Labrador Retriever

Labrador Retriever
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Labrador Retriever Açıklaması

Atletik yapıları, zekaları ve iyi huylu olmaları ile dikkat çeken Labrador Retriever ırkı oldukça popülerdir. İyi bir eğitim aldıkları zaman neredeyse her işi yapabilirler. Rehber köpek olarak eğitilmeleri mümkündür. Buna ek olarak polislerle birlikte uyuşturucu veya patlayıcı tespit etmek için çalışabilirler. Arama kurtarma ve su kurtarma görevlerinde başarılıdırlar. Av köpeği olarak yetiştirilseler de yetenekleri ve zekaları ile herkesi etkilemeyi başarırlar. Sportif bir ırktır ve enerjisi yüksektir. Bu nedenle de onların aktif hayatına ortak olabilecek bir sahibe ihtiyaç duyarlar. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Yeterli egzersiz yaptıkları sürece her yerde yaşayabilirler. Pek çok insan için bu aktif ırk apartman yaşamı için uygun gözükmese de günlük egzersiz ihtiyacı karşılandığı sürece ailesi birlikte her yerde yaşayabilir.

Labrador Retriever Kaç Kilo Olmalı?

Irkın dişileri erkeklerinin yanında çok minyon kalmasalar da iyi bir göz cinsiyeti ayırt edebilir. Yetişkin erkeklerde ideal kilo 29 - 36 kg aralığındadır. Yetişkin dişilerde ise ortalama 25 - 32 kg olarak tanımlanmıştır. Erkekler için ortalama boy 57 - 62 cm; dişiler için ortalama boy 55 - 60 cm aralığındadır. İdeal kilonun boya göre belirlenmesi önemlidir. Aktif oldukları için kolay kilo almazlar ancak egzersizlerini yapmazlarsa her ırk gibi kilo alıp obezite sorunu ile karşılaşabilirler.

Labrador Retriever Köpek Hangi Ülkeye Ait?

İngiltere’de Labrador ırkının geçmişi 1830’lu yıllara dayanmaktadır. Tür ilk olarak Kanada’nın Labrador bölgesi ile Dorsetshire’ın Poole bölgesi arasındaki koyun ticareti ile ortaya çıkmıştır. Bu ırkın ilk sahipleri arasında Buccleuch Dük’ü ve Sir John Scott gibi isimler yer almıştır. İlk Labrador’u İngiliz Pointer’ından çok büyük olmayan, genellikle siyah olan uzun başlı kısa ve pürüzsüz bir kürkü olan ve Newfoundland kadar kuyruğunu sallamayan bir köpek olarak tanımlanmıştır. Irk ilk kez 1903 yılında resmen tanınmış olsa da ilk fotoğrafı 1856 yılında çekilmiştir.

Labrador Retriever Kaç Tane Yavru Doğurur?

Dişi Labrador Retriever’lar her doğumda 5 - 10 adet arasında yavru doğurabilirler. Genel ortalamaya bakıldığında ise yaklaşık olarak 8 yavru doğduğu söylenmektedir. Doğacak yavru sayısı pek çok farklı faktöre bağlıdır. Annenin yaşı, sağlık durumu, doğum sayısı, çiftleştiği erkek köpek ve hatta kaç kere çiftleştikleri bile yavru sayısına etki eden faktörler arasında yer alır.

Labrador Retriever Çok Tüy Döker mi?

Kısa kürklü olmaları bakım ihtiyaçlarını azaltır. Ancak bakımında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Haftada 2 kez tarandıkları takdirde çok daha az tüy dökerler. Aktif köpekler oldukları için düzenli olarak banyo yapmaları gerekir. Ancak büyük kulakları sebebiyle kulak bölgesinin nemli kalmaması önemlidir. Metal fırçalar ya da lastik eldivenler ile taranmaktan keyif alırlar.

Labrador Retriever Kaç Saat Uyur?

Aktif bir ırk olsalar da yetişkinler günde yaklaşık olarak 12 saat uyurlar. 4 aydan küçük yavruların günde 20 saat kadar uyuması normal kabul edilir. Yaş ilerledikçe de uyku süresi artabilir. Yaşlı köpeklerin ortalama uyku süreleri 14-15 saat kadar olabilir. 20 saate kadar uyumaları ise normal kabul edilmez. Kaliteli ve kontrolü bir uyku uyumaları için günlük egzersizlerini yapmaları gerekir. Sessiz bir yerde uyumaları için ortam yaratmak daha rahat uyumalarına yardımcı olur.

Labrador Retriever Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğlenceyi ve oyun oynamayı severler. Bu nedenle iyi bir eğitim almamaları sahipleri için sorun oluşturabilir. Eğlencenin dozu kaçtığında kaos yaşanması olasıdır. Labrador Retriever ırkının genellikle 3 yaş civarında olgunlaşması beklenir. Bu dönemden önce düzgün bir eğitimleri olmazsa sürekli bir yavru köpek gibi davranma eğilimleri vardır. İyi ve bilinçli bir sahipleri olduğu zaman her açıdan kusursuz bir aile üyesi olacaktır.

Labrador Retriever Nasıl Beslenmeli?

Yemek yemeyi severler ve genellikle birlikte yaşadıkları insanların yemeklerini yemek için oyunlar yaparlar. Bu kilo almalarını kolaylaştırır. Kilo almaya ve fazla yemeye eğilimli oldukları için mutlaka kontrollü beslenmeleri gerekir. Beslenme ihtiyacı her dönem farklılık göstereceği için farklı planlar yapmak gerekir. Veteriner kontrolünde oluşturulan beslenme planları sağlıklı gelişimleri için de önemlidir. Büyük ırklar için üretilen ve yüksek kaliteli besinlerden oluşan köpek mamaları bu ırk için uygun olacaktır. Köpeğinizin ihtiyaçlarına uygun olan mamayı bulmak için sitemizdeki köpek maması çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Labrador Retriever Yorumları

Diğer Adları

Lab, Labrador


Renkleri

Sarı; çikolata rengi; çoğunlukla siyah


Çıkış Yeri

Kanada


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Av köpeği, avı bulup getiren köpek


Orjinal İşlevi

Suda avı bulup getirme


Günümüzdeki İşlevi

Suda avı bulup getirme, rehber, itaat yarışmaları, bulma getirme saha yarışmaları


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

29-36/25-32 kg


Boy (Erkek/Dişi)

57-62/55-60 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Labrador Retriever sahiplenmek istiyorsanız, Labrador Retriever sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Labrador Retriever dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

UYE kullanıcısının #40573 peti
Esma12345678 kullanıcısının #49310 peti
PINARKARAKAN kullanıcısının #34875 peti
Labradorlove110 kullanıcısının #52911 peti
hayvankurtarma kullanıcısının #11651 peti
cansincini kullanıcısının #1350 peti
BADI kullanıcısının #37692 peti
cansincini kullanıcısının #1349 peti
kadifeozkan kullanıcısının #5314 peti
ErenS kullanıcısının #6971 peti
gurkanguller kullanıcısının #81963 peti
Eliftascii kullanıcısının #27437 peti