Kilo Sorunu

ebrarhava

Anket

Zayıf
(0 oy)
İdeal
(6 oy)
Toplam (6 oy)

Merhaba herkese 2 yaşına gircek olan erkek tekir kedim ile alakalı bir sorum var kilosu hakkında, kedim en son 6kg çıktı veterinerde ama bize 4 ayak üstündeyken çok zayıf duruyor boyumu uzun bilmiyorum fakat dediğim gibi çok zayıf duruyor ve üzülüyorum böyle gördükçe, 4 ayak üstündeyken karnı hafif içeriye doğru gibi, normal severken omurga ve kaburga kemikleri belli olmuyor ama biraz bastırınca belli oluyor, kedim bana karnını açtığında severken sadece kaburgasındaki son kemikleri belli oluyor severken oda sanırım karnı hafif içeriye doğru olduğundan diye düşünüyorum, bel oyuntusu belirgin bir şekilde var aynı kum saati gibi. (Attığım resimde yandan bakıldığında karnı 3 numaradaki gibi gözüküyor, üstten bakıldığında 5 deki gibi)

17 CEVAP

TATA4242

İdeal kiloda.

LadyAndCat

Erkekse bilhassa kısırlaştırılmış mama almanızı öneririm.
Günde 1 - 1,5 bardak kadar su içmeli. 200-250 ml kadar. Bunu içiyorsa endişelenmeyin. Mamanız da iyi bir mama. Dilerseniz yaş mamayla da destekleyebilirsiniz beslenmesini...

ebrarhava

Teşekkür ederim cevabınız için

TATA4242

Çok kısa cevap yazdım,yemesi gereken kalori miktarından tutunda,günlük verilmesi gereken miktara kadar,yediği mamaya göre içmesi gereken su miktarına kadar,tüm makaleleri okudum ve halen takipdeyim,ben teşekkür ederim.Son olarak ise kedinizin kilo sınırı (orta boy ırklarda)dişilerde en fazla 6 erkeklerde ise en fazla 8 kgdir.Dişilerde(+1 yaş ve üstü) ideal kilolar 5 kg iken Erkek kedilerde ise 6 kgdir,bu kilodan sonrası risk teşkil eder.

TATA4242

Erkek veya dişi fark etmiyor,açıkca tüm mamalara baktım.Yağ ve Protein oranı kısır mamalarda daha farklı ve karbonhidrat oranı,yani boş içerik oranı daha fazla.Bu sebeple kedilerin bu boş içeriklerden uzak durması için,kısır kedi maması almayın.

TATA4242

Erkek veya dişi fark etmeksizin bir kedi,yediği mamaya göre su içmelidir.Yani 10 gram mama yiyen bir kedi ile 50 gram mama yiyen kedinin,su ihtiyacı aynı değildir.Bu sebeple,su oranı yediği mamaya göre belirlenir 50 gram mama veriyorsanız en az 3 katı su içmelidir,ideal olarak ise 4 katı su içmelidir.Bu ise 200 ml yani 1 su bardağı demektir.

TATA4242

Rica ederim,eğer mümkünse internetden akvaryum ve akvaryum şelale sistemi alın.Toplam 60-80 tlye dahi yapabilirsiniz.Neredeyse tüm satılan ürünlere baktım.İçinde sadece motor mevcut ve suyu yukarı itiyor,daha sonra deliklerden tekrar içeri dönüyor veya şelale sistemi kullanılıyor,iç filtreleri mevcut ama 2-3 güne bir temizlendiği takdirde,filtreye dahi ihtiyaç yok.Satılan şelalerin ise filtre fiyatları tane olarak 15 lira ile 40 tlye kadar çıkabiliyor.

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/37323-selalegoruyorsunuz-anlatmaya-gerek-yok

Bu tarz sistemlerde ise köpük yıpranana kadar kullanabilir ve 2 günde bir suyu,yenileyebilirsiniz.Satılan ürünlerde filtre 1 ay yeterken,bu köpükler 6 ay süre ile yeterlidir,sadece 2 günde bir su ile temizlenmesi yeterlidir ve su değiştirme işlemi sırasında yapılabilir.Satılan ürünlerde motor ömrünü doldurduğunda (ortalama motora göre 1 yıl ila 3 yıl arası)çöpe atılırken,bu sistemde yeni motor almak yeterlidir.

Tata eline sağlık güzel olmuş :) benim kedinin yıpranmaya başlıyınca bende yaparım buna benzer bişey

ebrarhava

Anladım ama kedimin yeterli su içtiğini nasıl anlarım günlük? Erkek ve kısır olduğundan dolayı böbreklerinde sıkıntı çıkmasını istemem şuan ND nin yetişkin mamasını kullanıyoruz kısırlaştırılmış mama almanıza gerek yok dedi veteriner ama ben pek güvenemedim bu bitince kısırlaştırılmış alcam

ebrarhava

Sanırım o kadar içmiyor :( o kadar içen bir kedi kaç kez idrar yapmalı bir günde? Kedim bir sabah çiş yapıyor birde akşama doğru toplam 2 kez 1 kezde kaka yapıyor bazı zaman 3 de olabiliyor çiş

ebrarhava

TATA4242 anladım sanırım en son gittiğimizde veterinerde öyle bişeyler demişti demek doğruymuş

TATA4242

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/37936-kedim-ve-ogunler

Bu linkde size yardımcı olur.
O vet.hekimi anlından öpün,öyle veteriner hekimlerin sayısı gerçekden az.Kedilerin karbonhidrata ihtiyacı yoktur.
Kediler için şöyle bir dezavantaj söz konusu, kedinizin salyasında amilaz enzimi maalesef yok. (insanlarda ve köpeklerde bu enzim mevcuttur) Bu durumda kedilerinizin karbonhidratları sindirimi gerçekten zorlaşacaktır. Kediler de tüketilen yüksek karbonhidrat miktarı pankreasın daha fazla çalışmasına ve bununla birlikte insülin hormonunun dalgalanmasına neden olacaktır. Ve bu durum kedinizi sürekli evde miyavlayan aç bir kediye dönüştürebilir.Kedilerin besin ihtiyacı %80 protein %10 yağ %10 diğerleri olmalıdır.Bu sebeple kuru mama ile besleniyorsa bile en azından en fazla %25 oranında karbonhidrat içeren ürünleri seçin.

TATA4242

Kediler su ihtiyacının çoğunluğunu yedikleri taze gıdalardan alırlar,geriye kalanı ise akarsu kaynaklarından karşılar.Yani ne çiğ etten nede kuru mamadan,bu ihtiyacı karşılayamazlar.Bu konu önemlidir,çünkü çiğ etten bunu karşılayamaz.Taze olması önemlidir,yani yeni yakalanmış bir av olmalıdır.Bu sebeple evinize şelale sistemi yapabilirsiniz,internetde videolar mevcuttur.Normale göre en az 4-5 kat oran ile su içmesi artacaktır.Yani ortalama 1 ila 2 su bardağı olacaktır.
Diğer bir konu ise kum meselesidir.

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/36945-sanildiklari-kadar-masum-degiller

ebrarhava

Teşekkürler TATA4242 baya yardımcı oldun o zaman lazım su şelalesi bize

ebrarhava

En yakın zamanda bende yapcam gerçekten güzel olmuş