Çok Acil Bakın! Kedim Saldırıyor!

tofuiscat

Arkadaşlar öncelikle kedim doğum yapalı hemen hemen 1 ay olacak,2 hafta önce başka bir şehire taşındık,şimdi anneannemlerin evindeyiz ve burası eski evimize göre kat kat daha küçük. Geceleri kediyi odaya kapatmak zorunda kalıyorum 1 haftadır oyun oynatamıyorum kaldığı oda da küçük. Neyse evin durumu bu şekil. Buraya taşınmamız biraz vukatlı bi olay... Babam yavruların ve annenin olduğu kutuyu aşırı sarstı üzerindeki örtüyü falan attı hep,kedi yavruları ve kendini korumak için (korktuğu içinde)babamın peşinden koştu ama kediyi durdurmaya çalışan ablama saldırdı bacağını pert etti,birkaç gün sonra yine aynı olay oldu bu sefer babamın koluna saldırdı. Sonra buraya geldik işte.

2 gün önce ben anne kediye yemek verirken ablam yavruları sevmek için koltuğa oturdu. Ablam oturunca iki tane kırlent var onlar yavruların üstüne düştü anne kedi (tofu) hemen hırladı tısladı bağırdı ve ağzındaki yemeği çıkarıp ablamın bacağına saldırdı,diğer odaya kadar kovaladı mahvetmiş yine bacağını. 10 dakika sonra falan ablam odaya tekrar geldi bu sefer tofuyu sevmek için kendinden zarar gelmeyeceğini hissetirmek için geldi,karşı koltuğa oturdu tofu ne yapacak diye ben de ablamın yanındayım bir anda yine hırlayıp tıslayarak yapıştı kızın bacağını yine kovaladı başka odaya kadar kıyafetini falan yırtmış sonra anneannem bağırınca tekrar odaya geldi. 20 dakika sonra ablam eşyalarını almak için girdi odaya bende tofuyu sakinleştiriyordum ablam masayı çekince biraz ses çıktı tofuyu tutmaya çalıştım beni de patiledi ablamı kovaladı yine ve yine ısırmıştı anneannem bu kedi evden gidecek diyor. Bana anneme ve teyzeme saldırmıyor anneannemden korkuyor,ablama saldırıyor. Bugün gayet sakindi ben yerde tofu ve yavrulara bakıyordum kapı açıktı,odadan buzdolabı görünüyor ablam dolaptan bişey almış tofu ile göz gelmiş. Tam ben tofuyu sevecekken fırladı gitti yine yapıştı ablamın bacağına kanattı yine bu sefer ben bağırdım çünkü saldırmaya devam ediyordu tekrar odaya gitti ben de peşinden gittim -

76 CEVAP

tofuiscat

dedim ya yavruları yavaş yavaş sahiplendireceğim diye. Yavrular gidince hemen kısırlaştırabilir miyim? beklemeli miyim yoksa strese girer mi? Veteriner bulamadık hala daha doğrusu araştırma fırsatım olmadı. Şu günler geçsinde bir.. Ankara mamak çevresinde bildiğiniz veteriner var mı...

1manf5

bu nedir ya Hu, işkence bu; eziyet ediyorsunuz. durumu bu şekilde olan pet sahiplerine de söylüyorum. bakamıyorsanız sahiplendirin yazık yani, babanız işkenceci zaten; o da sefilim benim doğal olarak yavrularını koruyor. mümkünse babanızla ve ablanızla muhatap olmasına izin vermeyin.

Selenay1

İyi olmuş umarım mahveder hepinizi

Selenay1

İyi olmuş umarım mahveder hepinizi

Selenay1

Hepiniz dediğim babanız anneanneniz vs gerçekten bu hayvanların bir canı olduğu duyguları olduğu şirinlik bitince akıldan çıkıyor

gulsump

Konuyu açan arkadaşın da hataları var elbette ancak bunu kınamak hiçbirimize düşmez, kınadığınız ayıpladığınız şeyin başınıza gelebileceğini unutmayın. Düzgün bir dille çözüm arayabilecekken neden bu şekilde davrandığınızı anlayamıyorum. Arkadaşı kınamıyorum çünkü benim de kedim var ve hiçbirimizin yarını belli değil.

Konuyu açana hitaben, üzülerek söylüyorum ki eviniz kedi bakılacak bir yer değil, anneanneniz kediyi istemediği için ne kadar diretseniz de kötü bir ortam olacak. Kedi strese girdiğinden dolayı bu hale gelmiş ve saldırmasının sebebi yavrularını korumak istemesi. Yavrular sahiplendirilecek kadar büyüyene kadar idare etmeye çalışın daha sonra hem anneyi hem yavruları iyi ailelere sahiplendirin. En iyisi bu hem sizin hem kediler için. Ve o ailede olduğunuz müddetçe kedi sahiplenmemenizi tavsiye ediyorum. Hayvanlara da yazık.

Selenay1

Nasıl kınadığımız şey başımıza gelebilir bu durumda ben başta yaşı küçük sandım ama benden 4 yaş büyük bir insan evinin, ailesinin durumunu bilmiyor mu? Kısırlaştırması gerektiğini, o hayvanın da dir canı ihtiyaçları ve duyguları olduğunu anlamamış mı? Bu nasıl bizim başımıza gelecek ben onu anlamadım burada gereksiz hümanistlik yapmanın anlamı yok. Ortada mahvolmuş bir hayvan var suçlu kim koca koca insanlar. Böyle şeyler başıma gelebilir diyorsan bir zahmet alma kedi falan

gulsump

Selenay1
Yazdığım şeyleri düzgün bir akılla okusaydınız böyle bir yanıt vermezdiniz. Konuyu açan kişinin kediye iyi bakmadığını, sahiplendirmesi gerektiğini ve bir daha kedi sahiplenmemesi gerektiğini biliyorum -ki bunu ifade ettim-.

Gereksiz hümanistlik diye ifade ettiğin şey, düzgün bir dille konuşmam mı? İnsanlara saldırarak doğru olan şeyleri kabul ettiremezsiniz. Sizin yazdıklarınızla benim yazdıklarım konu itibariyle aynı, siz sadece saldırgan bir dille ifade etmeyi seçtiniz.

gulsump

Arkadaşı kınamıyorum çünkü benim de kedim var ve hiçbirimizin yarını belli değil.

Benim kedimin yaşadığı ortam çok şükür ki huzurlu, ailece değer veriyoruz ve iyi bakılması için elimizden geleni yapıyoruz. Evin küçük kızıdır Pamuk.

Bu zamana kadar neyi kınadığım şey başıma geldiği için arkadaşı kınamamayı tercih ediyorum. Kendi düşüncelerinize saygı duyulmasını beklediğiniz gibi karşınızdaki insanların düşüncelerine de saygı duyun.

Belki sadece bu mesaj okunur diye eklemek istiyorum, böyle ortama sahip olan kişilerin kedi bakmaması gerektiğini, hatta hiçbir hayvana bakmaması gerektiğini sonuna kadar savunuyorum, onlar da can taşıyor ve bu şekilde bakılması eziyettir.

gulsump

Bu zamana kadar neyi kınadıysam başıma geldiği için arkadaşı kınamamayı tercih ediyorum.**

Selenay1

Gereksiz hümanistlik dediğim şey bu olayın "kınanacak ve ayıplanacak" bir olay olmadığını ve bizim de başımıza gelebileceğini söylemeniz. Böyle bir olay kimsenin başına gelmez çünkü zaten çoğunluk hayvan sahiplenmeden önce düşünüyor. Bir anlık hevesle sağdan soldan görüp özenip almıyor. Problem dediğin her zaman çıkar ama içinde olduğun ortamı, elinde olan imkanları hesaba katmamak "hepimizin başına gelebilir" denecek kadar basit bir şey değil ki zaten olay babasından dolayı çıkıyor elinde olan bir şey değil yani.

Deniz1741

Okurken daraldım. Soru sahibi, hayvan bu kadar stres yaşarken nasıl dayanıyorsunuz onu hiç anlamıyorum. Herkes hayvan sahibi olmamalı. Sonuna kadar kınıyorum.

gulsump

Olayın kınanacak bir olay olmadığını kesinlikle söylemedim, kınanacak bir şey olmasa neden kınamayın diyeyim ki mantıken? Kedisi aniden saldırganlaşan bircok insan gördüm, bazen sebebini anlayamıyorlar bile, hepimizin başına gelebilir dediğim nokta buydu.Dediğiniz diğer şeylere katılıyorum, ailesinin kedi bakabilecek durumda olmadığını bilip sahiplenmemeliydi, zaten söyledim bunu.

Veraxi

soruyu soralı 2 yıl olmuş naptınız yavruları ve anne kediyi merak ettim

Veraxi

soruyu soralı 2 yıl olmuş naptınız yavruları ve anne kediyi merak ettim