6.5 Aylık Kediye Olur Mu?

Senakca

Arkadaşlar merhaba,
3 gün içerisinde kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum. Kendisi scottish fold Sabahları çok fazla bağırıyor kendini değişik şekillere atıyor ve hiçbir şekilde sevdirme olayı kalktı. Kendisi erkek. Daha önce yazdım 1 yaşını doldursun dediler. Ancak veterinerimle konuştuğumda püskürtme olayları yapmadan kısırlaştırmamızı söyledi sizce ne yapmalıyım?

81 CEVAP

ygiz_mrtt

Benim görmek istediğim şey zaten sözde beni aydınlatacağınız doğru bilgileriniz, kedimin erken yaşta kaybedeceğim cesedi değil.

ygiz_mrtt

O zaman siz de kedilerin sağlını riske atmanın savunulabilir birşey olduğunu sunmayın. İnsanları kısırlaştırmadan uzaklaştırdıkça uzaklaştırıyorsunuz ve herhalde bu muhaliflikten zevk alıyorsunuz. Allah Allah sanki ölünce mezarından çıkarın öyle kısırlaştırın denmişte geç kısırlaştırma düşmanı oldunuz.

ygiz_mrtt

Ki bahsettiğim geçte değil

ygiz_mrtt

Evet kalçanın da çıkığı, anlayamadıysanız paragrafları mı tek tek okuyabilirsiniz

ygiz_mrtt

Ayrıca arkası dolu dediğiniz düşünceye sahip insanlar zaten kedi beslemez

lwb

Offf, koca bi boşluk..

lwb

Son attığınız linki bir çok kez kullandım sanırım, ama olmuyor...

ygiz_mrtt

Hayvanı sadece kısırlaştırma objesi görmek elbette sizi canı yapar. Kendi kedime bunu yapmayacağım ve burada düşüncelerinizi dayatan kişiler sizlersiniz.

Sselin1

Kizginliga girmis saglik durumu gelisimi kilosu uygun olan 6 -7 aylik olan kedi tabiki kisirlaştirilabilir. Ama pediatrik kisirlastirma kedinin cabuk iyleşmesi icin degil tamimiyle insanlarin cikarlari dogrultusunda yapilan bir işlem. Barinaklarda yapilmasinin sebebi de belli. Ilerde idrar yollari sorunu yaşayip yaşmamasindan bahsetmiyorum konuya kisirlastirma olarak bakmiyorum. kimse mecbur kalmadigi ve gerekli olmayan bir durumda erken yasta bebegini ameliyat ettirmez. Her ameliyat risklidir.

üniversitemin ilk 3 senesinden sonra amerikaya gittim ve orada okuduğum eyalette okulum bitince iş bulana kadar yerel bir barınakta görev yaptım. Evet burada pediatrik kısırlaştırma yapılıyor ve kalça çıkığı kedilerde değil köpeklerde geçeri bu yüzden 16 hafta civarında ki kedileri kısırlaştırıyoruz. dışarıdan bakılınca denilmesi normal işte ameliyat başarılı geçse de neden bu kadar küçük yaşta yapıyorsunuz gereksiz değilmi vs. Ama şu varki şuanda bulunduğum eyalet için söylüyorum, dışarıda kedi olmamasının sebebi insanların barınaktan sahiplenmesinin dışında var olan sokaktaki kedilerin de ürememesi. çünkü 6 aylık bir kedi çiftleşmeye her zaman hazırdır puberte dönemine girince bu yüzden önceden çiftleşmiş mi bilemeyiz.hani zaten bakılmış, araştırılmış o zaman kısırlaştıralım ki var olan da çoğalmasın. bu yüzen pediatrik kısırlaştırmayı öneriyoruz ama bir veteriner kliniğine geçiş yaptığımda gelen kediler 6 ve 7 ay arasıydı çok fazla yukarı çıkmadı aşağısına da inmedi. orada ilk başlarda asistan olarak çalışıyordum zaten hocama sordum hani barınaktayken böyle de neden burada süre birkaç ay daha uzuyor? " e barınaklar sokak hayvanlarını korumak için değil mi zaten?". aldığım cevap buydu ve yukarıda anlattığım olayı anlattı yani evcil hayvan sahipleri pek tercih etmiyor. ancak Türkiye'ye gelirsek pediatrik kısırlaştırmayı para için öneren hekim çok. Bu yüzden gereksiz para verip riske girmek doğru olduğunu düşünmüyorum, ha evet kendi ülkemi kötülemiyorum ama veterinerlik özel sektörde olduğu için hekimler başvurabiliyor. güvenilir bir veterinerde testlerde aksaklık çıkmazsa zaten 6,5 aylık belki şuan 7 dir kısırlaştırabilirsiniz. ev kedilerinin şartları sokakatki kedilerden farklıdır bu yüzden tavsiye etmiyorum ama sokaktaki bir kediye pediatrik kısırlaştırma yaparak büyük bir iyilik yapabilirsiniz

ygiz_mrtt

Tam araştırmadığınızdandır

ygiz_mrtt

İlk seçeneğiniz pediatrik değilse bunu tek seçenekmiş gibi sunamazsınız, ayrıca yazımı tam okumamışsınız ki aydan kastımı anlamamışsınız papağan gibi aynı şeyleri yazıyorum.

kayrae

bunu tek seçenekmiş gibi sunmadım. kimseye kediyi pediatrik dönemde kısırlaştımak zorundasınız demedim. pediatrik dönemde kısırlaştırmanın bir sakıncası olmadığınının araştırmalarca kanıtlandığından bahsettim.

ygiz_mrtt

@aysuari boşuna yormayın kendinizi bu çok canice (!)