Basset Hound

Basset Hound
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Basset Hound Açıklaması

Son derece iyi koku alabilen bir ırk olan Basset Hound ılımlı ve şefkatli bir mizaca sahiptir. Bulunduğu her ortama adapte olabilir, sakindir ve sevecendir. Ailesine karşı büyük bir bağlılığa sahiptir. Günlük egzersizleri yaptırıldığında apartman hayatına büyük bir başarıyla adapte olabilir. Kedilerle, köpeklerle, çocuklarla ve hatta yabancılarla arası çok iyidir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk iklimlere direnç gösteremez. Oyun oynamak pek onların tarzı değildir, genellikle ailenin hep birlikte olduğu aktivitelere dahil olmak onları mutlu eder. Uzun ve sarkık kulakları, kısa bacakları ve bacaklarına kıyasla uzun gövdesiyle çok karakterize bir vücut yapısı vardır. Bacakları çok güçlüdür ve patileri büyük olur. Görüntüsünden çok anlaşılmasa da büyük ırklar kadar dayanıklı ve güçlü olduğu bilinmektedir. Orta ırka mensup bu sevimli dostumuz nezaketi ve adanmışlığı ile ailenin en sevimli üyesi olmaya adaydır.

Basset Hound Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 20 – 27 kilogram arasında değişir. Dişilerin boy uzunluğu 28 – 36, erkeklerinki ise 30 – 38 santimetre dolaylarında olur. Kilo alma potansiyelleri çok yüksektir. Vücut yapıları fazla kilo için uygun olmadığından kilo kontrolünün sağlanması önemlidir.

Basset Hound Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Fransa’dır. Tarihinin 1500’lü yıllara dek uzandığı kabul edilir. Tavşan avındaki üstün başarıları ile tanınmıştır. Koku almadaki üstün yetenekleri ve iz sürme becerileri avcılık sporu ile ilgilenen Fransız aristokratların dikkatini çekmesini sağlamıştır. AKC tarafından 1885 yılında tanınmıştır.

Basset Hound Kaç Tane Yavru Doğurur?

Her doğumda 6 – 8 arası yavru dünyaya getirebilirler. Gebelik süreçlerinin veteriner gözetiminde geçirilmesi gerekir. Yılda bir kereden çok doğum yapmaları sağlıkları için uygun değildir.

Basset Hound Çok Tüy Döker mi?

Kısa ve yumuşak tüyleri vardır. Fırçalanmalarına gerek yok gibi bir kanı olsa da doğru değildir. Haftada 2 – 3 kere fırçalanmaları önemlidir. Orta derecede tüy döktüğü bilinen bu cinsin tırnak uzunluğunun takip edilmesi ve periyodik olarak tırnaklarının kesilmesi gerekir.

Basset Hound Kaç Saat Uyur?

Avcı genleri taşıyan bu cinsin de uykuya çok düşkün olmadığı söylenebilir. Gün içerisinde 10 – 12 saat boyunca uyumaları gelişimsel ihtiyaçlarının karşılanması için idealdir.

Basset Hound Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Başına buyruk hareket etmek onun doğasının bir parçasıdır, bu nedenle eğitiminin zorlayıcı olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Koku hassasiyeti çok yüksek olduğu için eğitim sırasında dikkatinin dağılmayacağından emin olunması gerekir. Sabırla, tutarlılık ve kararlılık gösterilerek eğitimi başarı ile tamamlanır. Yaşı ilerledikçe daha ağırbaşlı bir kimliğe bürünür.

Basset Hound Nasıl Beslenmeli?

Yavruluk, gençlik ve yaşlılık dönemlerine uygun geliştirilen kaliteli köpek mamaları ile beslenmeleri gerekir. Az önce de ifade ettiğimiz gibi kilo almaya oldukça müsait olurlar. Masum bakışları ve uzun kulakları onu dayanılmaz bir sevimliliğe büründürüp istediği atıştırmalıkları elde etmesini sağlar. Ancak bu oldukça yanlıştır, ödül mamalarının dahi kısıtlı verilmesi gerekir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Basset Hound Yorumları

Diğer Adları

Basset Av Köpeği


Renkleri

Bütün av köpeği renkleri


Çıkış Yeri

Fransa


Çıkış Tarihi

1500'ler


Familya

Koku avcısı


Orjinal İşlevi

Tavşan, yabani tavşan avı


Günümüzdeki İşlevi

Tavşan, yabani tavşan avı, saha yarışmaları, av köpeği saha yarışmaları


Ortalama Ömrü

8-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

18-27/18-27 kg


Boy (Erkek/Dişi)

33-38/33-38 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Basset Hound sahiplenmek istiyorsanız, Basset Hound sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Basset Hound dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pug

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

yavuzsyilmaz kullanıcısının #6850 peti
Ppatii kullanıcısının #21760 peti
ALEXARES kullanıcısının #31570 peti
k488720 kullanıcısının #90647 peti
k488720 kullanıcısının #90648 peti