6.5 Aylık Kediye Olur Mu?

Senakca

Arkadaşlar merhaba,
3 gün içerisinde kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum. Kendisi scottish fold Sabahları çok fazla bağırıyor kendini değişik şekillere atıyor ve hiçbir şekilde sevdirme olayı kalktı. Kendisi erkek. Daha önce yazdım 1 yaşını doldursun dediler. Ancak veterinerimle konuştuğumda püskürtme olayları yapmadan kısırlaştırmamızı söyledi sizce ne yapmalıyım?

81 CEVAP

ygiz_mrtt

Hanımefendi size kaynak sunmak zorunda değilim çünkü zaten okuyorum. Zaten yeteri kadar kedilerin kısırlaştırma dışında başka bir işe yaramadığını savundunuz. Hadi bundan sonra kısırlaştırma ya erkek kedinin meninini düğümlemek ile başlıyoruz

Senakca

Abooowww neler olmuş burda bana hayır yada evet deyin kısır mı değil mi. Hala yaptırmadım sizi okumaktan

kayrae

ben de kedimi el kadarken götürüp kendi rızamla kısırlaştırmam ama bu tamamen duygusal bir bakış açısı. araştırmalar bir sakınca olmadığını söylediğine göre eğer zorunda kalırsam tereddüt etmem. burada tepki gösterdiğimiz şey insanların korkutulması. yok kalçası çıkar, yok böbrekleri düşer bilmem ne gibi hurafelerin ortaya atılması.

kayrae

ayrıca “el kadarken” derken pediatrik kısırlaştırmayı kastediyorum. benim kedilerimin hepsi 5-7 ay aralığında kısırlaştırıldı.

kayrae

evet anlatmaya çalıştığımız şey bu aslında. ev kedisini bir yaşına kadar bekletmemek ama sokaktaki kediler gibi mecbur kalınan durumlarda pediatrik kısırlaştırmadan korkmamak. araştırmalarca ileride bir risk teşkil etmeyeceği de kanıtlandığından dolayı belli durumlarda pediatrik kısırlaştırma çok büyük bir avantaj. yalnız ben türkiye’de pediatrik kısırlaştırma öneren hekim görmedim, hekimlerin yarısından fazlası hiçbir dayanak göstermeden 1 yaş civarı diyor. ama sizin de dediğiniz gibi en doğrusu ilk kızgınlık öncesi ya da hemen sonrası. işte bu durum tartışılabilir belki. bir kaç makale okumuştum vücudun o hormonlarla tanışmasından önce kısırlaştırmanın daha iyi olduğuna dair.

hormonlar da sıkıntı yok aslında insanlar biraz "erkek kedimi kısırlaştırdım gay mi olur" kafasında. Hayvanlar zaten cinsel kimliğini pek göstermezler tek farkları neredeyse genital bölgeleri