Dogo Arjantin

Dogo Arjantin
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Dogo Arjantin Açıklaması

Heybetli görüntüsü, iyi bir koruyucu ve avcı olması ile birlikte oldukça arkadaş canlısı olan Dogo Arjantin köpekler; ilk kez köpek sahibi olacak kişiler için bakımı ve yetiştirmesi zor olarak bilinirler. Büyük ve güçlü görüntüsünün aksine çocuklarla çok iyi anlaşan ve onlara oldukça sevecen yaklaşan bu köpek mutlaka iyi bir eğitim almalı ve her gün enerjisini atabileceği egzersizler yapmalıdır. Yetiştirilme tarzına göre agresif olabilen bu ırk, köpek yetiştirme ve bakma deneyimi olan kişiler ile oldukça keyifli ve sakin bir karaktere sahip olabilir. Arjantin Mastif olarak da adlandırılan bu köpekler ile gerçekten keyifli ve güzel zaman geçirmek mümkündür.

Dogo Arjantin Kaç Kilo Olmalı?

Büyük ırk köpekler arasında sayılan ve oldukça heybetli olan Dogo Arjantin’lerde dişiler erkekler ile kıyaslandığı zaman çok ciddi bir farklılık gözlenmez. Yetişkin erkeklerin boyu yaklaşık olarak 60 - 68 cm arasında olurken, yetişkin dişiler ise 60 - 65 cm boyundadır. Yetişkin ağırlıklarına bakıldığında ise erkeklerin 40-45 kg; dişilerin ise 35-40 kg aralığında olduğu görülür. İdeal kilo bu aralıklar üzerinden kontrol altında tutulmalıdır.

Dogo Arjantin Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Adını aldığı Arjantin’de ortaya çıkan Dogo Arjantin’ler birçok büyük ırkın çiftleştirilmesi ile meydana gelmişlerdir. Dövüş ve kavga tutkusu ile bilinen ve şu an soyu tükenmiş olan Cordoba cinsi ile Danua, Boxer, İspanyol Mastif gibi büyük ırkların çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkan bu ırk, 1973 yılında resmen ayrı bir ırk olarak tanınmıştır.

Dogo Arjantin Kaç Tane Yavru Doğurur?

Dogo Arjantin dişilerinde yalancı hamilelik görülebilir. Bu nedenle gebelik belirtileri ile birlikte hemen veterinere danışılmasında fayda vardır. Genellikle 4 ile 8 adet yavru doğar. Yavrular herhangi bir destek olmadan doğabilirler ancak doğum başladıktan sonra 20 dakika içerisinde ilk yavru dışarı çıkmazsa bir veterinerden destek almak gerekir.

Dogo Arjantin Çok Tüy Döker mi?

Bu heybetli ve neşeli köpeklerin oldukça güzel ve dikkat çekici bir kürkü vardır ve fazla tüy dökmezler. Tüy bakımı oldukça kolaydır. Yumuşak bir tarak ya da fırça ile haftada bir kez tüy bakımı yapmak onlar için yeterli olacaktır. Yüksek enerjileri sebebiyle sık sık egzersiz yapacakları ve oyun oynayacakları için tüylerini ve cildini koruyacak bakım ürünleri ile banyo yapmaları da önemlidir. Bu bakımlar sayesinde saten görünümlü kürkü her zaman göz alıcı gözükür.

Dogo Arjantin Kaç Saat Uyur?

Bu ırk yüksek enerjileri ile tanınırlar. Uzun süreli uyku ihtiyaçları yoktur. Aktif bir yaşamı olan ve spor yapmayı seven kişiler için ideal bir arkadaş olurlar. Ortalama olarak 8-12 saat aralığında uyurlar. Uyku süreleri günlük egzersiz miktarına ya da ne kadar sıkıldıklarına bağlıdır. Bazı köpeklerin sıkıldıkları için normalden daha fazla uyudukları, bu ırkın da yüksek enerjisi sebebiyle gün içerisinde sıkılabileceği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Dogo Arjantin Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Dogo Arjantin köpek ırkının mutlaka iyi bir eğitim alması gerekir. İyi bir eğitim ile birlikte sahibinin sözünden çıkmayan ve tam aidiyet duygusu yaşayan bir köpek olabilirlerken eğer sabırsız bir sahip tarafından yanlış şekillerde eğitilirlerse oldukça asi ve agresif olabilirler. Her köpek eğitiminde olduğu gibi sabır bu ırkın eğitiminde de çok önemlidir. Dogo Arjantin’lerin eğitimlerinin diğer köpeklerden biraz daha fazla öneme sahip olmasının en temel nedeni de ırkın kolay bir şekilde agresif olabilme ihtimalidir. İlk kez köpek bakacaklar, yeterince sabırlı olmayanlar ya da profesyonel eğitim desteği almayı düşünmeyenler bu ırkı sahiplenmeyi tercih etmemelidir.

Dogo Arjantin Nasıl Beslenmeli?

Büyük ırk köpekler için özel olarak üretilen mamalar beslenmede doğru seçim olacaktır. seçerken aynı zamanda yavru, yetişkin veya yaşlı ayrımına dikkat etmek gerekir. Çünkü her yaşta köpeğin ihtiyacı olan besin ve kalori değerlerinde farklılık ortaya çıkar, bu farklılığın göz önünde bulundurulması gerekir. Beslenme planında mutlaka doğru miktarda mama vermek, aşırı kilo alımının önüne geçmek için önemlidir. Aynı zamanda bu ırkın günde en az 60 dakika aktif olarak egzersiz yapması gerektiği de unutulmamalıdır. Bu ırkta bir köpeğiniz varsa protein ve kaliteli besin açısından tatmin edici değerlere sahip mamaları sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Dogo Arjantin Yorumları

Diğer Adları

Dogo Argentino, Argentinian Mastiff, Argentine Dogo


Renkleri

Beyaz


Çıkış Yeri

Arjantin


Çıkış Tarihi

1920


Familya

Mastiff


Orjinal İşlevi

Av, bekçi, koruma köpeği.


Günümüzdeki İşlevi

Günümüzde çok amaçlı olarka kullanılmaktadır. Avcı, bekçi, polis, ordu, arama-kurtarma köpeği.


Ortalama Ömrü

11-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

40-50/33-40 kg


Boy (Erkek/Dişi)

58-68/58-65 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Dogo Arjantin sahiplenmek istiyorsanız, Dogo Arjantin sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Dogo Arjantin dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

guineapigela kullanıcısının #33158 peti
SevimliTom kullanıcısının #63534 peti
patilerdostu kullanıcısının #12521 peti
aybike kullanıcısının #810 peti
resit212 kullanıcısının #903 peti
Senaasehitoglu kullanıcısının #28397 peti
muro kullanıcısının #981 peti
Shilaaa kullanıcısının #2146 peti
beyaz46 kullanıcısının #4782 peti
AVarol kullanıcısının #41050 peti
canprofill kullanıcısının #854 peti
seldat kullanıcısının #2859 peti