Çok Acil Bakın! Kedim Saldırıyor!

tofuiscat

Arkadaşlar öncelikle kedim doğum yapalı hemen hemen 1 ay olacak,2 hafta önce başka bir şehire taşındık,şimdi anneannemlerin evindeyiz ve burası eski evimize göre kat kat daha küçük. Geceleri kediyi odaya kapatmak zorunda kalıyorum 1 haftadır oyun oynatamıyorum kaldığı oda da küçük. Neyse evin durumu bu şekil. Buraya taşınmamız biraz vukatlı bi olay... Babam yavruların ve annenin olduğu kutuyu aşırı sarstı üzerindeki örtüyü falan attı hep,kedi yavruları ve kendini korumak için (korktuğu içinde)babamın peşinden koştu ama kediyi durdurmaya çalışan ablama saldırdı bacağını pert etti,birkaç gün sonra yine aynı olay oldu bu sefer babamın koluna saldırdı. Sonra buraya geldik işte.

2 gün önce ben anne kediye yemek verirken ablam yavruları sevmek için koltuğa oturdu. Ablam oturunca iki tane kırlent var onlar yavruların üstüne düştü anne kedi (tofu) hemen hırladı tısladı bağırdı ve ağzındaki yemeği çıkarıp ablamın bacağına saldırdı,diğer odaya kadar kovaladı mahvetmiş yine bacağını. 10 dakika sonra falan ablam odaya tekrar geldi bu sefer tofuyu sevmek için kendinden zarar gelmeyeceğini hissetirmek için geldi,karşı koltuğa oturdu tofu ne yapacak diye ben de ablamın yanındayım bir anda yine hırlayıp tıslayarak yapıştı kızın bacağını yine kovaladı başka odaya kadar kıyafetini falan yırtmış sonra anneannem bağırınca tekrar odaya geldi. 20 dakika sonra ablam eşyalarını almak için girdi odaya bende tofuyu sakinleştiriyordum ablam masayı çekince biraz ses çıktı tofuyu tutmaya çalıştım beni de patiledi ablamı kovaladı yine ve yine ısırmıştı anneannem bu kedi evden gidecek diyor. Bana anneme ve teyzeme saldırmıyor anneannemden korkuyor,ablama saldırıyor. Bugün gayet sakindi ben yerde tofu ve yavrulara bakıyordum kapı açıktı,odadan buzdolabı görünüyor ablam dolaptan bişey almış tofu ile göz gelmiş. Tam ben tofuyu sevecekken fırladı gitti yine yapıştı ablamın bacağına kanattı yine bu sefer ben bağırdım çünkü saldırmaya devam ediyordu tekrar odaya gitti ben de peşinden gittim -

76 CEVAP

Ozge00

Cok üzüldüm gerçekten kedinin durumuna, psikolojisine. Doğum yapmak ayri stres, taşınmak da öyle ve bir de psikolojik şiddet. Tüm kötülükler başına gelmiş yani daha ne bekliyorsunuz ki.olumsuz yorum yapmak istemiyorum ama o kediyi bırakırsanız vebalini ödeyemezsiniz. Evde bakılan kedilerin dışarıda yaşaması imkansız yani. 2 gun az zaten belki 1 hafta sonra unutur o kediye bağlı ama sizin kediyi sevmeniz lazim ilk başta. Madem aile istemiyorsa sahiplendirin baska birine zaten siz de bakamiyorsunuz anladığım kadarıyla

elif8790

Okuyunca üzüldüm belki deva olur diye birkaç kelam etmek isterim.
Rabbim yardımcınız olsun,inşirah kapısı açsın tez zamanda.
O anne kedi size ve ailenize Allahın emaneti,onu ve çocukları sokağa bırakmak büyük vebal,minikler zaten,erkek kediler dövmeye çalışabilir, anne iyice gerginlesir ,ailenize bunun vebalini alip alamayacaklarını sorun ve ciddi ciddi karşınıza alıp konuşun.
Evinizin kömürlük ardiye gibi guvenli bi yeri varsa oraya koyabilirsiniz,bahcenizde tel ile cevirebilecginiz bi yeriniz varsa son çare oraları değerlendirin.
Anne kedi saldirmak icin yapmiyo korumak için yapıyo,biraz yalniz bırakın .

SBKart2207

Bence de @epiglottis haklı. Hayvan çok çok fazla seyden dolayı strese girmiş. Ben direkt bunları söylemeden kedinin geleceği hakkında bir iki şey dedim amaa ben de sizin hatalarınızı söylesem bunları derdim. Yazık napsin çocuk...:((
Ah keşke her hayvana bakabilsem . Kimse kedi ile empati yapmamış. En başında onun detaylı dusunemedigini iç güdü ile hareket ettiğini herkesin kabul etmesi lazım . Ben veterinere bile götürmeye korkmuştum karnında bir şey kaldım diye röntgen çektirmek için. Siz hem yolculuk yapmışsınız hem de evde hzuur yok . Bence bu kedi gitse de evde huzur olmaz başka bir canlıyı ölüme terk edince sadece çiziklerden ve ısırıklardsn kurtulacaksınız . Eğer babanız komple keçileri kacirmadiysa kararlı olun dik durun gitmeyecek diyin durumu izah edin olmuyorsa da 'en azından' yuva bulmaya çalışın

mamacat

Yani ne bekliyorsunuz ki kediden? Hem yeni anne olmuş, koruyucu olması çok doğal bir süreçten geçiyor. Hem de taşınmışsınız. Kediler bulunduğu yeri sahiplenen canlılar. Taşınmak/yer değişikliği gibi bir stres de yaşıyor yavru.
Dışarı atarsanız o kedi ölür. Eve alışan kedinin adapte olması çok zor. Madem kedi sahiplendiniz, üstüne kısırlaştırmayıp kedinin yavruları da oldu lütfen sorumluluğunu alın.
Birkaç gün kedi ve ablanız arasında mesafe olsun. Daha sonra anne kediye sevdiği yemeği versin veya oyuncaklarla oynatsın. Aynı zamanda ablanız anne kediye gözlerini yavaşça kırpsın. Kedi öpücüğünü araştırın.

SBKart2207

Bakın tekrar söylüyorum EGER BAKMAYACAK SOKAGA BARINAĞA ATACAKSANİZ YADA ATMASANİZ BİLE EVDE GÜRÜLTÜ EKSİK OLMAYACAKSA ACİLEN İYİ SAKİN BİR YUVA ARAYİN ONLARA SAHİP ÇIKACAK BİRİNİ ARAYİN .

SBKart2207

İlla ki bulunur sabredin aileniz de en azından bunu yapsın

Gulsahka

bir de kediyi 3 aylıkken bakmaya başlamışsınız! hamile kalmadan önce neredeydiniz de bu kadar stresi hayvana yaşattınız acaba. tek bir tane olsa neyse de şimdi yavruları ile birlikte sokağa gidecek hayvan günah gerçekten günah. kediniz kaç aylık merak ettim şuan?

tofuiscat

teselli edilmek için yazmadım. Yargıya da takmiş durumda değilim yaptığınız şeyi söylüyorum ben olayı biliyorun zaten arkasaşlar dışarıda ne olacağını neden böyle yaptığını. Benim anlatamadığım şey bu ama işte anneanneme katiyen anlatamıyorum camda durmayı seven bir hayvan bu cama çıkması bile bu hayvan dışarıyı istiyor sen bunu zorla tutuyorsun oluyor. Mama veriyorum o hayvan bunu yemeyecek iste bulup kendi yiyecek diyorlar. Yavrular küçük diye zaman kazanmaya çalişıyorum o dışarıda da büyütür sokaktada var hep büyüyorlar diyor. Onlar sokak kedisi bu kedi ev kedisi diyorum buradaki bahaneleride (kedi sarman) bu zaten sokak kedisi cinsi yaşar o ölmez. Anlatamıyorum arkadaşlar yazdiklarınızı gösteriyorum internetten okuyup okuyup vicdan yapıyorsun diyorlar. Keşke elimde olsa da kedileri de alıp tek başıma yaşayabilsem. Ikna etmek zorundayım anneannemi asla bırakamam. Üstelik tek kedi değil bu jendi hariç düşünmesi gereken 5 minnak var... Içim kan ağlıyor. dışıma vurunca da kedi için ağlıyorsun diyorlar. Bu arada 17 yaşındayım ben profilde yazan yaşta değilim. O yüzden de tek başıma iş yapamam işte.

tofuiscat

Bu arada ağlayarak yazıyorum şu an bunu. Anneannem o kedi gidecek diye tutturdu bağırıyordu hepimize kedi yine korktu pıstı. Köye götüreceksin dediler. Zorla götürdüm köye şimdi köydeyiz yine bir yolculuk ve yine başka bir ev. Nefret ediyorum bu durumdan kedimle kendi başıma bile ilgilenemiyorum işte. Sabah biraz enerjisini atması için bahçeye çıkaracağım kontrolüm altında. Zaten korkacağı için eve tekrar dönecek biliyorum. Anneanneme bunu gösterip bu hayvanın dışarıda yaşayamauacağını anlatmam lazım. Nolur bunu da eleştirmeyin o olayın üstüne yine mi ev değişti diye. Biliyorum bu da kediyi strese sokuyor. ÇARESİZİM ARKADAŞLAR AMA O KEDİ BENİM HAYATIMDAN BİLE DEĞERLİ BIRAKMAYACAĞIM. Biraz destek olun ya (teselli verin demiyorun bakın ) yok sen hayvan bakma yok sen bakamıyorsun yok bilmemne. Tek sorun anneannem. Üzerime gelmeyin. Elimden bir şey gelmiyor ama kedi için direnmek zorundayım. Anlamamakta ısrarcılar.

Kubra001

Küçüklüğümden beri sokak kedileriyle haşır neşir büyüdüm ama evde beslemek bu sene nasip oldu. Her zorluğu beraber aştığınızı geçmiş resimlere bakıp yad ettiğinizde insan bi mutlu olmuyor değil. Bende sahiplendirecektim gebelikten ötürü ama farkettikki evimin küçük erkeği biz olmadan yaşayamaz ve kimse bakışından ne istediğini anlayamaz. Sonucuna razı olarak göndermeyeceğiz artık. Üstelik bir yavru daha gördüm sokakta yarın onu da sahiplenmeyi düşünüyorum :)))) Bunları neden yazdım onu da bilmiyorum (hahah:)) yalnız değilsin kuzum

Anonymus552223

Eger bahce varsa kademeli olarak alistirabilirsiniz. Ama simdilik degil, suan sadece sakinlessin ve yavrularina baksin. Fakat kesinlikle kisirlastirmayi ihmal etmeyin. Para toplayin, aşiya goturcem deyip kisirlastirin ne bilecekler. Yoksa bahcede varmis kacar yine yavrular, kizisir her turlu cok daha fazla problem cikar

Neslihan_14

Ankarada osmankaplanhaysever insta adresi adı osman kaplan ulaşıp durumunuzu anlatın yardımcı olacaktır
0532 307 16 52 sizinde Allah yardımciniz olsun anlattiklariniza göre evde sorun sadece kedi değil :(

tofuiscat

bu kadar yargılamaya hakkınız yok bence. bilmediğiniz çok şey var ve bilseniz bunları konuşamazdınız. Bırakmamak için bir yol arıyorum zaten,evdekilere bu kedi bundan böyle yapıyor diyorum anlatamıyorum bırakırsak böyle olur diyorum anlatamıyorum illa bugün gidecek o kedi diyorlar. Babam zaten kedide psikoloji bırakmamıştı ondan kurtulduk evdekilerin sevgisini alamıyor bu seferde sürekli korku içindeler yavrulat küçük daha en azından onlar için bekleyelim sahiplendireyim diyorum o zamana kadar saha ne kadar saldıracak diyorlar. Birkaç hafta sonra kısırlaştırabiliriz diyorum o zaman biraz daha sakinleşir unuturda diyorum anlatamıyorum elimden gelen hiçbir şey yok işte.. iki gün bile yetmez yuva bulmaya neden biraz empati kurupta durumu anlamak istemiyorsunuz ki... Bu mesajlar daha çok üzüyor beni. En başında almasaydım kediyi sabki benim hevesime kurban gidiyormuş gibi hissediyorum.

tofuiscat

uğraşıyorum... ablama saldırmasa zaten yavaş yavaş kabul ediyorlardı ama evde kesinlikle istemiyorlardı. Ablama saldırması tuzu biberi oldu nefret ediyorlar şimdi. Ağlayarak yanına gitmiştim kedinin bir de benim ağlamam strese sokmasın diye durdurduk kendimi gelip yanıma sokuldu ben bu canı nasıl bırakabilirim... evde ablam annem teyzem anneannem ve ben varız. veterineri aradım neden yapar diye daha çok bilgi almak için ama ulaşamadım bekliyorum işte çaresizce

tofuiscat

babam yolda kutuyu sarsmadım Evdeyken yaptı. Yolculukta sadece kediler ben annem ve ablam vardı ve gayet sakindi önceki yolculuklara göre tabii ki strese girdi ama korkutmadık onu babam yok ayrıca şu an burada. Evde bazı olaylar olmuştu kapı seslerine tabak çanak seslerine kırılma seslerine ve bağırtıya hemen hırlıyor saldırıya geçiyor. Ben babamdan kaynaklandığını düşünüyorum psikolojik şiddet uyguluyordu resmen kediye. Yavru daha 4 5 günlükken annesinden ayrı bir yere alıp yere koymuştu ablama ilk o zaman saldırdı zaten delirtti hayvanı. Ben bu olayları biliyorum söylüyorum ama evdekiler bu kedi dışarıyı istiyor sen bunu ver başka kedilerde var dışarıda yaşarlar ölmezler bakarlar diyorlar. Doğanın kanunu bu kısırlaştırarak onun dengesini bozuyorsun bile diyorlar o derece laf dinletemiyorum düşünün... Çok bunaldım