Pug

Pug
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Pug Açıklaması

İyi huylu, enerjik ve eğlenceli karakterleri ile tanınan Pug'lar için kocaman bir kalbe sahip küçük köpekler demek hiç yanlış almaz. Yuvarlak kafaları ve bu bölgede yoğunlaşan deri kırışıkları bu cinse farklı ve sevimli bir ifade kazandırır. Çocuklu aileler için oldukça doğru bir seçim olan bu köpekler çok aktiflerdir ve sürekli oyun oynamak isterler. Diğer evcil hayvanlarla sorunsuz bir şekilde anlaşırlar elbette çocuklara olan yaklaşımları da onları ailenin en popüler üyesi yapmaya yardımcı olur. İnsanlarla vakit geçirmeyi çok seven bu köpekler, toy olarak adlandırılan ırkların en büyüklerinden birisidir. Koşmak için çok elverişli olmasalar da uzun yürüyüşler ve koşu içermeyen her aktivite için ideal hayvanlardır.

Pug Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Oldukça eski bir geçmişi olan bu ırk, dünyanın en eski köpekleri arasında yer almaktadır. Cinsin kökeni hakkında çok farklı tartışmalar olsa da genel olarak türün Çin’den geldiğine inanılır. Bu köpekler bir dönem Tibet’teki Budist rahiplerin yanlarında görüldüğü bilinmektedir. 16. yüzyılda Avrupa’ya gelen Pug’lar kiralıyor ailelerinin favorisi olmdular. Napolyon’un eşi, Kral 5. George, Kral 8. Edward, Kraliçe Victoria gibi kraliyet isimlerinin bu ırka ait köpekleri olduğu bilinmektedir. 1885 yılında Resmi olarak tanınan tür bir dönem çok popüler oldu. Şu an popülerliğini muhtemelen solum sorunları sebebiyle kaybetmiş olsalar da hala en çok tercih edilen 30 köpek ırkı arasında yer alıyorlar.

Pug Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu ırk her doğumda 4 ile 6 adet arasında yavru dünyaya getirir. Ancak yavru sayısının değişebileceği de unutulmamalıdır. Dişi Pug’ların zaman zaman sadece 1 yavru doğurduğu ya da 9 yavru gibi yüksek sayılarda doğum yaptığı da görülmüştür. Bu rakamlar normal olarak kabul edilir. Dişinin sağlığı, fiziksel özellikleri ve çiftleştiği erkek yavru sayısına doğrudan etki eder.

Pug Çok Tüy Döker mi?

Kısa, pürüzsüz ve parlak bir kürkü olsa da tüyleri dökülür. Ancak dökülme düzenli tarama ve fırçalama ile kontrol altına alınabilir. Haftalık düzenli fırçalamada gevşek tüylerin çıkarılması hem görüntüsü hem de tüy dökümünün azalması için gereklidir. Yılın her mevsiminde belirli bir tüy dökülmesi olacaktır. Kauçuk ya da plastik bir tarama eldiveni ile haftada 1-2 kere taranmaları tüy dökülmesini azaltır. Düzenli olarak banyo yapabilirler ancak banyolarında mutlaka köpekler için uygun pH seviyesine sahip şampuanlar tercih edilmelidir.

Pug Kaç Saat Uyur?

Pug’lar yaklaşık olarak 12 - 14 saat uyurlar. Yavrular ve yaşlılar için uyku saatleri değişebilir. Geceleri 8 saat gün içerisinde de yaklaşık 6 saatlik uyku ile zamanlarını geçirirler. Pug’lar fiziksel özellikleri sebebiyle uyurken horlama eğilimindedirler.

Pug Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Sevimli, neşeli ve sevecen bir mizaca sahip olduğundan sürekli bahsedilen bu köpekler aslında doğru eğitimi almadıkları zaman istenmeyen davranışlarda bulunabilirler. Bir Pug’un eğitimi için 6 aylık olmasını beklemek kesinlikle doğru değildir. 10 haftalık olduğunda eğitime başlanabilir. Resmi bir eğitim almayacaksa bile evde sosyalleşmesi ve kuralları öğrenmesi şarttır. Yoksa inatçı ve başına buyruk olabilir. Erken dönemde köpek yavruları ile tanışması evcil hayvanlarla olan ilişkisinin çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekir. Keyifli yürüyüşlerden hoşlanırlar.

Pug Nasıl Beslenmeli?

Yemek yemeyi çok seven ırklar arasında yer aldıkları için beslenmeleri kontrol altında tutmanız çok önemlidir. Kilo, aktivite miktarı ve yaşa göre beslenme planı oluşturulması ve ne olursa olsun bu plana sadık kalınması çok önemlidir. Sevimli görünüşleri ve kırışıklıklar sebebiyle sürekli üzgün görünen bakışları insanları onlara kendi yemeklerini vermeye teşvik etse de bu onların sağlığı için doğru bir davranış değildir. Kilo almaları ve obez olmaları çok kolaydır. Bu nedenle iyi bir beslenme planına, kaliteli proteinlerin yer aldığı düşük tahıllı mamalar ile beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Küçük ırklar için özel hazırlanan içeriklere sahip köpek maması çeşitlerini sitemizde bulabilirsiniz.

Pug Kaç Kilo Olmalı?

Bu ırk kilo almaya çok müsaittir. Özellikle sevimli bakışları insanları kendi yemeklerini paylaşmaya teşvik edebilir. Ancak yetişkin bir Pug’un 20 kg’nin üzerinde olmaması gerekir. Yetişkinler için ideal kilo aralığı 14 - 18 kg olarak belirlenmiştir. Yükseklikleri ise 25 ile 33 cm aralığındadır. İdeal kilo hesaplaması yapılırken mutlaka köpeğin boyu dikkate alınmalıdır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Pug Yorumları

Diğer Adları

Mops, Carlin


Renkleri

Gümüş rengi; kayısı kahverengisi; siyah ile birlikte siyah kaslar, çehre, kulaklar, yanaklar


Çıkış Yeri

Çin


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Arkadaş, mastiff (bulldog)


Orjinal İşlevi

Süs köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

12-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

6-8/6-8 kg


Boy (Erkek/Dişi)

25-28/25-28 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Pug sahiplenmek istiyorsanız, Pug sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Pug dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Tugbabilginer kullanıcısının #22942 peti
rafetdilber kullanıcısının #326 peti
frankpug kullanıcısının #22436 peti
Batmaaan kullanıcısının #23783 peti
Batmaaan kullanıcısının #23784 peti
odmrci1 kullanıcısının #1036 peti
Busra22552 kullanıcısının #5015 peti
Nisamaya kullanıcısının #9078 peti
umutsuz kullanıcısının #748 peti
nurcan kullanıcısının #873 peti
Serhat33 kullanıcısının #2727 peti
pashathepug kullanıcısının #685 peti