6.5 Aylık Kediye Olur Mu?

Senakca

Arkadaşlar merhaba,
3 gün içerisinde kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum. Kendisi scottish fold Sabahları çok fazla bağırıyor kendini değişik şekillere atıyor ve hiçbir şekilde sevdirme olayı kalktı. Kendisi erkek. Daha önce yazdım 1 yaşını doldursun dediler. Ancak veterinerimle konuştuğumda püskürtme olayları yapmadan kısırlaştırmamızı söyledi sizce ne yapmalıyım?

81 CEVAP

LadyAndCat

Ben tüm bu konuda ygiz_mrtt’e
Katılıyorum.
Dişi kediler için 6. aydan itibaren ve kediniz sağlıklı 2 kg üzerindeyse...
Erkek kediler için birçok veteriner görüşü aldım. Gerçekten sağ duyulu veterinerler 1 yaşını beklemenizin iyi olduğunu söylüyor.
Paragöz olanlar da “Aaaa hemen getirin yapalım” diyor.
Kaç aylık kediniz umrunda bile değil :))

kayrae

sırf muhalefet yapmak için hiç
bir bilimsel dayanağı olmayan şeyleri tekrarlayıp duruyorsunuz. azıcık düşünme ve araştırma yetinizi kullanın. doğru kaynakla yanlış kaynağı ayırt edin.

kayrae

@lwb

millet bayılıyor bilmediği konularda sağlık uzmanıymış gibi konuşmaya. olan bizim boşa giden zamanımıza oluyor. iflah olmuyoruz bir de, laf anlatmaya çalışıyoruz.

kayrae

üşenmesem daha önce okuduğum elli tane makaleyi tekrar bulup koyacağım buraya ama karşımdakinin anlamayacağını bildiğim için harcanacak zamanıma acıyorum

lwb

Kalça çıkığını da yeni duydum üstelik
@kayrae

kayrae

kaç tane pediatrik dönemde kısırlaştırılıp ileride iyi beslendiği halde sağlıksız olan bir kedi gördünüz de bu şekilde konuşabiliyorsunuz?

kayrae

ayrıca ilk seçeneğin pediatrik dönem olması gerektiğini savunmuyorum. 5-6 aylık idealdir. o dönemde de kedi artık bebek değildir.

Mirtip

Kalça mı çıkığı

kayrae

yiğit bey kusura bakmayın ama boş yapıyorsunuz. tam anlamıyla boş. bahsettiğiniz şeylerin arkası bomboş. insanların kafasını karıştırmayın.

kayrae

kedilerin hayatını erken kısırlaştırma değil geç kısırlaştırma riske atar. pyometra çok yaygın bir hastalık. irinle dolu bir rahim hiç farkedilmeden içeriye akıntı yapabilir. sonucu ölümdür. bu bir yaşında gelmeden de gerçekleşebilir.

kayrae

Allah herkese sizin kadar “bilinç” nasip etsin. Amin.

Mirtip

Paragraflarınızı okudum, erken kısırlaştırma kalça çıkığına neden olur yazmışsınız. Ee, kaynak?
Öncesi ve sonrasındakileri de (siz yazdığınız için yazıyorum) gerçekten papağan gibi tekrarlamışsınız.

srplzngl

hala “bilinçsiz” bulduğunuz bir şey var mı?

Catloveerr

Kaynak gösterin diyince hiçbir şey sunmamak..

ygiz_mrtt

8-10 aylık en erken. Tabi duruma göre değişiyor ama veterinerler erkenden parayı teslim almak isteyebilir. Sonrasında zaten gerekli testler yapıldıktan sonra eğer kedi uygunsa kısırlaştırabilirsiniz