Airedale Terrier

Airedale Terrier
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Airedale Terrier Açıklaması

Akıllı, özgür, inatçı, cesur ama aynı zamanda da tam bir oyun müptelası olan Airedale Terrier, aile yaşantısına mükemmel ölçüde uyum sağlayan cinslerden biridir. Her ne kadar apartman hayatı ona uygun olmasa da yeterince egzersiz yaptırıldığında ailesiyle birlikte uzun ve mutlu bir hayat sürecektir. Diğer köpeklere ve yabancılara karşı çok sevecen yaklaşmadığı için eğitim sürecine erken başlanması gereken bu ırktaki dostlarımızda havlama sorunu sosyalleşmeleri ile birlikte kontrol altına alınabilir. Bölgesine karşı aşırı bir koruma içgüdüsü besler ve genlerinde bekçilik vardır. "Terrierlerin Kralı" olarak adlandırılır ve sevimliliği ile dillere destan inatçılığını dahi sempatik hale getirebilir. Onun enerjisi bitmek tükenmek bilmez, avcılık yetenekleri de takdire şayandır. Tek başlarına zaman geçirmek pek onların tarzı değildir, kendi çaplarında onları yalnız bırakan aile bireylerinin eşyalarına zarar vererek bir ceza mekanizması oluşturabildikleri bilinmektedir. Çünkü çiğnemek onların en sevdiği şeylerden biridir! Hem çeviktir hem sportiftir hem de görev bilinci çok yüksektir. Bu nedenle hem spor hem de iş köpeği sınıflandırmalarında adını geçirir.

Airedale Terrier Kaç Kilo Olmalı?

Oldukça atik, enerjik ve çevik bir yapıya sahip olan Airedale Terrier cinsi köpeklerin ağırlıkları cinsiyet doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Yine de erkeklerin ortalama 25 kilonun üzerine çıkabildikleri bilinmektedir. Yeterince egzersiz yapmadıklarında kilo artışları görülebilir bu nedenle kalori dengelerinin sağlanması gerekir

Airedale Terrier Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Airedale Terrier cinsinin menşei İngiltere’dir. Bu cins yaklaşık 150 yıl önce Yorkshire West Riding’deki bir vadide çiftçiler tarafından yaratılmıştır. Şimdilerde soyu tükenen siyah ve kahverengi terrierlerin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Irkın gelişimi 1840’lı yıllarda ilerlemeye başlamıştır. Su samuru, tilki, porsuk, su sıçanları ve daha birçok hayvanı avlamak için geliştirilen bu cins hem çok iyi yüzebilmesi hem de koku duyusunun gelişmişliği ile mükemmel bir yoldaş haline gelmiştir. 1. Dünya Savaşı sırasında Jack adında cesur bir Airedale Terrier, İngiliz karargahına bir mesaj iletmekle görevlendirildikten sonra misyonunu yerine getirip tüm taburun hayatını kurtarmayı başarınca kendisi Victoria Haçı ile ödüllendirilmiştir. Atalarından yadigar bu cesaret günümüzde de devam etmektedir.

Airedale Terrier Kaç Tane Yavru Doğurur?

Çok akıllı ve sadık bir profil çizen bu cinsin dişileri ortalama 8 yavru dünyaya getirir. Her bir doğumda 7 – 10 arasında yavruya sahip olan Airedale Terrier dişilerinin gebeliği 60 gün civarında sürmektedir. Yavrular dünyaya geldikten sonraki iki hafta boyunca dış dünyayı göremezler ve anneleri tarafından desteğe ihtiyaç duyarlar.

Airedale Terrier Çok Tüy Döker mi?

Airedale Terrier çok tüy döken cinslerden biri değildir, yine de yılın belirli dönemlerinde tüy dökme sorununda artış meydana gelebilir. Her hafta 1-2 kez taranmaları ve yılda iki kere tüylerinin temizlenmesi gerekir. Parmak arasındaki tüylerin temizlenmesinin ihmal edilmemesi de önerilmektedir. Diğer tüm kuyruklu dostlarımızda olduğu gibi bu cinsin tırnakları da düzenli olarak kesilmelidir. Özellikle apartmanda yaşamaları gerekiyorsa tırnaklarının bakımına dikkat edilmelidir.

Airedale Terrier Kaç Saat Uyur?

Yavruluk döneminde günde yaklaşık 18 saat uyuyan Airedale Terrier cinsi dostlarımız yetişkinliğe adım attıktan sonra standart bir uyku düzenine kavuşurlar. Gün içerisinde yüksek enerjisiyle baş döndüren bu ırka egzersiz yaptırıldığında uyku kalitesi de genel sağlığı da iyileşecektir. Basık bir burun yapısına sahip olmadığından horlamazlar ve uykuları esnasında varlıklarıyla yoklukları anlaşılmaz.

Airedale Terrier Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Erken yaşta sosyalleştirilmeleri gerekir. Bu süreçte özgüvenleri artar, mutlu olurlar ve eğitime pozitif yanıt verirler. Saldırganlık eğilimleri, havlamaları ve kavgaya karışma ihtimalleri de bu şekilde azaltılabilir. Onun eğitiminde en önemli unsur saygısını kazanabilmektir. Bu nedenle eğitim sürecinde fazla sert davranılmamalı ve onun tüm komutlara uyması için baskı yapılmamalıdır. Onlar oldukça zekidir ve çoğunlukla kendi kararlarını kendileri vermek isterler. Eğitimlerinde olumlu motivasyon mutlaka kullanılmalıdır.

Airedale Terrier Nasıl Beslenmeli?

Genel anlamda oldukça sağlıklı olan bu ırkta kalça problemleri görülebilir. Kilo kontrollerinin sağlanması, yüksek enerji ihtiyaçlarının yerine getirilmesi ve dengeli beslenmeleri adına yüksek kalitede mamalar onların sağlıklarının sürdürülebilmesi için yeterli olacaktır. Siz de Petlebi.com üzerinden orta büyüklükteki siyah ve kahverengi tüylü dostlarınız için en iyi alternatifi bulabilir, ürün içeriklerini inceleyebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Airedale Terrier Yorumları

Diğer Adları

Waterside Terrier, Bingley Terrier, Airedale Terrier


Renkleri

Siyahla birlikte sarımsı kahverengi; kurşuni gri


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Terrier


Orjinal İşlevi

Porsuk avı


Günümüzdeki İşlevi

Koruma, polis köpeği


Ortalama Ömrü

10-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

20-21/20-21 kg


Boy (Erkek/Dişi)

56-61/56-61 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Airedale Terrier sahiplenmek istiyorsanız, Airedale Terrier sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Airedale Terrier dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

edakcs kullanıcısının #21272 peti
Serkan8291 kullanıcısının #44913 peti
ibrahimpru kullanıcısının #1418 peti
Tenten kullanıcısının #142 peti
ibrahimcelik kullanıcısının #23814 peti
Sudeheraa kullanıcısının #28969 peti
gulyolcusoy kullanıcısının #6637 peti
k969115 kullanıcısının #172264 peti
gnl kullanıcısının #4474 peti
Izmir2007 kullanıcısının #33240 peti
aylacelikcelik kullanıcısının #19310 peti
Emrbrcn kullanıcısının #24712 peti