Bull Terrier

Bull Terrier
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Bull Terrier Açıklaması

Sağlam bir vücuda ve dikkat çekici kaslara sahip Bull Terrier oldukça güçlü bir ırktır. Kendilerine has bir görünümleri vardır ve oldukça sevimli oldukları bilinmektedir. İlk bakışta oldukça zararsız görünseler de bu cinsin damarlarında Bull kanı akmaktadır. Çok atiktirler, çok enerjiktirler. Genellikle renkleri beyazdır ancak siyah, kızıl veya çeşitli renkte de olabilirler. Kısa ve düz tüyleri onların bakımının kolayca yapılmasını sağlar. İyi bir eğitimden geçirilip erken dönemde sosyalleştirildikleri takdirde sakin ve dengeli tavırlar sergilerler. Hatta yabancılara karşı da dostça davranabilirler. Aileleri söz konusu olduğunda ise mutlak bir sadakate sahip oldukları söylenebilir. İyi bir şekilde eğitim görmediklerinde agresif tavırları ile karşılaşılması mümkündür, bu nedenle tasmasız dolaştırılması uygun olmayacaktır. Hatta bazıları için ağızlık takmak doğru bir tercih olarak ön plana çıkabilir. Apartman hayatı onlar için gayet uygundur, egzersiz ihtiyaçları gün içerisinde karşılandığında sakin bir hayat sürebilirler.

Bull Terrier Kaç Kilo Olmalı?

Yumurta şeklindeki kafalarıyla ilk görüşte aşık olunası bir tatlılığa sahip olan Bull Terrier cinsi dostlarımızın ağırlıkları 15 ila 30 kg arasında değişiklik gösterebilir. Erkekler dişilere oranla daha ağır olurlar ancak buna rağmen çevikliklerinden hiçbir şey kaybetmezler.

Bull Terrier Köpek Hangi Ülkeye Ait?

1830’lu yıllarda Bulldog’lar ve boğalar arasındaki mücadele giderek popüler hale gelmişti. Ancak mücadele yeterince tatmin edici olmasa gerek sözde spor severler boğalarla mücadele etmek için daha saldırgan bir köpek ırkı yaratmak için çalışmalara başladılar. Bunun üzerine Bulldog ve beyaz terrier cinsi bir köpeği çiftleştirdiler. Daha sonra Spanish Pointer ile çiftleştirme süreci devam etti. Bu eğilim James Hink tarafından algılandı ve o da bu özel ırkın geliştirilmesi için çalışmalar yaptı. Gösterilerde ve maalesef dövüşlerde kullanılması için bu cins, James Hink tarafından son haline geliştirilmiştir. Sonuç olarak Bull Terrier İngiltere’ye ait bir ırktır ve ortaya çıktığı zamanlardan farklı olarak günümüzde evlerimizin en sevimli üyelerinden biri haline gelmiştir.

Bull Terrier Kaç Tane Yavru Doğurur?

Son derece sakin ve sadık tavırları ile kalpleri fetheden Bull Terrier cinsi dişiler her bir doğumda ortalama olarak 5 adet dünya tatlısı yavruya sahip olurlar. Dünyaya gelen yavruların sağlık durumları ve boyutları annelerinin genel sağlık durumu ve boyutu ile bağlantılıdır. Çok sağlıklı ve genç bir dişinin 12 yavruyu dahi dünyaya getirebileceği bilinmektedir. Tabii bu süreçte erkeğin de etkisi olduğunun unutulmaması gerekir. Erkek olgunlaştıkça ve çiftleşme sayısı arttıkça yavru sayısı da aynı oranda yükselebilir.

Bull Terrier Çok Tüy Döker mi?

Sevgili dostumuzla hayat oldukça konforludur. Az tüy döken bir ırk olma niteliği taşır, üstelik atası Bulldog cinsinden farklı olarak hemen hemen hiç salya akıtmaz. Haftada birkaç kez fırçalanması tüy sağlığını iyileştirir ve tüy dökülme potansiyelini azaltır.

Bull Terrier Kaç Saat Uyur?

Bull Terrierler yüksek enerjili dostlarımızdır, günde standart bir şekilde 10 – 12 saat arasında uyurlar. Ancak onların uyku düzenleri ile ilgili asıl dikkat çeken unsur kaç saat uyudukları değil uyku pozisyonlarıdır. Hemen hemen her yerde ve her şekilde uyuyabilirler. Kendilerine has uyku pozisyonları bile vardır. Kafalarını yere değecek şekilde ters döndürürler ve tıpkı bir salyangoz gibi kıvrılırlar. Gerçekten hayat onlarla çok daha keyifli hale gelir!

Bull Terrier Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Bull Terrier cinsi bir dostunuz varsa eğitim sürecinde onun ırksal özelliklerini göz ardı etmemeniz gerekir. Oldukça önemli ve zorlu bir eğitim sürecine hazır hissettiğinizde o henüz yavruyken adım atmalısınız. Daha önce köpek yetiştirme ve eğitimi konusunda deneyiminiz bulunmuyorsa alanında uzman olan kişilerden yardım almalısınız. Doğru bir eğitim ve erken dönemde sosyalleştirme sayesinde bu güçlü dostlarınızın kontrolünü sağlayabilirsiniz. Aksi durumda yabancılara ve diğer hayvanlara karşı saldırganlık gösterebilirler.

Bull Terrier Nasıl Beslenmeli?

Günde iki öğün verilecek yüksek kaliteli köpek mamaları, Bull Terrier besin ihtiyaçlarının karşılanması için yeterlidir. Yetişkinlik döneminde ne kadar yemek yemesi gerektiği onun büyüklüğüne, yaşına, vücut yapısına ve aktivite seviyesine bağlı olarak değişebilir. Bull Terrier’ler çevik ve kaslı vücut yapısına sahip olsalar da kilo sorunu yaşamaya müsaittirler. Özellikle yeterince egzersiz yapmadıklarında vücutlarının fitliği ile birlikte sağlıkları da zarar görebilir. Sitemiz üzerinden mama önerilerini okuyabilir, onun için en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Bull Terrier Yorumları

Diğer Adları

English Bull Terrier, İngiliz Boğa Teriyeri


Renkleri

Farklı tonlarda beyaz; kafasında beyaz; beyazdan farlı bir renk; beyazdan farklı bir renk üstüne beyaz benekler


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Terrier, mastiff (bull)


Orjinal İşlevi

Köpek dövüşleri


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

11-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

25-29/20-25 kg


Boy (Erkek/Dişi)

53-56/53-56 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Bull Terrier sahiplenmek istiyorsanız, Bull Terrier sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Bull Terrier dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Bet35 kullanıcısının #20872 peti
HayvanseverRana kullanıcısının #51881 peti
ecemcilek1 kullanıcısının #75621 peti
k403149 kullanıcısının #75624 peti
Frazier kullanıcısının #29077 peti
BullterierPatron kullanıcısının #108549 peti
taahaa kullanıcısının #79311 peti
k470412 kullanıcısının #87437 peti
pitbulsahiplendirme kullanıcısının #44666 peti
Bullterrier kullanıcısının #45112 peti
darkyagiz kullanıcısının #46082 peti
emirsadi kullanıcısının #62318 peti