Chow Chow (çin Aslanı)

Chow Chow (çin Aslanı)
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Chow Chow (çin Aslanı) Açıklaması

Benzersiz özellikleri ile dikkat çeken bu ırkın avlanma, koruma ve bekçilik gibi görevleri hakkıyla yerine getirmesi popülerleşmesini sağlamıştır. Düşük enerji seviyesine sahip olmaları sebebiyle günümüzde apartman dairelerinde mutlu bir şekilde yaşayabilirler. Günde bir ya da iki kez kısa yürüyüşler yapmak ve yine kısa süreli egzersizler onlar için yeterlidir. Mavi-siyah renkte dilleri özeldir ve bu ırkı benzersiz kılar. Doğumdan sonra 10. Haftaya kadar pembe renkte olan dil, sonrasında renk değiştirir. İnsanlarla anlaşamadığına dair söylentiler olsa da bu kesinlikle doğru değildir. Her zaman bir canlının nasıl yetiştirildiğinin ve eğitildiğinin karakterinde doğrudan etkili olduğu unutulmamalıdır. Erken yaşta sosyalleştirilen köpekler aile ile birlikte rahatlıkla yaşayabilirler. Hatta bir Chow Chow arka bahçede yaşadığı zaman mutsuz olabilir ve evde ailesi ile beraber olmayı isteyebilir.

Chow Chow Kaç Kilo Olmalı?

Oldukça kalın ve sık kürkü sebebiyle fazla iri gözüken bu cins aslında göründüğü kadar büyük değildir. Yetişkinlerde ortalama boy 43 - 53 cm arasındadır. Yetişkin erkekler 18 - 40 kg aralığında ideal kiloda kabul edilirken yetişkin dişiler ise 16 - 39 kg aralığında ideal sayılırlar. Pek çok ırka kıyasla daha geniş bir ideal kilo aralığı vardır. Bu nedenle veteriner kontrolü önemlidir. İdeal kilonun belirlenmesi ve korunması için düzenli olarak veterinere gidilmesi gerekir.

Chow Chow Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Çin kökenli bu ırkın geçmişi oldukça eskiye dayanır. M.Ö. 200’lü yıllara kadar uzanan bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. Çin’de tapınak muhafızı olarak kullanılan bu köpeklerin 2000 yıl önce avlanmak için de kullanıldığı düşünülüyor. Döneme ait resimler ve oymalar da bu düşünceyi destekliyor. 1700’lü yıllarda İngilizler tarafından Avrupa’ya getirilen köpekler adlarını da taşındıkları kargolardan aldılar. 1895 yılında İngiltere’de, 1903 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri’nde ırk kabul edildi.

Chow Chow Kaç Tane Yavru Doğurur?

Kendilerine has özellikleri ve onları benzersiz kılan mavi-siyah dilleri ile dikkat çeken bu ırkın dişileri şartlara göre 4 ile 7 arasında yavru doğurabilirler. Hamilelikleri yaklaşık olarak 63 gün sürer. Bu dönemde rutin veteriner kontrolleri devam ettirilmelidir. Doğumdan bir hafta önce ultrason ile yavruların durumuna bakılır. Doğum çoğunlukla kendiliğinden olur ancak bazı durumlarda veterinerden destek almak gerekebilir.

Chow Chow Çok Tüy Döker mi?

Kürk yapısı sebebiyle bu köpeklerin bakım ihtiyacı fazladır. Özellikle mevsim değişikliklerinde çok fazla tüy dökerler ve bu dönemlerde daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar. Mevsim değişiklikleri dışında görüntülerinden beklendiği kadar yüksek tüy dökmezler. Yine de haftada 2-3 kere taranmaları gerekir. Baş ve ense kısmındaki tüyler yele formundadır, bacaklar ve kuyruk kısmı da uzun tüylüdür. Kürkün düzgün bir şekilde durması ve karışmaması için fırçalanması önemlidir.

Chow Chow Kaç Saat Uyur?

Aktif bir yapıya sahip olmadıkları için uyumaya severler. Yetişkin bir Chow Chow günde 14 saate kadar uyuyabilir. Çok uyuması yorgun olduğu anlamına gelmez bu nedenle sahibinin mutlaka egzersiz yaptırması, yürüyüşe çıkartması gerekir. Aksi takdirde hızla kilo alabilir.

Chow Chow Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Doğru evde mükemmel bir aile üyesi olabilecek karaktere sahip olan bu köpekler için eğitim önemlidir. Erken dönemde sosyalleşmesi sağlandığı zaman ailenin her üyesi ile iyi anlaşabilecek bir karaktere sahip olan bu ırkın eğitimi için 8 hafta beklemek yeterlidir. 10-12 haftalık olduğunda ise mutlaka farklı evcil hayvanlarla sosyalleşmesi için çabalayın. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde farklı hayvanlara karşı agresif bir tutum içerisinde olabilir.

Chow Chow Nasıl Beslenmeli?

Günde iki öğünlük bir beslenme planı bu köpekler için idealdir. Düşük aktiflikleri sebebiyle kolayca kilo alabilirler ve obezite köpek sağlığı için her zaman ciddi bir sorundur. Mama miktarı köpeğin yaşına, sağlık durumuna ve günlük aktivite miktarına göre belirlenmelidir. Bu ırkın kilo takibi gözle yapılmamalıdır. Yoğun ve kalın kürkü sebebiyle kilo değişimleri kolayca fark edilmeyebilir. Düzenli kontrollerin yapılması ve kilosunun ölçülmesi sağlıklı beslenme planı açısından önemlidir. Yavru, yetişkin ya da yaşlı köpek maması çeşitlerinden köpeğiniz için en uygun olanını seçmeniz gerekir. Köpeğin hangi dönemde olduğunu ya da mevcut sağlık durumuna göre hangi yaş grubunun mamasını yemesi gerektiğini veterineri önerebilir. Büyük ırkların besin ihtiyaçları için özel olarak üretilen köpek maması çeşitlerini sitemizde inceleyebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Chow Chow (çin Aslanı) Yorumları

Diğer Adları

Çin Aslanı, Chinese Lion


Renkleri

Baskın kızıl; siyah; tarçın rengi; krem; mavi


Çıkış Yeri

Çin


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Spitz, kuzeyli arkadaş


Orjinal İşlevi

Koruma, yük arabası çekici, yemek kaynağı


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

8-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

20-32/20-32 kg


Boy (Erkek/Dişi)

43-51/43-51 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Chow Chow (çin Aslanı) sahiplenmek istiyorsanız, Chow Chow (çin Aslanı) sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Chow Chow (çin Aslanı) dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

hayvandost222 kullanıcısının #51438 peti
ugurkaraguzel kullanıcısının #3398 peti
Kurter kullanıcısının #54040 peti
ervanur kullanıcısının #203 peti
frknacar kullanıcısının #11666 peti
seda123 kullanıcısının #140 peti
micella kullanıcısının #1991 peti
kaptanmelis kullanıcısının #2105 peti
Ertekinnss kullanıcısının #49165 peti
erva kullanıcısının #819 peti
kobemalone kullanıcısının #2939 peti
Ebru151 kullanıcısının #13424 peti