6.5 Aylık Kediye Olur Mu?

Senakca

Arkadaşlar merhaba,
3 gün içerisinde kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum. Kendisi scottish fold Sabahları çok fazla bağırıyor kendini değişik şekillere atıyor ve hiçbir şekilde sevdirme olayı kalktı. Kendisi erkek. Daha önce yazdım 1 yaşını doldursun dediler. Ancak veterinerimle konuştuğumda püskürtme olayları yapmadan kısırlaştırmamızı söyledi sizce ne yapmalıyım?

81 CEVAP

aysuari

En azından 8 aylık olana kadar sabredin ve ondan sonra kısırlaştırın bence

lwb

Kısır

Mirtip

Kısırlaştırma mı objesi.

Valla ben de uzun süre erkek kedileri 1 yaşından sonra kısırlaştırmayı savundum ama olaya tamamen duygusal bakıyordum. Erkek kedi 6 aylıkken kızgınlığa girdi diyelim 12 aylık oluncaya kadar hayvana bu kızgınlık stresini yaşatmak daha "canice". Sadece kuru mama yerse kısır olmayan bir kedi de idrar yolu sorunu yaşar 3 aylıkken kısırlaştırılmış kedi de. Burda önemli olan hayvanın ne Zaman kısırlaştırıldığı değil Nasıl beslendiği.

Catloveerr

@kedizeytinvepeynir boşverin laf anlatmaya çalışmayın. :D sanki kısırlaştırınca bizim maddi bir kazancımız oluyor da hayvanı kısırlaştırma objesi olarak görüyoruz.

kayrae

@ygiz_mrtt

ayrıca o kadar rapor bilmem ne paylaştık, yanıldığınızı gördünüz. hâlâ neden “kısırlaştırma objesi” gibi laflarla konuyu komik bir şekilde savuşturmaya çalıştığınızı zerre anlamadım. tamam siz haklıymışsınız demek gururunuzu zedeleyip sizi küçük düşürecek bir şey değil. asıl bu şekilde afedersiniz ama saçmalamak sizi küçük düşürür. biz sizin yazdığınız kalça çıkığı muhabbetini bile ciddiye alıp aslını araştırmışken hatta yanlış olduğunu research raporlarıyla göstermişken siz neden hâlâ bizi dinlememek için direniyorsunuz? ki aşırı samimi söylüyorum kalça çıkığı riskini doğrulayan bir yazı okusaydım “haklıymışsınız” derdim. burada kendi çıkarlarımız için tartışmıyoruz. kedilerimiz ve hatta bizim olmayan kediler için bu konuyu konuşuyoruz.

kayrae

köpeklerde durum farklı. büyümenin devam etmesi için çitleşmeyi önlemek adına küçük yaşta yarı kısırlaştırma yapılması hekimlerce daha doğru bulunuyor. yaş büyüyünce tekrar bir operasyonla köpek tamamen sterilize ediliyor. ama kedilerde bunun böyle olmadığı savunuluyor.

kayrae

yazdıklarım önceki yorumlarda yazılanları tekrar ediyorsa kusura bakmayın, okumadım hepsini.

ygiz_mrtt

Bu forumun bana kattığı en büyük şey gelişimi tamamlanmayan bir kedinin bıçak altına yatmasının riski azalttığı oldu(!) Dediğim gibi konuşamadıkları için doğru olanın sizin dedikleriniz olduğunu sanıyorsunuz. Hayvanseverlik bu ise bırakın ben Hayvansever olmayayım. Çünkü zaten sırf ameliyat riskini azaltmak için ölüm ve ya ilerideki sağlıksal risklerini arttıracak biri değilim. Kısırlaştırmanın kötü birşey olduğunu söyleyenlerden bir farkı kalmıyor bunun. Geç kısırlaştırma ne kadar zararlıysa pediatrik kısırlaştırma da bu kadar zararlıdır ve bilimsel bir dayanağı yoktur ve veteriner hekimlerin yönlendirmesine bağlıdır. İleride de annesinden yeni doğan ve cinsiyeti belli olmayan bebek kediyi kısırlaştırma da çıkar sonra insanlar neden kedisini kısırlaştırmaktan vazgeçiyor? Pediatrik kısırlaştırmanın hem kedi ve köpekte kalça çıkığı yapacağı bariz. Bunu ben demiyorum veterinerler söylüyor ve veteriner derken para için pediatrik kısırlaştırma önerenlerden bahsetmiyorum. Kısırlaştırmayı sanki o testisler oraya elle koymuşlar tak çıkar tak çıkar gibi birşey sanmamak lazım. Hayvanın sadece üreme sistemini etkilemiyor. Özet olarak anlatılacak konular değil bunlar.

ygiz_mrtt

Kısaca mantık değil sağlık konuşulmalı

ygiz_mrtt

Kedimin idrarı kristalleşicekse, böbrekleri rahat süzemeyecekse, erkenden kalça çıkığı tehşisi konulacaksa ve kedimin değil veterinerin yararına olacaksa vicdanımı "bilim" olarak size empotize edilen sığ görüşten üstün tutarım. Pediatrik kısırlaştırmaya harcanan miktarlar ile kedi dilini tercüme edebilsek daha fazla yararı olurdu yönlendirmede

ygiz_mrtt

Bü günde aynı para yarın da aynı para. Durun fakat kedimin ölmesi ve ya ileride sakat kalması için para ödeyecek değilim pediatrik kısırlaştırmaya

kayrae

kediler küçükken operasyonu daha kolay atlatıyorlar. geç kısırlaştırmanın bir faydası YOK. uydurmuyorum bunları.

kayrae

amerika gibi sağlığa önem veren bir ülke gündem milyonlarca kediyi bilimsel verilere dayanarak küçük yaşta kısırlaştırıyorsa biz neyi tartışıyoruz?

ygiz_mrtt

Şuanda muhalefet olan sizsiniz. Yavru bir kediden bahsediyoruz yavru YAVRU. Neyse uzatmayacağım olan sizin kedinize olmuş sahibi sizsiniz ve bu sığ görüşlerede müdahale edemem o kirli ve vicdansız olarak adlandırdığım düşüncelerinizi bizim kedilerden çekin yeterli. Sanırsınız öldüğü zaman kısırlaştırır dedik mu geç olan? Ek olarak pediatrik kısırlaştırma sandığınız kadar yaygın bir ameliyat tarzı da değil. Adı üstünde zaten küçükken daha rahat atlatıyorlar ama gör bak bakalım büyüyünce ne kadar sağlıklı oluyorlar