Cane Corso Italiano

Cane Corso Italiano
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Cane Corso Italiano Açıklaması

Asil duruşu ve güçlü yapısı ile dikkat çeken Cane Corso Italiano, pek çok Mastiff ırkı ile kıyaslandığı zaman daha küçük olsa da bu köpeklerin ideal boyutları da oldukça heybetlidir. Düz ve geniş alın yapısı ve badem şeklindeki gözleri bu cins için karakterize özellikler arasında yer alır. Genel olarak siyah ve kahverengi tüy rengine sahiptirler. İtalyan Mastiff olarak da bilinen ırkın çıkışı yaban domuzu avı olsa da bu köpekler günümüzde bekçilik yapmaları için de çok tercih ediliyorlar. Diğer Masttiff'lere kıyasla çok daha atletik ve çevik bir yapıya sahip olan köpekler yabancılar ile pek iyi anlaşamazlar.

Cane Corso Italiano Kaç Kilo Olmalı?

AKC standartlarına göre orta-büyük ırk olarak sınıflandırılan bu köpekler oldukça heybetlidir. Yetişkin erkekler için ideal kilo aralığı 45 - 50 kg olarak belirlenirken yetişkin dişilerde bu aralık 40 - 45 kg’dır. Erkekler için ideal yükseklik 62 - 70 cm, dişiler için ise 58 - 60 cm’dir. İdeal kilo hesaplamasında köpeğin yüksekliği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Cane Corso Italiano Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Bu heybetli yol arkadaşları adlarında da anlaşılacağı üzere İtalya kökenlidirler. İtalya’dan çıkan iki Mastiff türünden birisi Cane Corso’dur. Geçmişleri ise Roma İmparatorluğu’na kadar dayanır ve savaş köpeklerinin ırkta katkısı olduğu bilinmektedir. Bir dönem soyu tükenmek üzere olan bu köpekler 1970’li yıllarda yeniden ilgi çekmeye ve yetiştirilmeye başlanmıştır. 1996 yılında ırk resmen tanınmıştır.

Cane Corso Italiano Kaç Tane Yavru Doğurur?

Oldukça heybetli görünüşlerine rağmen bu köpekler tek batında 4 - 6 arasında yavru doğururlar. Yavru sayısı pek çok farklı değişkene bağlıdır. Bu nedenle rakamlar daha az ya da çok olabilir. Dişinin doğum sayısı, genel sağlık durumu, büyüklüğü ve hangi erkekle kaç kez çiftleştiği gibi pek çok kriter yavru sayısında etkili olur.

Cane Corso Italiano Çok Tüy Döker mi?

Kısa ve kalın bir kürkü olan Cane Corso çok fazla tüy dökmez. Bu nedenle bakım ihtiyacı çok fazla değildir. Yine de düzenli olarak taranmak cilt ve tüy sağlığı açısından faydalı olacaktır. Banyo ihtiyaçları da gereken durumlarda karşılandığı sürece oldukça konforlu bir yaşamları olur.

Cane Corso Italiano Kaç Saat Uyur?

Atletik ve enerjik olsalar da İtalyan Mastiff’leri de günde ortalama olarak 12 saat uyurlar. Ancak bu uyku süresinin köpek sahibini yanıltmaması gerekir. Onun fazla yorgun olduğunu düşünüp egzersizlerini yaptırmamak hatalı bir seçim olur. Yavru ve yaşlı köpekler için uyku süresi daha fazladır. Bir yavru 16 - 20 saat aralığında uyuyabilir. Ancak bu yüksek uyku süresi onun eğitim, egzersiz ve sosyalleşme ihtiyaçlarını ortadan kaldırmaz. Yaşlı köpekler ise 16 - 18 saat uyuyabilirler ancak onların da günlük egzersiz ihtiyaçlarının mutlaka sağlanması gerekir.

Cane Corso Italiano Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

İtalyan Mastiff’i tek başına bırakılmamalıdır ve mutlaka iyi bir eğitim almalıdır. Uygun eğitim ve sosyalleşme ile çocuklarla iyi anlaşan bu köpekler diğer hayvanlarla pek anlaşamazlar. İlk kez köpek sahibi olacaklar için pek tavsiye edilmezler çünkü dikkatli bir eğitime ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Bölgelerini korumaya eğilimli oldukları için çok fazla serbest dolaşmalarına izin verilmemelidir. Erken dönemde başlayan eğitimler köpeğin sakin bir mizaca sahip olması açısından gereklidir. Av köpeği olmaları sebebiyle oldukça çeviktirler bu nedenle yürüyüşlerde zıplama, çekme ya da atlama gibi hareketler yaparak sahiplerini zorlayabilirler. Temel eğitimle birlikte yürüyüş eğitimi de verilmelidir.

Cane Corso Nasıl Beslenmeli?

Bu cinsin mide hassasiyeti vardır ve genetik bir sağlık sorunudur. Çok hızlı yemek yemeleri ya da su içmeleri halinde şişkinlik yaşarlar ve mide krampları ortaya çıkabilir. Bu durum uzun sürerse acil tıbbi müdahale gerekebilir. Şişkinlik oluşmaması için tek öğün beslenmeleri uygun değildir. Günlük kuru mama tüketim miktarını iki pozisyona bölerek vermek daha sağlıklı olacaktır. Köpeğin kilo alıp almadığı da kontrol edilmelidir. Enerjik yapıları nedeniyle egzersize ihtiyaç duyan İtalyan Mastiff’leri yeterli egzersiz yapamazlarsa kilo alabilirler. Orta-büyük ırk standartlarında yer alan bu köpeklere uygun köpek mamasını seçmek için sitemizdeki mama çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Cane Corso Italiano Yorumları

Diğer Adları

İtalyan Mastiff


Renkleri

Siyah, Kahve, Kızıl Kahve, Mavi Gri, Ten Rengi


Çıkış Yeri

İtalya


Çıkış Tarihi

Roma İmparatorluğu Dönemi


Familya

Cane di Macellaio, Sicilian Branchiero, Italian Mastiff, İtalyan Mastif


Orjinal İşlevi

Bekçi, Yaban Avı


Günümüzdeki İşlevi

Bekçi


Ortalama Ömrü

10-11 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

45-50/40-45 kg


Boy (Erkek/Dişi)

64-68/60-64 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Cane Corso Italiano sahiplenmek istiyorsanız, Cane Corso Italiano sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Cane Corso Italiano dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

zeynosece kullanıcısının #3022 peti
ahmetaydinli kullanıcısının #27054 peti
ahmetaydinli kullanıcısının #27187 peti
mge1978 kullanıcısının #1008 peti
Mehmet_Turkoglu kullanıcısının #40500 peti
Mehmet_Turkoglu kullanıcısının #40501 peti
ugurhci34 kullanıcısının #52286 peti
Deniz kullanıcısının #68 peti
natavan2003 kullanıcısının #3570 peti
omerulger kullanıcısının #4029 peti
mertdlbr kullanıcısının #1344 peti
Ozlemkuscu kullanıcısının #22083 peti