Rottweiler

Rottweiler
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Rottweiler Açıklaması

Rottie olarak da bilinen bu köpekler iri yapılı, kaslı, yüksek öz güven sahibi ve sevecendirler. Görünüşleri sebebiyle korkutucu gözüktükleri olsa da aslında sadık ve sevgi dolu bir karaktere sahiptirler. Bir Rottie'nin mutlu olabilmesi için yaptığı bir işinin olması gerekir. Koruyuculuk, bekçilik gibi görevler bu köpekler için mutluluğun anahtarıdır. Bu ırk için yapılan agresif ve tehlikeli genellemesi yanlıştır. Herhangi bir köpek cinsinden bağımsız olarak agresif veya tehlikeli olabilir tıpkı diğer canlılar gibi. Rottweiler'ların karakteri nasıl yetiştirildikleri ve nasıl eğitildikleri ile doğrudan ilgilidir. Erken dönemde, bilinçli bir insan tarafından sahiplenildiği zaman dünyanın en sevgi dolu ve korumacı canlıları olan bu hayvanlar, sorumsuz ve dikkatsiz sahipleri sebebiyle istenmeyen karakter özellikleri ortaya çıkarabilirler.

Rottweiler Kaç Kilo Olmalı?

Bu ırk oldukça iri olması ile bilinir. Yetişkin erkekler için ideal kilo aralığı 50 - 60 kg olarak belirlenmiştir. Yetişkin dişiler ise daha minyon yapıda olsalar da yine de pek çok büyük cinse göre iridirler. İdeal kiloları 35 - 48 kg aralığındadır. Kilo kontrolü düzenli veteriner ziyaretleri ile yapılsa da verilen ortalama aralıklara dikkat edilmesi gerekir. Yetişkin erkeklerin boyları 61 - 69 cm aralığında, yetişkin dişiler ise 56 - 63 cm aralığınadır. İdeal kiloya bakılırken köpeğin boyu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Rottweiler Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Geçmişi oldukça eskiye dayanan Rottie’lerin Roma İmparatorluğu döneminde, Avrupa’ya doğru ilerleyen orduların koyun sürülerini korumak için kullanıldıkları biliniyor. Almanya’da Alp Dağları’nın eteklerinde bulunan Rottweil kasabasından adını olan bu köpekler, bir dönem polislerle birlikte çalışmıştır. 1900’lü yılların başında Resmi adını alan ve ırk tanımı yapılan bu köpekler, günümüzde de oldukça popülerdirler.

Rottweiler Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu ırkın dişileri doğumda 8 ile 12 arasında yavru sahibi olabilirler. Daha yüksek sayılarda yavru doğuran köpekler olsa da genel ortalama bu şekildedir. Doğacak yavru sayısı köpeğin sağlığına, yaşına, boyutlarına, çiftleştiği erkeğe bağlı olarak değişiklik gösterir. Hamilelik yaklaşık 63 gün sürer, 65 gün itibarıyla doğum başlamazsa mutlaka veterinere gidilmesi gerekir.

Rottweiler Çok Tüy Döker mi?

Rottweiler’ler çift katlı kürke sahiptir. Dış katman olarak tanımlanan kürk orta uzunlukta, yoğun tüylerden oluşurken iç katman olarak bilinen ve dış katmandan gözükmeyen bir kürk daha vardır. Ancak beklenenin aksine çok az tüy dökerler. Mevsime bağlı olarak tüy dökülme oranı artar. İlkbahar ve sonbahar aylarında tüy dökümü artacağı için bakımı sıklaştırmak gerekir. Düzenli olarak taranmaları tüy ve cilt sağlığı için önemlidir. Çok sık yıkanmalarına gerek yoktur.

Rottweiler Kaç Saat Uyur?

Yetişkin bir Rottie günde 12 saat kadar uyuyabilir. Bu anormal değildir ancak köpeğin sıkıldığı için uyumadığından emin olunmalıdır. Sıkılan köpeklerin belirgin davranışları vardır. Eğer bu köpekler sıkılırlarsa ön patilerini fazlaca yalarlar ve yara oluşumuna neden olabilirler. Düzenli yürüyüş ve aktivite yapılması, sıkıntıya bağlı uyku sorununu çözmek için gereklidir. Yavru ve yaşlı köpekler ise günde 12 saatten fazla uyuyabilirler.

Rottweiler Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Erken dönemde eğitim bu ırk için önemlidir. 6-8 hafta arasında eğitime başlanabilir. Bu eğitimler ne kadar dikkatli ve tutarlı bir şekilde devam ettirilirse, ortaya çıkan sonuç o denli keyifli olacaktır. Yüksek zeka seviyeleri ve enerjileri ile hem düzenli olarak aktivite yapmaları hem de eğitim almaları gerekir. Aile ile birlikte yaşayan Rottie’ler ailedeki çocukları fazlasıyla koruyacakları için evde başka evcil hayvan olmaması önemlidir. Kediler ile birlikte yaşamak da bu ırkın agresifleşmesine neden olabilir. Rottweiler ırkının zekasını geliştirecek aktivitelerin de eğitim planında yer alması gerekir.

Rottweiler Nasıl Beslenmeli?

Düzenli bir beslenme planı bu ırk için önemlidir. Eğer beslenme düzensiz olursa yapısı gereği bu cins kolayca kilo alabilir ve obezite sorunu yaşayabilir. Kaçamak beslenme Rottie’ler için uygun değildir, günlük besin ihtiyacını aşmasına neden olacak ödüller verilmemelidir. Ödül verilecekse porsiyon ayarlaması yeniden yapılabilir ya da daha fazla egzersiz ile kalori açığı yaratılabilir. Büyük ırklar için özel olarak üretilen mamalar Rottweiler köpekler için uygun olacaktır. Sağlıklı kalori içeren mamalar her zaman konforlu Mama tercihine göre günlük porsiyon ayarlaması yapılmalıdır. Köpeğin yaşına, sağlık durumuna ve ihtiyaçlarına göre farklı mamaları incelemek için sitemizdeki köpek mamalarına göz atabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Rottweiler Yorumları

Diğer Adları

Rottie


Renkleri

Siyahla birlikte sarımsı kahverengi kısımlar


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Çiftlik köpeği, koyun sürüsü koruma köpeği, mastiff (draft/ sığır)


Orjinal İşlevi

Sığır çobanı, koruma, yük arabası çekici


Günümüzdeki İşlevi

Güvenlik, çoban, koruma, yarışmalar


Ortalama Ömrü

8-11 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

50-60/35-48 kg


Boy (Erkek/Dişi)

61-69/56-63 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Rottweiler sahiplenmek istiyorsanız, Rottweiler sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Rottweiler dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Roz kullanıcısının #10584 peti
CeylanCan kullanıcısının #37595 peti
hacerrsari kullanıcısının #4355 peti
789 kullanıcısının #93323 peti
grow kullanıcısının #1568 peti
Meltem_Iyikavak kullanıcısının #1808 peti
serbaym kullanıcısının #9913 peti
Sudetina kullanıcısının #27757 peti
Mehmet_Turkoglu kullanıcısının #40557 peti
AcarCnr kullanıcısının #14041 peti
haktanarikan kullanıcısının #53507 peti
goknes kullanıcısının #240 peti