6.5 Aylık Kediye Olur Mu?

Senakca

Arkadaşlar merhaba,
3 gün içerisinde kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum. Kendisi scottish fold Sabahları çok fazla bağırıyor kendini değişik şekillere atıyor ve hiçbir şekilde sevdirme olayı kalktı. Kendisi erkek. Daha önce yazdım 1 yaşını doldursun dediler. Ancak veterinerimle konuştuğumda püskürtme olayları yapmadan kısırlaştırmamızı söyledi sizce ne yapmalıyım?

81 CEVAP

Sselin1

Kedinizin kilosu saglik durumu uygunsa 6 bucuk aylikken kisirlastirabilirsiniz. Bazi kisiler 1 yasinda kisirlastirma tavsiye ediyor ama bir dayanagi yok. Benim tercihim 8 aylik falan olana kadar beklemek ama ne olur ne olmaz :)

ygiz_mrtt

Kedinin kendisini tanımaması gereksiz bir şey değildir çünkü hormonlar aynı zamanda canlının psikolojisini de etkilerken önemli bir faktördür. Üreme, fizyolojik bir gerçektir ancak yukarıda da 8 ayına kadar çiftleştirin sonra kısırlaştırın denmedi ki zaten burada hormonlar söz konusu kedi çiftleştirmek vb değil. 6 aylık bir kedi zaten bebek değil gençtir. İnsanlardan örnek verilmiş denmiş ancak zaten hepimiz memeli canlılarız ve bir bitki ile kıyas yapılmıyor. İnsanlarda da ergenlik ve 18 ya bireyler arası anne baba olma potansiyeline sahip (ki değil ahlaki olarak, bu görüşü savunduğumdan söylemiyorum ki ortada dediğim gibi üreme savunmuyorum ). Kısaca 6. Ayında bir erkek kedi için kısırlaştırma önermek, insanın sadece kendi yararı için uydurduğu bir teoremdirzkediye zararı olacaktır ve konuşamadıkları için de dile getirmeyecekler bu yüzden de doğru gibi empotize edilmeye devam edilecek. Cinselliğe üreme açısından bakmayın sadece gidin menapoza girdiği evrede de kısırlaştırın denmedi 8 ay uygun görüldü. Fabrikasyon üretim değil ki bunlar illa ki sahipler seçim yaparken duygular sınırları aşmadan abartmadan devreye gidecek söz konusu olan kendimiz olsak bu özeni daha fazla gösteririz ama sadece hayvan diyerek geçmeyin.

kayrae

erken kısırlaştırma son yıllarda yaygınlaştı ülkemizde. türkiyedeki kedilerin bir çoğu 1 yaşından sonra kısırlaştırılmış kediler. böbrek ve idrar yolu problemleri yine de çok yaygın. demek ki bir ilgisi yok.

lwb

Sonunda mantıklı konuşan biri
@kayrae

lwb

O parayı veteriner bugün de kısırlaştırsa alcak yarın da kısırlaştırsa alcak, benim gittiğim klinikte de böyle öneriliyor ama hala operasyondan kalan borcum var, yapmayın lütfen:D

kayrae

erken kısırlaştırmanın risk olmadığından bahsediyorum farkında mısınız?

lwb

@kayrae
Bu çiğ beslenme konusu gibi, o yüzden fazla yorum yapmıyorum. Daha önceden de forumlara bir çok link de bıraktım ama ı-ıh.

kayrae

zannediyorsunuz ki hayvan canı bizim umrumuzda değil, okuyup araştırmadan bıçak altına fetüs yatırıyoruz.

kayrae

erken kısırlaştırma yeni türemiş bir trend değildir.

lwb

Yğzmrt
Araştırmalarınızı öğrenmek ve görmek isterim, madem yanlış düşünüyoruz, tam araştıramıyoruz, yardımlaşma platformundayız, doğru bilgilerle bizi aydınlatır mısınız? Okuduğunuz bilimsel kaynaklarla.
Çünkü biz bunu yapabiliriz şuan

lwb

kaynaaaak istiyoruuz kaynaaak lütfeen arkası boş konuşmalım

lwb

Bizim arkası dolu görüşlerimizle kısırlaştırmadan uzaklaşıcak insan da bi zahmet kedi beslemesin

ygiz_mrtt

Kaynak istiyorsan senin gibi bilinçsiz biri olup karşına bir kedi getirebilirdim ama malesef öyle değilim. Sanırsam birkaç dakikada makale yerine veterinerlik fakültesi okuyup gelmişsiniz

Mirtip

Zeke :)