Çok Acil Bakın! Kedim Saldırıyor!

tofuiscat

Arkadaşlar öncelikle kedim doğum yapalı hemen hemen 1 ay olacak,2 hafta önce başka bir şehire taşındık,şimdi anneannemlerin evindeyiz ve burası eski evimize göre kat kat daha küçük. Geceleri kediyi odaya kapatmak zorunda kalıyorum 1 haftadır oyun oynatamıyorum kaldığı oda da küçük. Neyse evin durumu bu şekil. Buraya taşınmamız biraz vukatlı bi olay... Babam yavruların ve annenin olduğu kutuyu aşırı sarstı üzerindeki örtüyü falan attı hep,kedi yavruları ve kendini korumak için (korktuğu içinde)babamın peşinden koştu ama kediyi durdurmaya çalışan ablama saldırdı bacağını pert etti,birkaç gün sonra yine aynı olay oldu bu sefer babamın koluna saldırdı. Sonra buraya geldik işte.

2 gün önce ben anne kediye yemek verirken ablam yavruları sevmek için koltuğa oturdu. Ablam oturunca iki tane kırlent var onlar yavruların üstüne düştü anne kedi (tofu) hemen hırladı tısladı bağırdı ve ağzındaki yemeği çıkarıp ablamın bacağına saldırdı,diğer odaya kadar kovaladı mahvetmiş yine bacağını. 10 dakika sonra falan ablam odaya tekrar geldi bu sefer tofuyu sevmek için kendinden zarar gelmeyeceğini hissetirmek için geldi,karşı koltuğa oturdu tofu ne yapacak diye ben de ablamın yanındayım bir anda yine hırlayıp tıslayarak yapıştı kızın bacağını yine kovaladı başka odaya kadar kıyafetini falan yırtmış sonra anneannem bağırınca tekrar odaya geldi. 20 dakika sonra ablam eşyalarını almak için girdi odaya bende tofuyu sakinleştiriyordum ablam masayı çekince biraz ses çıktı tofuyu tutmaya çalıştım beni de patiledi ablamı kovaladı yine ve yine ısırmıştı anneannem bu kedi evden gidecek diyor. Bana anneme ve teyzeme saldırmıyor anneannemden korkuyor,ablama saldırıyor. Bugün gayet sakindi ben yerde tofu ve yavrulara bakıyordum kapı açıktı,odadan buzdolabı görünüyor ablam dolaptan bişey almış tofu ile göz gelmiş. Tam ben tofuyu sevecekken fırladı gitti yine yapıştı ablamın bacağına kanattı yine bu sefer ben bağırdım çünkü saldırmaya devam ediyordu tekrar odaya gitti ben de peşinden gittim -

76 CEVAP

tofuiscat

sadece yavrulara benim dokunmama izin veriyor zaten bende biraz parmağıma sevip bırakıyorum anne kediyle ilgileniyorum hep. Yürümeye başladılar hatta annelerinin suyunu içiyorlar :) Onları sahiplendirsem yavaş yavaş daha sonra kısırlaştırsam diye düşünüyordum hiçbir şey planladığım gibi olmadı

Anonymus552223

Kac yasindasiniz bu arafa

tofuiscat

arkadaşlar pardon ama her şeyin farkındayım ve kendimi kedinin yerine koyup düşünüyorum zaten ben,heves ettim ailemin böyle yapacağını düşünemedim pişmanım diyen de benim? egonuzu kenara bırakin demişsiniz neyin egosunu yapayım ben? Evet her şey üst üste geldi ben bunh düzeltmeye çalışıyorum zaten size danışıyorum. Siz olumsuz bir olayda biraz teselli verebiliriz bu kadar sert konuşmadan önce? ayrıca siz benim nasıl ilgilendiğimi nerden bilebilirsiniz ki? gecem gündüzüm bu kediler zaten sadece anneannem bu sürece alişamadı evde dolanmasını istemiyor oda da küçük oynatamıyorum. Durup dururken saldırıyor demem de ortada hiçbir şey yok günlük güneşlik demek değil. Olayı 3 seferde açıkladım siz anlamamışsınız! Ablam dolaptan bir şey almak için oradaydı ve salona geri dönüyordy kedi peşine gitti buna durduk yere dedim. Dışarıda yaşayamayacklarının da bilincindeyim. Biraz insaflı olun. Düzeltmeye çalişıyorum. öneri vermektense beni yargılayıp sert sözler ediyorsunuz.

tofuiscat

Bunları eiz okurken darlanmışsınız yaşayıp bunu engelleyemeyn ben ne yapayıp? psikolojisi mahvolan kedi ne yapsın? Kendimi zerre düşünmüyorum burda tek jstediğim kedilerin zarar görmeyeceği bir yolu seçip dışarı bırakmamaya ikna etmeye çalişmak. Çok acımasızsınız (şimdi sen bunları bu hayvana yaşatmıssın sen acımasız degilsinde biz yaziyoruz diye mi acimasiz olduk diyeceksiniz. yargilamadan bir dusunun.)

Animalssss

Onu odaya kapatıp ona kızmanız onu dahada sinirlendirecektir kendinize ait odanız varmı

tofuiscat

Evet kediye ait oda var orayı benimsedi. Diyorum ya sıkıntı yoktu yavaş yavaş alışıyordu büyütüyordu yavrularını.. Ablam koltuğa oturup kırlentler düşünce oldu her şey. Buna bahaneleride var bu hayvan kudurmuş delirmiş dışarıyı istiyor ondan saldırdı.
Annelik içgüdüsünden babamın yaptıkları yüzünden psikolojisinin bozulduğundan bahsediyorum dışarı koy düzelir diyorlar taktılar kediye.

Ozge00

Anlıyorum durumunuzu. Kediyi sahiplendirebilirseniz yapin. Aileniz büyük ihtimalle sürekli ayni seyi söyleyecek size. Benim bir büyüğümde bana vicdan azabi yaşatıyor ayni şekilde ama eminim ki ona kimse benim baktığım gibi bakamaz ve dışarıda ki şartlar o kadar kötü ki mesela bir ev kedisi 15 veya 20 yil yaşarken sokak kedileri birkaç yil yaşıyor. Sandıkları gibi onlar sokakta yapamaz birkaç yil anca yaşarlar. Sokakta tecavüzcusu var, şiddet uygulayani var, arabalar var, çocuklar var top gibi oynayan kedilerle bir sürü yani. Yaşayanlari da ben çok şansli sayıyorum. Daha geçen gördüm çocuklar kuyruğundan tutmuş sallıyorlar kediyi hemen aldim ellerinden. En kötüsü de anlamıyorlar bunun yanlış olduğunu işte hala devam ediyorlar uğraşmaya kediyle.her sey ailede başlıyor. Bu duruma olumlu bakan başka büyüğünuz varsa ona anlatin durumu babaaneyle konuşsun bir belki işe yarar

tofuiscat

hayır kesinlikle dışarı bırkmaya sıcak bakmıyorum yalvar yakar sokağa atılmamasını sağladım. Saldırmasını cezalandırmadım sözlü olarak biraz kızdım. Yemeğini az versem anlar mı diye size sordum zaten öyle bir şey yapmadım.

tofuiscat

Ozge00 Ben tofuyu öyle bi vukatla sahiplenmedim ama çok nazlı bir kedi çoğu zaman sadece elimden yer elimle yedirmedim tabağa alışsın diye bekledim 2 gün. Yemedi kendini aç bıraktı böyle bir kesi bu ve ben onu bu huyuyla çok seviyorum. Babamın stresinden kurtulduk derken kedinin istenmemesi çıktı. Yemin ederim yoruldum hayvan ne yapıyor sanki.. saldırdı çünkü yavrularını korumak istedi.. Sakin kafaylada anlatacağım gerekirse veterinerle görüştüreceğim... Bu arada,ödül maması vermem şu an onu rahatlatabilir mi? odada kapalı tutmuyorum evi tanımak istiyor izin veriyorum birazdan oyun oynatmaya çalışacağım. Ben de üzüntüden konuşamamıştım. Sakinken konuşacağım bu zihniyetten vazgeçmeleri lazı.

Animalssss

Bu odaya sadece sen gir kapıyı kapat açık kalmasın cezalandırma durumu anlat ailene kimse girmesin de aynı zamanda onu bırakmayacağım de onun hikayesini okudum çok uzun zamandır sizdeymiş bırakmayın asla duygu patlaması yaşar bir kaç hafta düzelir kokusuna alıştırın onu kokusuna alıştıktan sonra yavaş yavaş yemek versin ama asla yavrularına yaklaşmasın düzelir öyle başarılar umarım işe yarar

Kubra001

Allah yardımcın olsun canım üzüldüm içinde bulunduğun duruma. Benim kedim de saldırgandı yavruları alınmış anne gibi (erkek ama ) durup dururken saldırıyordu yavaş yavaş aşıyoruz bu konuları. Ceza ve ödül yöntemiyle. Saldırdığı zaman En fazla 20 dk yalnız bırakıyorum çıktığı zaman pamuk gibi oluyor. Her uysal hareketinde kucaklaşma ve ödül mamasıyla daha sakinleşiyor. Eğitimde ceza ve ödül şarttır. İster tepki göstersinler ister takdir etsinler ama insanlarda olduğu gibi hayvanlara da bu konu tartışılmaz. Anne psikolojisiyle bulunduğunuz durumu aşmak daha güç pes etme en fazla 1-2 hafta sonra herşey normale döner yavruları büyüdükçe. O sürede üstüne fazla gitmeyin özgür olsun yeter tehdit unsuru olarak gördüğü kişilere de söyle bulunduğu odaya girmesinler yok gibi davransınlar en önemlisi göz göze gelmesinler. Allah a emanet :))

SBKart2207

Of of ne diyeyim ki . Herkes zor durumda. Özellikle kedi . Siz de yaşınızdan dolayı zor durumda kalıyorsunuz. Ben de yaşımdan dolayı zor durumlarda kaldım kalıyorum. Ama hiç bir zaman kediler konusunda nazik olmadim olamam. Çünkü bizden büyükler diye herşeyi doğru bildiklerini düşünebiliyorlar. O direttikce bende direttim doğru mu yaptım yanlış mı yaptım bilmiyorum . Ama kedilerime sahip çıkmak benim görevim. Sokakta yapamazlar biliyorum. Ben anneme uniye geçene kadar sabretmesini söylüyorum. Zaten insan istemsiz agliyo sinirleniyor . Belki bununda etkisi vardır . İnatçı bir insan ve doğru bildiği yanlışları duzeltmeme izin vermiyor. Bu da sıkıntı çıkarıyor bazen çok iyi seviyor ediyor . Bazen sanki içine şeytan kaçmış bambaşka biri oluyor . Aile gerçekten büyük faktör bzim yaşımızdakiler için . Öyle de bı dert böyle de bir dert eğer rahat etmeyeceklerse kediler en doğru yol sahiplendirmek gibi gözüküyor . Tavsiye olarak ancak bunu söyleyebilirim . Kimseden hayır yok herkes kafasına göre kimse o canları düşünmüyo
:(

Ozge00

Evet ablanizin giydiği yada kullandığı bir eşyayı yani kokusunun olduğu bir seyi kediye koklatin. Bu yöntem de ise yarar. Birkaç gun koklatin ablanizin bir şeyini. Zamanla geçecek ben inanıyorum. Aile sorunu da hallolur umarım. Allah'tan ümit kesilmez. Veteriner konuşsa daha çok inaanirlar eminim ki. Mesela ben anneme diyorum söyle bir sey var falan filan bana inanmıyor veteriner aynisini söylüyor ona inanıyor. Eminim ki düzelir sorunlar. Siz dik duru.

tofuiscat

Ablamın kazağını koklatmıştım işte kokladı hatta üstüne yattı. Anneannemle konuştum biraz ben evde istemiyorum dedi tamam sahip bulurum o zaman ama sokağa atamam yaşayamaz dedim. Yavrular biraz erken sütten kesilecek ama bunuda tabiki birden yapmayacağım. Yoksa anne kedi daha çok strese girip depresyona girebilir. Teyzemde anneannemle konuşmuş dediğine göre kedinin evde dolanmasını anneannemin içi kaldırmıyormuş tiksiniyormuş. Dedim yabl evde küçük ve ankara yani sıcak havalar kedinin kumu kokuyor. O da delirtmiş anneannemi. Dedim tamam önce yavruları veririm yavaş yavaş sonra anne kediyi kısırlaştıralım yine saldırgan olursa yine alışamazsan onu da sahiplendirim dedim tamam dedi. Ama başından savar gibiydi. Sabah olunca garaja koy dedi reddetim zaten şu an başka bir evde buranın stresinde buraya alışmaya çalışıyor tekrar garaja koyamam artık delirecek hayvan ciddi anlamda. Sabah oluncq kontrolüm altında bahçeye çıkaracağım işte söylediğim gibi. Daha sonra tekrar o eve döneceğiz 1 ay tamamlanınca üzülerek yavruları sahiplendireceğim. Tofu yavrularıyla ilgilendi ve uyuyor şimdi. Biraz yalnız kalsın diye odadan çıktım.Onunla uyuyacağım zaten oyun oynadı birazda ödül maması verdim tuvaletini yaptı... İnşallah tamamen ikna edeceğim.

tofuiscat

Ablamın kazağını koklatmıştım işte kokladı hatta üstüne yattı. Anneannemle konuştum biraz ben evde istemiyorum dedi tamam sahip bulurum o zaman ama sokağa atamam yaşayamaz dedim. Yavrular biraz erken sütten kesilecek ama bunuda tabiki birden yapmayacağım. Yoksa anne kedi daha çok strese girip depresyona girebilir. Teyzemde anneannemle konuşmuş dediğine göre kedinin evde dolanmasını anneannemin içi kaldırmıyormuş tiksiniyormuş. Dedim yabl evde küçük ve ankara yani sıcak havalar kedinin kumu kokuyor. O da delirtmiş anneannemi. Dedim tamam önce yavruları veririm yavaş yavaş sonra anne kediyi kısırlaştıralım yine saldırgan olursa yine alışamazsan onu da sahiplendirim dedim tamam dedi. Ama başından savar gibiydi. Sabah olunca garaja koy dedi reddetim zaten şu an başka bir evde buranın stresinde buraya alışmaya çalışıyor tekrar garaja koyamam artık delirecek hayvan ciddi anlamda. Sabah oluncq kontrolüm altında bahçeye çıkaracağım işte söylediğim gibi. Daha sonra tekrar o eve döneceğiz 1 ay tamamlanınca üzülerek yavruları sahiplendireceğim. Tofu yavrularıyla ilgilendi ve uyuyor şimdi. Biraz yalnız kalsın diye odadan çıktım.Onunla uyuyacağım zaten oyun oynadı birazda ödül maması verdim tuvaletini yaptı... İnşallah tamamen ikna edeceğim.