerinde çalışıyorum :D acı ama gerçek :( ya oturuyo otur dedigimde ama poposunun yerde kalması 1 saniye falan suruyo otur dedik iste bekle az :D Beklemeyi öğretmek çok daha zor sanirim ogretene saygim sonsuz suan :D pati vere geçicem sonra inş :D

izmir_pet

brnimki aldim alali bebeklikten beri yapiyo bana ilgince gelmiyo:) ama tabiki bende cok cok cok seviyorumm. Her hal ve hareketi gel beni ye diyo:) butun gun opup duruyorum artik napalim. O da opunce gozleri kapaniyo, cok mutlu oluyo:)

Minnakpatipuki

@Khajiit Ama bu cok tatliiiii :) otur deyince hemen oturuyo ne guzel ya ben 50 kere söylüyorum 51. de lutfedip oturuyo beyefendi :D hele luna deyince işi gücü bırakıp koşması beni benden aldı :D umarım bende böyle güzel öğretebilirim daha yolun başındayım :)

Khajiit

Oturu öğrenmesi için elinizle kalça kısmını hafif bastırıp oturduktan sonra parmak sıplatıp yada bir tukenmez kalemden çıt sesi çıkarıp mamasını verebilirsiniz çok daha kolay öğrenir bu şekilde. Pati vermesi için başlarda patisini tutarak oturu öğrenmesi için ise oturmasını sağlayarak ilerletebilirsiniz süreci